BLINNKER magazín [SK]

Komentár:

22. 08. 2017

V úvode musíme správe sociálnych médií Polície Slovenskej republiky zložiť klobúk. Prísť s "Ábelovkou" a komunikovať pálčivé témy a zložité legislatívne otázky na sociálnych sieťach, poukazuje na jeden dôležitý fakt. Je rok 2017 a začínajú si to uvedomovať aj naše štátne inštitúcie. Konečne! Zatiaľ poslednou témou bola záležitosť, ktorá je mnohým z nás skutočne vlastná. Porušovanie rýchlosti, pokuty, prípadne odobraté vodičské preukazy. Máte v tom poriadok? Aký máte na vec názor?

Ako to bolo kedysi?...a prečo sa už skoro 40 rokov nič nezmenilo?

Samozrejme, na našich cestách platia predpisy. Tie sú jednoducho dané a akonáhle ich porušujete, musíte počítať s rizikom pokuty, či inej sankcie. Čo je ale zaujímavé je fakt, že od prvého uvedenia rýchlostných limitov ako ich dnes poznáme, ubehlo už celých 38 rokov. Pričom, pokým sa naše životné tempo a autá zmenili, rýchlostné limity skoro vôbec. Viac si o histórii rýchlostných limitov môžete prečítať na stránkach Pravdy, od Tomáša Andrejčáka, práve TU.

Jednoducho, ako bol život koncom 70-tych rokov pomalší a s dnešným tempom sa porovnáva skutočne ťažko, je tu jeden háčik. Sme nútení sa pohybovať rovnakou rýchlosťou, ako pred skoro 40 rokmi. Existujú na to rovno dve odpovede.

Jednak sme za volantom stále viac nesústredení, čo majú na svedomí telefóny, navigácie, či dotykové obrazovky(!).

Na druhej strane sú to zákony fyziky, či počasie. Kým sa samozrejme novým autám skracujú brzdné dráhy, naše reakcie sa zhoršujú. Počasie nás dokáže prekvapiť rovnako, ako pred 1 000 rokmi a nie každé auto na ceste je vyrobené v aktuálnom roku, prípadne nie je v absolútne dokonalom technickom stave. Každý z nás má rôzny vek, na každého z nás vplýva počasie inak a posledná vec, nie každý z nás je dobrým a skúseným šoférom...bohužiaľ, na cestách nie sme sami.

500, 600, 700, 800, tu podpíšte a prajem príjemný deň.

Čiže, vrátiť sa k pointe, viceprezident Polície SR nám pár dní dozadu vysvetlil, že za porušenie maximálnej rýchlosti neprídete o vodičský preukaz, LEN v jedinom prípade. Je to prípad, kedy síce prekračujete povolenú rýchlosť, no nikoho priamo neohrozujete, prípadne ste k svižnému tempu nepridali hrubý dopravný priestupok.

Pokiaľ teda šviháte po diaľnici rýchlosťou 200 km/h, porušujete maximálnu povolenú rýchlosť o 70 km/h. Zastaví vás diaľničná Kobra, vytiahnete z peňaženky 800 eur a svet ide ďalej. Ak nemáte pri sebe dostatok hotovosti, ešte stále sa v podstate nič nedeje. Máte 15 dní na to, aby ste svoju podlžnosť voči Polícii uhradili. Keď nespravíte ani to, začína celkom slušná zábava. Prípad postupuje do správneho konania a tam môže vaša pokuta 800€, narásť až na rovných 1 000€.

Nevyrovnaním, či nedoriešením svojej podlžnosti už o vodičský preukaz prísť dokážete. Ak by pre vás bola táto suma privysoká, môžete požiadať sekciu ekonomiky Ministerstva vnútra o splátkový kalendár. Na túto možnosť sa ale nespoliehajte, keďže vám úrad nie je povinný s touto žiadosťou vyhovieť. Pridávali by ste si ako úradník dobrovoľne prácu za niekoho nedisciplinovanosť?...a potom exekútor štartuje dopisy. (Pozn. red.: Úrad však vo veľkej väčšine prípadov vyhovuje sociálne slabším jedincom).

Druhým prípadom je situácia, kedy sa nejedná len o porušenie maximálnej povolenej rýchlosti. Pokiaľ sa v podobnej rýchlosti preženiete centrom mesta, vysoko ohrozujete svoje okolie a vo väčšine prípadov prídete o svoje doklady. Taktiež sa s vami policajti nebudú hrať, pokiaľ vám namerajú vysokú rýchlosť a vy do toho preletíte na STOP-ku, či na červenú. Kombinácia prekročenej rýchlosti a vážneho priestupku teda značí odobratý vodičák. Bodka.

Ako posunúť systém do aktuálnej doby?

Ja si myslím, že netreba príliš špekulovať nad tým, že či je úzkostlivé stráženie rýchlomeru počas jazdy bezpečné. Lebo, jednoducho nie je. Zbytočne vás to stresuje a už len logicky prichádzate o cenné metre, ktoré prechádzate defacto slepí za jazdy. K tomuto je však nutné doplniť jednu vec. Napríklad, v Spojených arabských emirátoch je maximálna povolená rýchlosť na diaľnici určená na 120 km/h. Áno, tá krajina, kde ropa tečie kohútikom a talianske superšporty sú na miestnych cestách frekventované podobne, ako u nás nemecké sedany.

V UAE však platí jedno celkom laxne sa šíriace verejné tajomstvo, ktoré by sa určite uživilo aj u nás. Miestni totižto vedia, že pokým na diaľnici prejdú okolo radaru a neporušujú maximálnu rýchlosť o viac ako 20 km/h, nič sa nedeje a žiadna fotka vám domov nepríde. Týmto pádom sa miestni nemusia úzkostlivo zameriavať na to, akou idú rýchlosťou a pokojne sa sústrediť na svoje okolie. Pretože ak už idete rýchlejšie ako 140 km/h, rozhodne si to všimnete aj cez čelné sklo. Pokiaľ ale porušíte rýchlosť aj skrz benevolentnú rezervu, prídete si na slušnú pokutu a tá začína(!) v prepočte na čiastke 120€. AU!

Späť do reality, no nie do utópie.

Je nad slnko jasné, že toto verejné tajomstvo istým spôsobom funguje aj u nás. Policajti vás nebudú zastavovať, pokiaľ idete o 6 km/h nad limit, len aby vás pokarhali, alebo vám poslali list s varovaním. Taktiež nemôžu zastaviť každého vodiča, ktorý ide po bočnej ceste na Einsteinovej rýchlosťou 80 km/h (na 70-tke), lebo by sa mohli aj potrhať a nechytili by všetkých. Skôr by bola na mieste otázka, ako rýchlo môžeme skutočne ísť do tej miery, aby nás nezastavila hliadka, či nám domov neprišla fotka. Len z toho dôvodu, aby sme mohli bezpečne predbiehať, obiehať na diaľnici, stíhať stretnutia lebo sme opäť zaspali, či jazdiť plynule po meste "s davom" bez toho, aby sme úzkostlivo sledovali rýchlomer.

...a rovno to s toleranciou rýchlosti spravme tak, ako to majú na západe s toleranciou alkoholu. Kľudne si daj jedno pivo a šoféruj. Keď však niečo vyvedieš, zrátame ti to trojnásobne.

Pokojne si choď o 20 km/h rýchlejšie. Keď však niečo vyvedieš, zrátame ti to aj s úrokmi.

Pretože na cestách nezabíja rýchlosť, ale nesústredení šoféri, zlý stav vozoviek a to najhoršie, zlý technický stav našich áut.

Autor: Viktor Baláž

 

Nové Audi A8: Ingolstadt predstavuje budúcnosť luxusnej triedy

11. 07. 2017

Nové Audi A8 prezentuje budúcnosť luxusnej triedy. Vlajková loď značky je vo svojej štvrtej generácii opäť referenciou pre náskok vďaka technike – novými výrazovými prostriedkami dizajnu, inovatívnou koncepciou dotykového ovládania a dôslednou elektrifikáciou pohonu. Od roku 2018 Audi postupne prinesie pilotované jazdné funkcie ako pilot pre jazdu v dopravnej zápche, parkovací pilot a garážový pilot.

Diskrétny dizajn je A8 vlastný aj naďalej

Celosvetovo je značka Audi známa športovým charakterom, ľahkou konštrukciou a permanentným pohonom všetkých kolies quattro – dizajn nového Audi A8 vyjadruje tieto hodnoty. Vyvážené proporcie rovnomerne zvýrazňujú všetky štyri kolesá. „Svaly“ vytvorené nad lemami blatníkov na bokoch karosérie vizualizujú pohon quattro.

Pri pohľade zboku vzpriamená predná časť v kombinácii so zľahka zošikmenou zadnou časťou vytvárajú napätie. Svoju suverenitu vlajková loď demonštruje vo dne i v noci. Vtedy sa uplatnia markantné predné reflektory HD Matrix LED s prídavnými laserovými diaľkovými svetlami ako aj svetelný pás z LED v kombinácii so zadnými svetlami s technológiou OLED. Pri odomknutí a zamknutí vozidla svetlá jedinečnými svetelnými animáciami privítajú vodiča aj sa ním rozlúčia.

Lóža v prvej triede

Oproti predchádzajúcej generácii sú obidve verzie karosérie dlhšie. Ponuka prvkov vybavenia a materiálov je široko členená a v každom detaile leží na vysokej manufaktúrnej úrovni – od perforácie poťahov sedadiel až po elektricky ovládané kryty mriežok ventilácie.

Najnoblesnejšie miesto v novej vlajkovej lodi Audi je vzadu vpravo – príplatkové ležadlové sedadlo v A8 L s mnohými možnosťami nastavenia a opierkou nôh. Na tomto mieste si môže pasažier svoje chodidlá nechať zohrievať a masírovať na zadnej strane operadla spolujazdca vo viacerých stupňoch. Zážitok dopĺňajú nové komfortné opierky hlavy. Okrem toho môžu cestujúci na zadných sedadlách mnoho funkcií ako ambientné náladové osvetlenie, nové svetlá na čítanie HD Matrix a masážnu funkciu sedadiel ovládať pomocou vlastného odnímateľného ovládacieho panelu Rear Seat Remote, ktorý má s displejom OLED rozmery ako smartfón a je uložený v stredovej lakťovej opierke. Tento systém umožňuje aj viesť súkromné telefonické hovory.

Komunikujte špičkami prstov

Audi predstavuje v prípade novej generácie vlajkovej lode, radikálne novú koncepciu. Jej centrum tvorí dotykový displej s uhlopriečkou 25,7 cm s vyhotovením Black-Panel, ktorý pred štartom takmer neviditeľne splýva s čiernym, vysoko lesklým obkladom prístrojového panelu.

Užívateľské rozhranie sa objaví hneď po otvorení dverí. Na veľkom displeji vodič ovláda dotykmi systém infotainmentu. Na druhom menšom dotykovom displeji má prístup ku klimatizácii a komfortným funkciám, ako aj k zadávaniu textu. Pri tom si môže svoje zápästie pohodlne oprieť o širokú voliacu páku automatickej prevodovky tiptronic. Tak môže pohodlne napríklad zadať cieľ pre navigáciu. Keď vodič na hornom alebo dolnom displeji aktivuje nejakú funkciu, počuje a cíti kliknutie ako potvrdenie. Ovládacie tlačidlá v sklenenom vyhotovení reagujú rovnakým spôsobom. Kombináciou akustickej a haptickej spätnej väzby, ako aj použitím bežných dotykových gest ako napríklad zotretie, sa dá nový systém MMI touch response ovládať zvlášť bezpečne, intuitívne a rýchlo.

Ďalšie nóvum predstavuje výrazne optimalizovaná navigácia. Má funkciu učenia – na základe doteraz jazdených trás. Tým vodičovi ponúka inteligentné návrhy na vyhľadávanie. Okrem toho digitálna mapa obsahuje vysoko detailné trojrozmerné (3D) modely európskych veľkomiest pre realistické zobrazenie.

Ako riadiaca centrála pre všetky tieto funkcie slúži modulárna stavebnica infotainmentu v novom vývojovom stupni MIB 2+. Integruje najaktuálnejší procesor K1 výrobcu NVIDIA, ktorý je kooperačným partnerom Audi. Ďalší čip K1 vytvára grafiky pre digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit, ktorý má rozlíšenie Full HD (1.920 x 720 pixlov).

O nový priestorový zážitok sa stará aj Bang & Olufsen Advanced Sound System. Poskytuje trojrozmerné priestorové ozvučenie interiéru po prvý raz aj na zadných sedadlách. Hudba sa v kabíne šíri rovnako ako bola nahraná v koncertnej sále. Umožňuje to špeciálny algoritmus, ktorý značka Audi vyvinula v spolupráci s inštitútom Fraunhofer. Aj telefonovanie je v A8 na novej úrovni vďaka rozhraniu Audi phone box s Voice over LTE – rovnako v oblasti ovládania ako aj v oblasti zvuku a kvality spojenia.

 

Krotí zákony fyziky v mene pohodlia

S celým komplexom inovácií podvozok nanovo využíva hranice fyziky. Jednou z nich je dynamické riadenie všetkých kolies, ktoré spája bezprostredné, športové riadenie s neotrasiteľnou stabilitou. Prevodový pomer riadenia predných kolies sa mení podľa rýchlosti jazdy, zadné kolesá sa podľa rýchlostného rozsahu natáčajú o niekoľko stupňov proti smeru alebo v smere natočenia predných kolies. Ešte dynamickejšia a precíznejšia je ovládateľnosť so športovým diferenciálom zadnej nápravy. Rozdeľuje krútiaci moment aktívne na zadné kolesá, čím dopĺňa systém permanentného pohonu všetkých kolies, ktorý je v novom Audi A8 súčasťou sériového vybavenia.

Druhá nová technológia – aktívny podvozok Audi AI – predstavuje plne aktívny systém pruženia. Podľa želania vodiča a jazdnej situácie dokáže každé koleso prostredníctvom elektrických aktuátorov samostatne zdvihnúť hore alebo stlačiť nadol. Vďaka tejto flexibilite má jazdná charakteristika široký diapazón – od mäkkého komfortu klasickej luxusnej limuzíny až po dynamiku športového automobilu. V kombinácii so systémom pre sense 360° sa automobil bleskurýchle zdvihne keď hrozí náraz zboku, čím sa znižujú následky kolízie pre posádku. Potrebnú energiu pre tento inovatívny podvozok dodáva elektrická sústava s napätím 48 V. Audi ju pri všetkých verziách A8 využíva ako hlavnú elektrickú sústavu. V spolupráci so zdokonaleným pneumatickým pružením táto inovatívna koncepcia podvozka zabezpečuje úplne nový zážitok z jazdy.

Exkluzivita a výkon okorenené budúcnosťou

Nové Audi A8 štartuje s dvoma výrazne vylepšenými turbomotormi V6, jedným 3.0 TDI a jedným 3.0 TFSI. Naftový motor má výkon 210 kW (286 k), benzínový 250 kW (340 k). Dva osemvalce – 4.0 TDI s výkonom 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI s výkonom 338 kW (460 k) – budú nasledovať trocha neskôr. Exkluzívnou špičkovú motorizáciu predstavuje benzínový motor W12 s objemom 6,0 litra. (Vozidlá sa ešte nepredávajú. Nemajú ešte typové schválenie k prevádzke a preto nepodliehajú smernici 1999/94/ES. )

Všetkých päť motorov má štartovací generátor RSG, pripojený k motoru drážkovaným remeňom, ktorý je srdcom elektrickej siete s napätím 48 V. Táto technológia mild-hybrid (MHEV, mild hybrid electric vehicle) umožňuje krátkodobú jazdu s vypnutým spaľovacím motorom a komfortný opätovný štart. Okrem toho má rozšírenú funkciu štart-stop a vysoký rekuperačný výkon až do 12 kW. Celkovo tieto konštrukčné opatrenia ďalej znižujú spotrebu beztak efektívnych agregátov – až o 0,7 litra na 100 kilometrov v reálnej premávke.

Neskôr príde Audi A8 L e-tron quattro (Vozidlo sa ešte nepredáva. Nemá ešte typové schválenie k prevádzke a preto nepodlieha smernici 1999/94/ES. ) s výkonným pohonom plug-in hybrid. Benzínový šesťvalec 3.0 TFSI a výkonný elektromotor poskytujú spolu systémový výkon 330 kW (449 k) a systémový maximálny krútiaci moment 700 Nm. Lítiovo-iónová trakčná akumulátorová batéria pri úplnom nabití z vonkajšieho zdroja umožňuje dojazd 50 kilometrov s elektrickým pohonom. Na želanie sa dá nabíjať bezkontaktne pomocou systému Audi Wireless Charging: platňa na podlahe v domácej garáži prenáša elektrickú energiu s výkonom 3,6 kW induktívne na prijímaciu cievku v automobile.

Nové Audi A8 a A8 L sa budú vyrábať v závode Neckarsulm a na nemeckom trhu sa začnú predávať koncom roka 2017. Základná cena A8 je 90.600 eur, A8 L štartuje od 94.100 euro.

 

Ako komunikovať na cestách? Smerovky, gestá...nie je už rok 2017?

03. 07. 2017

Sme pozatváraní v kabínach svojich áut a kompletne izolovaní od svojho blízkeho okolia. Telefónom zavoláme rodine, z rádia dostaneme správy o počasí a šialenostiach z parlamentu, no nevieme osloviť človeka v aute 5 metrov od nás. Komunikácia na cestách je neuveriteľne dôležitá a jej pravidlá do veľkej miery fungujú. Je však založená len na signáloch, napríklad ako morzeovka. Priatelia, je rok 2017 a ten najvyšší čas sa pohnúť ďalej. Ako teda komunikovať na cestách v druhej dekáde 21. storočia?

Gestá sú esperantom ciest

To je síce pravda. Taktiež sa viete pri ich prezentovaní poriadne odviazať a to či už v dobrom, ale aj v zlom. Séria kývnutí, zdvihnutých palcov, znamení mieru vztýčením ukazováka s prostredníkom (nepoužívať v Británii) alebo gesta rockového fanúšika (nepoužívať v Taliansku), pri strete s majiteľom až dráždivo fantastického auta.

Toto je ten ružový svet, no máme aj svoje temné stránky. Za vztýčený prostredník či hrozenie päsťou riskujete nie len to, že niekoho poriadne vytočíte, ale ak vás v tejto situácii zastihne policajná hliadka, vyťahujte peňaženku. Za hanlivé gestá máte na krku pokutu 50 eur a názov tohto priestupku je skutočne vtipný. Dostanete totiž pokutu za „zanedbanú výchovu“.

Budiš svetlá! A zrazu nám to bolo jasné.

Bliknutie diaľkovými svetlami slúži v prvom rade na upozornenie pred nebezpečím protiidúcemu autu. V neprehľadnej zákrute zbadáte v protismere nehodu, či odstavené auto. V tomto prípade bliknete protiidúcemu autu na znamenie, aby zbystril pozornosť a nepridal sa ku krúžku pokrčených plechov.

Za bliknutie či použitie diaľkových svetiel môžete byť v určitých prípadoch taktiež pokutovaní. Ide však o výnimočné prípady. Rozhodne ide o osvetľovanie ostatných členov premávky, či už v protismere alebo v smere jazdy. Taktiež páni a dámy v zelenom radi pokutujú priateľské upozornenie na radarovú kontrolu. Pokutovaní môžete byť až do výšky 30 eur.

Blinker sem, Blinnker tam.

Smerovky sú jedným z najlepších komunikátorov na cestách. Používajte ich v predstihu a vyhnete sa ohromnému množstvu problémov či napínavých situácií. Aktivácia štvorice smeroviek má hromadu významov, no pri ich použití vám nemá kto čo vytknúť. V prípade, že máte problém s autom a potrebujete zastaviť na kraji cesty, použijete štvoricu smeroviek. Pokiaľ vás pustil šofér z vedľajšej cesty pred seba, použijete štvoricu smeroviek, aby ste sa poďakovali. Nutne potrebujete zastaviť na niekoľko sekúnd v mieste, kde nie je „košér“ parkovať? Zapnete štvoricu smeroviek a spoločnosť váš kaskadérsky kúsok minimálne na minútu plne akceptuje.

Ako však používať a čítať smerovky pri predbiehaní? Aj v tomto prípade poznáme na cestách finty, ktorými si uľahčujete život s vodičmi naokolo. Určite sa vám už stalo, že ste na neprehľadnej ceste zostali trčať za veľkým auto, či rovno autobusom alebo návesom.

Trmácate sa už niekoľko minút za udychčaným naftovým molochom, no zrazu jeho vodič uprostred horského prechodu vyhodí smerovku doprava. „Cesta je voľná kamarát, môžeš predbiehať“, zľutoval sa nad vami šofér obrovského vozu.

Funguje to ale aj naopak. Lepí sa na vás blázon v nemeckej prémiovke na diaľnici a vy idete maximálnou povolenou rýchlosťou? Pokiaľ mu je kam uhnúť z ľavého pruhu, prosím, spravte to. Vyhnete sa vulgárnym gestám a nebezpečnému vybrzďovaniu. Pokiaľ máte v ľavom pruhu pomalšie autá a vy nemáte potrebu spomaľovať, vyhoďte smerovku doľava. Dotyčnému dáte najavo, že si kvôli nemu nohy nedolámete a robiť mu štít na fotografii z radaru nemienite taktiež. Dokončíte predbiehací manéver a zaradíte sa do ľavého pruhu. Vybavené.

To je všetko super, no je rok 2017. Nejde na cestách komunikovať lepšie?

Blikanie, zatrúbenie, mávanie. Je 21. storočie a my na cestách komunikujeme presne tak isto, ako pred sto rokmi. Čo keby sme vedeli napísať majiteľovi auta správu? Aplikácia BLINNKER prináša presne túto možnosť. Komunikácia cez poznávacie značky je anonymná a v systéme vaša ŠPZ nikde nefiguruje a taktiež sa nedá vyhľadať. ŠPZ messenger spája vodičov z oboch strán anonymne. Vy neviete komu píšete a dotyčný nevie, že mu píšete práve vy.

Zbadáte opustené auto na parkovisku so stiahnutým oknom?
Opíšete si do ŠPZ messenger značku a pošlete správu majiteľovi, nech si príde zabezpečiť auto.

Na parkovisku ste našli auto so zasvietenými svetlami?
Opíšte si ŠPZ a pošlete správu majiteľovi.

Využitie je doslova nevyčerpateľné. Konečne vieme na cestách komunikovať osobne a zároveň bezpečne bez straty nášho súkromia. Váš profil v aplikácii BLINNKER prináša len samé výhody. Dopravné informácie, bazár, autá vašich priateľov, najlepší prehľad noviniek a výhodné ponuky len pre vás. To všetko nájdete v slovenskej aplikácii BLINNKER. A tá najdôležitejšia vec na koniec.

Je úplne zadarmo pre Android, iOS a na webe

Čo by ste si mohli dopriať za pokutu z nezaplateného PZP a ako si ho zriadiť čo najjednoduchšie?

30. 06. 2017

Vyjsť na cestu bez zriadeného PZP je absolútna strata času. Pokiaľ vás zastaví hliadka a policajtovi podáte neplatnú zelenú kartu (alebo v horšom prípade žiadnu), máte poriadny problém. Samozrejme, pokiaľ vám trčia z vačkov tisíce eur, neľakajte sa. Takýto ľudia sú na cestách skôr výnimky a nezaplatené PZP býva často práve otázkou financií. Koľko peňazí by vám teda mohlo z účtu vytiahnuť vaše nepoistené auto? Je to majland...

Pokuta...a poriadne šialená. Šetrite si nervy.

Nemám rád preháňanie a plašenie. Stres treba celé dni posielať dokelu, až kým nezmizne nadobro. Existuje však spôsob ako sa zvýšenému tlaku a triaške pri policajnej kontrole vyhnúť. Je to prevencia v podobe vybavených dokumentov a vašich povinností ešte pred tým, než vyrazíte na cesty. Pokiaľ máte deravú hlavu ako ja, aj na to máme riešenie, žiadny strach.

Teda, späť k pokute a katastrofickým scenárom. Pokiaľ vás zastaví hliadka a vy nemáte zaplatené PZP, polícia vám môže v plnom práve napariť pokutu do výšky 3319,40 €. Priatelia...To je cena jedného ojazdeného auta. Napríklad, tohto VW Golf (https://www.blinnker.com/car/6672) aj s registračným poplatkom a ďalšími skoro 300 eurami na naftu. Taktiež môžete za tieto peniaze vziať celú famíliu minimálne na jednu luxusnú dovolenku do Karibiku, alebo ak nemáte radi cestovanie, za tieto peniaze máte na záhrade fantastický bazén. To vás LEN zastavila hliadka. Takže, zaplatiť 90 eur ročne za PZP sa zdá byť zrazu maličkosť. To ste ale nespôsobili žiadnu škodu.

Čo ak spôsobím škodu bez zaplateného PZP?

Pokiaľ by ste ale nemali uzavreté poistenie a spôsobíte škodu, prípadne niekoho dostanete do nemocnice, topíte sa v astronomických sumách. Čo sú to astronomické sumy? Predstavte si, že zaviníte nehodu a pri nej rozflákate luxusné SUV miestneho podnikateľa, ktoré stálo odparkované na kraji cesty. Že tieto autá stoja často aj viac ako 100 000 eur, si vravieť nemusíme. Pokiaľ sa však pán sediaci v aute vďaka vašej nehode dostane do nemocnice, pri cene auta to nezostane. Takáto suma sa dokáže s človekom tiahnuť po celý život.

Prečo mať uzatvorené PZP a čo je PZP?

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Je to jednoduché. Pokiaľ niekomu ako vyššie uvádzame spôsobíte škodu, ste pred tým chránení vďaka PZP. Pokiaľ niekomu „štrajchnete“ Bentley v garážach Auparku, nechytajte paniku. Keď máte zaplatené PZP, vymeníte si kontakty (necháte za stieračom na seba číslo) a desaťtisícovú prácu v lakovni luxusného pražského autorizáku zatiahne vaša poisťovňa. Pokiaľ by ste teda po takejto nepríjemnosti z miesta utiekli, máte na krku poriadny problém a ten už hraničí so zákonom.

Nechce sa mi čítať. Nedalo by sa to jednoduchšie?

Samozrejme, že sa to dá! Nebudete k tomu potrebovať nič viac, len vašu ŠPZ. Údaje o vašom aute si zadáte do vášho profilu v aplikácii BLINNKER. Vyplníte základné osobné údaje (dátum narodenia, rok nadobudnutia vodičského preukazu...) a necháte si načítať ponuky. Aplikácia vám včas pripomenie koniec vašej poisťovacej lehoty. Kto si to má držať v hlave?

Aké poistenie si vybrať?

Tie najzákladnejšie ponuky obsahujú často len asistenčné služby na telefóne v cene poistného, prípadne poistenie batožiny. Často však doslova za drobné navyše dostanete služby, ktoré v prípade nepríjemností skutočne oceníte. Často za niečo vyše 10 eur dostanete naviac pripoistenie pre plnenie v prípade úrazu vodiča a členov posádky vášho auta, či pripoistenie pre poskytnutie plnenia v prípade poškodenia auta stretom so zverou.

Čo ak chcem to najlepšie?

V tomto prípade zaplatíte za poistenie aj dvojnásobok základnej sumy. V tomto poistení je však často zahrnutý odťah z miesta nehody v rámci celého Slovenska, pripoistenie vlastnej totálnej škody, či dokonca úhrada pneumatiky v prípade defektu, alebo poškodenia. V prípade týchto produktov sa ceny pohybujú nad hranicou 300 € ročne. Tieto produkty taktiež obsahujú vyššie krytie pre prípad spôsobenia škody na zdraví (5 miliónov eur je zákonné minimum pre poisťovne) a pre prípady poškodenia majetku (v tomto prípade je minimálne krytie nastavené zákonom na 1 milión eur). Pre vás to však neznamená žiadne nekresťanské výdavky navyše. Zvýšené krytie sa na vašej poistke odzrkadlí v desiatkach eur ročne.

Ešte raz. Prečo teda PZP cez BLINNKER?

Je to jednoduché. Vaše auto máte uložené v profile, v akejsi virtuálnej „peňaženke“. Tým pádom máte k nemu všetky údaje pokope a aplikácia vás pohodlne prevedie, upozorní, či nasmeruje k tej najlepšej ponuke pre vaše auto. Váš profil v aplikácii BLINNKER prináša len samé výhody. BLINNKER samozrejme spolupracuje so všetkými poskytovateľmi PZP na našom trhu. Dopravné informácie, bazár, autá vašich priateľov, najlepší prehľad noviniek a výhodné ponuky len pre vás. To všetko nájdete v slovenskej aplikácii BLINNKER. A tá najdôležitejšia vec nakoniec. Je úplne zadarmo pre Android a iOS.

Zaregistrujte sa na sociálnej sieti BLINNKER a spravte zo svojho motoristického sveta "gombičku". Všetko pohromade, v jednej aplikácii.

WEST LAKE DRIFT CUP: Na CAR AT-e sme vyspovedali riaditeľa WEST LAKE Tomáša Motičáka

22. 06. 2017

CAR AT TUNING PARTY bola už po štrnásty krát miestom pre tých, ktorým autá nie sú len pohodlnejšou náhradou hromadnej dopravy. Na letisku v Piešťanoch sa stretla hromada ľudí, ktorí do svojich áut vrážajú úchvatne veľa času, peňazí a hlavne duše. Je jedno na akom slovenskom festivale ste boli, CAR AT má svoju vlastnú a špecifickú atmosféru.

Kým hudobník sníva o tom, že si raz zahrá na Pohode, na Duchonke alebo na Grape a ukáže sa pred pár ľuďmi, na CAR AT-e je to inak. Kto prišiel na piešťanské letisko, dostal túto príležitosť hneď v troch smeroch. Jednak sa mohli junáci popasovať pri hip-hop freestyle battle, no zvyšok už o hudbe samozrejme nebol. Na šprintoch sa stretlo doslova čokoľvek s čímkoľvek a vrcholom celej akcie sa stal prvý ročník West Lake Drift Cup. Dym, hluk, šveholenie turba a otrieskané plechy v boji o hlavnú cenu.

Spýtali sme sa teda riaditeľa spoločnosti WEST LAKE performance tyres Tomáša Motičáka, ako prebieha prvý ročník WEST LAKE DRIIFT CUP pod záštitou jeho firmy.

BLINNKER: Tomáš, prosím, predstav nám v prvom rade značku WEST LAKE.

Tomáš: WESTLAKE je značka pneumatík, ktorá sa vyrába vo fabrike ZC rubber v meste Hangzhou v Číne . ZC rubber  patrí do prvej 10tky najväčších fabrík na výrobu pneumatík na svete. Naša firma je  výhradný distribútor semi slikovej pneumatiky Westlake Sport RS v strednej a južnej Európe. Máme v ponuke aj obutie pre osobné autá na každodennú prevádzku a v dohľadnej dobe plánujeme uviesť na trh zimné pneumatiky a taktiež pneumatiky pre úžitkové a nákladné autá.

BLINNKER: V ktorých krajinách máte zastúpenie a z akých národností sa skladá váš tím?

Tomáš: Máme zastúpenie na Slovensku, v Českej Republike, v Poľsku, v Maďarsku, v Taliansku a v Rumunsku.. Momentálne pracujeme aj na  vstupe  na ďalšie trhy Európy . V týchto krajinách  máme svojich zástupcov, ktorí zodpovedajú za predaj v týchto regiónoch. Čo sa týka obsadenia jazdcov v tíme, v každej krajine kde WESTLAKE pôsobí, máme dvoch tímových jazdcov.

Na CAR AT TUNING máme prítomných našich jazdcov z Rumunska, z Maďarska, z Českej republiky a v stane vedľa máme našich chalanov zo Slovenska. Naši talianski jazdci sú momentálne na majstrovstvách Európy na domácej pôde. Nebyť však toho podujatia, mali by sme ich tu s nami. (Preteky v Taliansku nakoniec vyhral jazdec tímu WEST LAKE. Gratulujeme!)

BLINNKER: Ako ste na tom s predajom? V daných krajinách máte kamenné predajne, či pracujete na báze e-shopu?

Tomáš:  Máme svojich predajcov, medzi ktorých patria hlavne jazdci, ktorí majú autá na drift a chodia na preteky.

Jazdci nám pomáhajú budovať trh v daných krajinách, kde predávajú pneumatiky buď priamo na pretekoch, alebo cez e-shop. Kamenné predajne nemáme nikde a väčšinu predaja teda riešime cez e-shop.

BLINNKER: Čím sa líšia tieto pneumatiky na drift od bežného obutia na dennodenné jazdenie?

Tomáš: Naše pneumatiky sú semi-slickové. Už pred pár rokmi sa driftové preteky vyvinuli do tej podoby, že už nejde len o to, aby išlo auto v šmyku, no potrebuje byť aj rýchle. Takáto pneumatika má oveľa lepšiu trakciu ako klasická cestná pneumatika a auto je v šmyku oveľa ovládateľnejšie.

BLINNKER: Na stratu trakcie na semi-slickoch to chce už aj poriadnu porciu výkonu. O akých číslach sa bavíme pri autách, ktoré používajú tieto pneumatiky na driftoch a v čom je toto obutie špecifické?

Tomáš: Väčšinou tieto autá disponujú výkonom okolo tých 350-500 konských síl, čo raz častejšie aj viac. Ten výkon je totiž dosť dôležitý  z dôvodu, aby dokázali autá „roztočiť“ kolesá aj  na priľnavých semi-slickových pneumatikách vo vyšších rýchlostiach. Pneumatika Sport RS je v podstate športová pneumatika ktorá si našla uplatnenie hlavne na drift, no má aj homologizáciu a je tak použiteľná aj na cestnú prevádzku.

BLINNKER: Dá sa obutie Sport RS použiť aj na iné disciplíny ako na drifty?

Tomáš: Pneumatiku Sport RS sme skúšali aj na iných disciplínach ako je drift. Napríklad v slalome máme veľmi dobré výsledky, taktiež  na pretekoch do vrchu a amatérskych rally pretekoch. Veľa predávame aj  bežným zákazníkom do cestnej premávky. Konkrétne tu na WESTLAKE drift cup-e jazdí asi 90% áut na našich pneumatikách.

BLINNKER: Ako prebiehal vývoj pneumatiky? Je váš „inhouse“, či prebiehal mimo firmu?

Tomáš: Vývoj robila fabrika a prebiehal v Číne. Pneumatiku testovali aj na driftérských autách keďže potrebovali aj takéto obutie zaradiť do svojho portfólia. Momentálne sú na svete približne 3-4 firmy, ktoré ponúkajú takéto obutie, častokrát používane pre taktiež drift.

BLINNKER: Koľko jazdcov sa vám prihlásilo do WEST LAKE drift cup?

Tomáš: Prihlásilo sa nám celkom dosť jazdcov. Konkrétne registrujeme 96 áut, prihlásených do súťaže. Pokiaľ dobre viem, toľko áut v kategórii drift ešte na CAR AT-e prihlásených nebolo. Súťaž je rozdelená do troch kategórií na PRO, Semi-PRO a street.

BLINNKER: Ako sa líšia tieto kategórie?

Tomáš: V kategórii street pretekajú amatéri, ktorí majú pripravenú vlastnú trať. Je to oveľa bezpečnejšia a pomalšia trať. Kategória PRO a Semi-PRO má pripravenú zvlášť trať s betónovými  panelmi.. Jazdci z kategórie PRO majú v tesnej blízkosti panelov takzvané cliping zóny kde sa pretekár musí v šmyku dostať na minimálnu vzdialenosť aby získal potrebné body na dobré umiestnenie v kvalifikácií. Samozrejme bolo aj  pár búračiek ale chvalabohu nič vážne nikomu nestalo. Na tejto trati sa už jazdí o dosť rýchlejšie ako na street trati a musíme dbať na bezpečnosť ako pretekárov, tak aj divákov.

BLINNKER: Aká je približne nájazdová rýchlosť do tej prvej zákruty? To môže byť okolo 120 km/h, nie?

Tomáš: To samozrejme záleží od jazdca a okrem iného od auta. No, keď sme trať stavali a testovali, do tej prvej zákruty sme vošli aj na štvorke. To je približne 110-120 km/h nájazdová rýchlosť do tej prvej zákruty.

BLINNKER: Chalanom ste pripravili aj ceny, pokiaľ viem. Čo získa víťaz a ďalší v poradí? Aké bolo štartovné?

Tomáš: Keďže sme preteky robili prvý krát, štartovné sme dali úplne zadarmo. Automaticky s prihlásením na drifty dostávali jazdci aj vstupenku na festival pre seba a dvoch ľudí zadarmo. Chceli sme dosiahnuť čo najlepšiu účasť. Ceny sme pripravili a rozdali v hodnote 5 000 €. Konkrétne sme rozdali ceny v kategórii PRO v hodnote 1 500€, 1000€ a 500€ (1.,2.,3. miesto). V kategórii Semi-PRO v hodnote 800€, 500€, 300€ a v kategórii street v hodnote 250€, 100€ a 50€.

BLINNKER: Na CAR AT-e ste v organizačnom tíme prvý krát. Koľko rokov už chodíte na festival?

Tomáš: K driftu sme sa dostali v roku 2013 a vtedy sme aj začali navštevovať tento festival. Cez to jazdenie sme sa po čase dostali k pneumatikám  značky Westlake. Vyskúšali sme viacero značiek a  obutie WESTLAKE nám vyhovovalo najviac. Po čase nám bolo ponúknuté zastupovať značku na Slovensku a v Českej republike a postupne sa pridávali ďalšie krajiny.

BLINNKER: Tomáš, keď sme si už potykali, na čom momentálne jazdíš?

Tomáš: Jazdím momentálne na pretekárskom špeciály Toyota GT86 na ktorej som v tomto roku absolvoval 3 podujatia. Pred tým som pár pretekov odjazdil Nissane 200SX S13 ktorý je momentálne rozostavaný.

BLINNKER: O akom výkone sa v prípade GT86 bavíme?

Tomáš: To auto síce nikdy nebolo na brzde, ale tak okolo 650-700 koní je pod kapotou určite. Je to čistokrvný pretekár od motora, prevodovky, cez pohon...so sériovým autom to má spoločné akurát tak asi len svetlá

BLINNKER: ...a na čom jazdíš súkromne, keď máš 700 koňový „služobák“.

Tomáš: Tak, hneď vedľa tej Toyoty parkuje Kia Cee’d na ktorej chodím každý deň do práce a doma mám ešte Subaru Imprezu STI, čo je moje súkromné auto.

BLINNKER: Tomáš, ďakujeme a držíme palce v dalšej práci

Tomáš: Ďakujem a podobne prajem, všetko dobré.

Konečné výsledky WEST LAKE DRIFT CUP:

Kategória PRO

1. Miesto - András Molnár
2. Miesto - Marek Wartalowicz
3. Miesto - Martin Banovič

Kategória Semi-PRO

1. Miesto - Jan Konečný
2. Miesto - Vítězslav Vavrečka
3. Miesto - Filip Vimpel

Kategória Street

1. Miesto - Jakub Rybár
2. Miesto - Lukáš Hamrák
3. Miesto - Miroslav Kačmarik