BLINNKER magazín [SK]

Soutěž s BLINNKER.com o 5 předplacených sad Chytré auto od T-Mobile!

07. 12. 2017

BLINNKER.com ve spolupráci s T-Mobile CZ pro Vás připravil soutěž. Vyhrajte s námi 5 předplacených sad Chytré auto od T-Mobile v celkové hodnotě 17 495 Kč.

Ve dnech 15. 12. 2017, 22. 12. 2017, 5. 1. 2018, 19. 1. 2018 a 6. 2. 2018 vždy vybereme jednoho výherce dle následujících pravidel:

Podmínky soutěže:

  1. Musíte mít zadané auto v BLINNKERu (jak existující, tak nově přidané)
  2. Zadejte si alespoň jeden výdaj (Car Costs / Náklady) pro toto auto
  3. Zadejte si u svého auta poznávací značku vozu (tato se zobrazuje pouze vám, nikdy a nikde ji nezveřejňuje)
  4. Sdílejte tento příspěvek o soutěži na Facebooku
  5. Staňte se fanouškem naší stránky Facebooku

Vylosovaní soutěžící vyhrají Chytré auto TWIST předplacené na rok v hodnotě 3 499 Kč. Soutěž je určena pouze pro uživatele z České republiky!

Soutěžit můžete od 6. 12. 2017 do 6. 2. 2018.

Podrobné podmínky soutěže jsou: zde

Suzuki Ignis 1,2 4WD GLX: Pre ľudí, proti všetkým konvenciám

04. 10. 2017

Rozumné a šetrné riešenia potrebujeme ako soľ. Ani za svet si nevieme odvyknúť od luxusu a prebytku. Chceme pohodlné a všestranné riešenia. Chceme rýchle SUV čo tancujú zákrutami ako baletky a ideálne na každú hlavu v rodine aspoň jedno. Sme proste šialení...no a potom tu je Suzuki Ignis. Záchranca nášho lenivého, tvrdohlavého a bláznivého druhu.

Suzuki ide ako tichý parný valec. Vitara svojím príchodom rozmlátila stereotypy v predajných rebríčkoch, kedy niekoľko mesiacov v rade ukázala chrbát zástupcom „Koncernu“. Baleno schová vnútorným priestorom do vrecka celý svoj segment a celkovo vozy Suzuki vynikajú jednoduchosťou, po ktorej sa nám tak neuveriteľne cnie. K tomuto všetkého však oplývajú aj niečím omnoho zaujímavejším. Hovorím tomu „dostupný šmrnc“.

Dizajn a lá Geocashing

Geocashing: Prevažne exteriérová aktivita, pri ktorej hráči hľadajú artefakty podľa navigačných pokynov.

Dizajnéri si vzali inšpiráciu z niekoľkých starších modelov značky. Čierny prvok pod bočnou hranou pobral Ignis z prvej generácie drobného terénneho modelu Vitara. Detaily prednej masky zas pochádzajú z historického modelu Cervo zo 70-tych rokov a obrátené logo Adidas pochádza z malého Fronte Coupé od Giugiara. Na koniec, línia A-stĺpika so strechou je inšpirovaná novodobým modelom Swift. Nuž, v krátkosti subjektívne...

Všetko je úplne v poriadku. Páčia sa mi použité materiály exteriéru, veselá paleta farieb, či skutočne netradičný dizajn. Vopchanie kolies do rohov karosérie však spôsobilo, že má auto akýsi zvláštny zadok. Práve tento faktor vplýva okrem iného aj na pozíciu a dizajn zadných svetiel. Facelift tak skoro neočakávam, no na zadnicu si bude treba na cestách rozhodne zvykať trochu dlhšie.

Priestorová mágia

Nejde o žiadny šokujúci fenomén, no vždy keď človek nasadne do skvele vyriešeného malého auta, zostane milo prekvapený. Suzuki doluje interiérový priestor z proporcií auta skutočne s hodinárskou precíznosťou. Síce je Ignis v dvoch z vyšších výbav predávaný ako 4-miestne auto, toto riešenie dáva pri takto úzkom aute celkom zmysel. Batožinový priestor ponúka skromných 204 litrov vo verzii s pohonom 4WD, no ak vám stačí Ignis ako „predokolka“, objem kufra narastie na celých 260 litrov.

Tam ešte zábava nekončí. Objem batožinového priestoru dokáže narásť o celých 16,5 centimetra do hĺbky, posunutím zadných sedadiel smerom do kabíny. Samozrejme, v tom prípade sa na zadné sedadlá posadí maximálne malé dieťa. Pokiaľ si však vystačíte s pôvodnými 204/260 litrami, na zadné sedadlá posadíte aj vysokého dospelého jedinca. Ten dokonca vďaka hranatej siluete strechy nebude trpieť na nedostatok miesta pre svoju hlavu.

„Vieš čo myslím. Čooooooo?“

Interiér a song od Made 2 Mate idú dokopy absolútne úžasné. Je to funky nálada, funky tvary a taktiež priestor pre hľadanie a nachádzanie drobných (milých) detailov. Rozloženie ovládacích prvkov je na hony vzdialené od klasických vzorcov nemeckých značiek.

Aj napriek tomu dáva logika rozloženia prvkov po krátkom čase zmysel. Ovládanie ventilácie je typicky umiestnené na stredovej konzole. Pod ňou tróni štvorica tlačidiel elektronických jazdných asistentov. Jediným konštatovaním z mojej strany na prevedenie interiéru sú použité materiály. Niektoré plasty v oblasti stredovej konzoly nepôsobia takpovediac, že by sa chystali vydržať večnosť. Sú ale na miestach, s ktorými neprídete príliš často do kontaktu. Na druhej strane, pozrite sa ešte raz a pozorne na cenovku a ostatné pozitíva.

V najvyššej výbave dostanete Ignis s asistentom zjazdu z kopca, terénnym módom, či systémami zabraňujúcimi kolíziu a výjazd z jazdného pruhu. Tieto funkcie majú svoje ovládače na tam málo exponovanom mieste, že pokiaľ nie ste horár s častými cestami do mesta, týchto tlačidiel sa dotknete len zopár krát do roka.

Ultrakompaktné-Ultraojedinelé...SUV?

Aby bolo auto všestranné, musí obetovať svoju…všestrannosť. Možno to nedáva na prvý pohľad zmysel, no v Suzuki sa museli skutočne hlboko zamyslieť nad zoznamom priorít bežného šoféra a majiteľa auta. Jazdné vlastnosti a charakteristiky sa vám budú najlepšie čítať v bodoch.

Kolesá do rohu!

Ignis ťaží hlavne v rámci interiéru zo svojho rozloženia kolies. Sú vopchaté do rohov karosérie, čo na jednej strane nahráva vnútornému priestoru. Na strane druhej, toto rozloženie drží hmotnosť vozidla koncentrovanú v priečnej osi karosérie. Kde má kolesá motokára? Presne tam, kde Ignis. Ako sa vám ovláda motokára? Celkom slušne, nie?

Galusky a mrštnosť

Úzke 16 palcové pneumatiky s rozmermi 175/60 dokážu divy. „Vracák“ na konci bratislavskej Panenskej ulice, je niečím, čo dokáže vystrašiť nejedného vodiča. Pri teste som bol zvedavý, či dá Ignis úzku 180 stupňovú zákrutu bez cúvania. Kým auto predo mnou (Mercedes-Benz triedy A predošlej generácie) zvládlo oblúk na 3 krát, Ignisu pri šikovnom nábehu stačil plynulý manéver. To oceníte pri parkovaní, v úzkych uličkách, či v prepchatých parkoviskách obchodných domov.

Nevídané pohodlie

Môžem povedať, že v pohodlnejšom malom aute som nesedel. Práve použitie mäkkých pružín, ktoré dovoľuje mušia hmotnosť 905 kilogramov v plnej výbave, stoja za pohodlným zážitkom. To si však berie jednu daň.

Plťka

Ignis sa rád nakláňa v zákrutách. Pseudošportový potenciál dnešných áut však inžinieri vymenili za pohodlnú jazdu. Celkom logicky.

Motor zo starej školy

Pod kapotou šepká malý, benzínový atmosférický štvorvalec s výkonom 66 kW/90 koní a krútiacim momentom 120 Nm. Suzuki ho vyrába už dlhé roky a mal by potvrdiť filozofiu „Čo najmenej dielov, čo najmenej návštev servisu“. V meste sa spotreba pohybovala okolo hodnoty 4,8 litra, mimo mesta klesala na hranicu 4,2 litra a na diaľnici skutočne mierne cez 5 litrov na 100 km.

Resumé

Malé, obratné, jednoduché, nápadité a do rozumnej miery všestranné. Suzuki sa nenechá unášať prúdom, no istým spôsobom ten prúd tvorí. Všetko, čo vás môže vytáčať na malých autách, Ignis v plnej miere rešpektuje a snaží sa renomé "A" a B-segmentu drasticky vylepšiť. Nie len to, on tie segmenty prekračuje, spája a robí si s nimi čo sa mu len zachce. Robí to však veľmi dobre. No a nedostatky? Tie sú skvele vyvážené pozitívnymi správami.

Tvrdé plasty? - Pozrite sa na cenu.

Mierne nakláňanie počas jazdy? - Vďaka mäkkému podvozku máte pohodlnejšiu jazdu.

Diskutabilný dizajn zadku? - Kolesá sú v zadných rohoch karosérie a preto máte v kabíne viac miesta.

...na test som si ho pýtal zo zvedavosti a splnil očakávania na 100%. Nesklamal ma.

Autor: Viktor Baláž

Motor a prevodovka
Konfigurácia

Benzínový radový štvorvalec bez turba

Objem 1 242 cm3
Výkon 66kW/90 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 120 N.m. od 4 400 ot./min.
Prevodovka 5-stupňová manuálna
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 3 700
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 1 690
Výška (mm) 1 595
Rázvor (mm)  2 435
Hmotnosť pohotovostná (kg) 870/905 (plná výbava)
Hmotnosť celková (kg) 1 330
Objem batožinového priestoru (l) 204/260 (4WD - testované, 2WD))
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 165
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 11,9
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 4,8/ 5,2 / 4,2
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 9 040 € (1,2 DUALJET 2WD, výbava GL)
Základná cena testovanej verzie 14 590 € (1,2 DUALJET 4WD, výbava GLX)
Cena testovaného vozu 14 590 €

Fotografie: Viktor Baláž

 

Pripravte sa na uzávierky VŠETKÝCH diaľničných tunelov

29. 09. 2017

Slovenské diaľničné tunely čaká nutná rekonštrukcia. Od dnešného dňa až do konca októbra prebehne ich kompletná rekonštrukcia. Prezrite si termíny uzávierok a dôležité informácie.

Národná diaľničná Spoločnosť (NDS) plánuje v rámci ohlásenej rekonštrukcie vykonať sériu nasledovných úkonov v tuneloch Sitina, Branisko, Bôrik, Šibenik, Horelica a Poľana. NDS plánuje čistenie ostenia tunelov, kontrolu stropných konštrukcií, chodníkov, drenáže, chodníkov. Ďalej má spoločnosť v pláne kontrolu kompletnej kanalizačnej siete vrátane štrbinovej kanalizácie, ošetrenie nerezových súčastí dverí, osvetlenia a núdzových priestorov či zariadení.

Tunel Šibenik - Diaľnica D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek

 - od 29.09. od 20:00 do 01.10. do 22:00, budú uzavreté obe tunelové rúry

Tunel Horelica – Cesta I/11A Čadca (obchvat)

 - od 29.09. od 22:00 do 01.10. do 22:00, kompletná odstávka tunela

Tunel Branisko – diaľnica D1 Beharovce – Fričovce

 - od 07.10. od 08:00 do 11.10. do 18:00, prebehne kompletná odstávka tunela

Tunely Svrčinovec a Poľana – diaľnica D3 Svrčinovec – Skalité

 - od 11.10. od 22:00 do 15.10. do 22:00, prebehne kompletná odstávka tunela

Tunel Sitina – diaľnica D2 Lamač – Staré grunty

 - od 06.10. od 22:00 do 07.10. do 10:00
 - od 07.10. od 22:00 do 08.10. do 10:00
 - od 08.10. od 22:00 do 09.10. do 04:00
 - od 13.10. od 22:00 do 14.10. do 10:00
 - od 14.10. od 22:00 do 15.10. do 10:00
 - od 15.10. od 22:00 do 16.10. do 04:00

Tunel Sitina čaká len čiastočná uzávera. Počas kontrolných prác bude v oboch smeroch uzavretý ľavý jazdný pruh, v ktorom bude znížená maximálna povolená rýchlosť z 80 km/h na 60 km/h. Rekonštrukcia prebehne v dvoch fázach. Druhá fáza je na pláne v dvoch etapách od 20.10 do 22.10 a od 27.10 do 29.10.

Tunel Sitina – diaľnica D2 Lamač – Staré grunty

 - od 20.10. od 22:00 do 21.10. do 10:00
 - od 21.10. od 22:00 do 22.10. do 10:00
 - od 22.10. od 22:00 do 23.10. do 04:00
 - od 27.10. od 22:00 do 28.10. do 10:00
 - od 28.10. od 22:00 do 29.10. do 10:00
 - od 29.10. od 22:00 do 30.10. do 04:00

Autor: VB
zdroj: NDS, Topspeed.sk, HNonline.sk

 

Ceny diaľničných známok pre rok 2018 sa meniť nebudú - pokuta zostáva totožná

27. 09. 2017

Hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká potvrdila pre TASR ceny budúcoročných elektronických diaľničných známok.

Ceny elektronických diaľničných známok pre rok 2018 sa meniť nebudú, potvrdila to hovorkyňa ministerstva dopravy, Karolína Ducká v rozhovore pre TASR. Prezrite si aktuálny cenník elektronických diaľničných známok a pokút za vstup na spoplatnené úseky bez nej.

Ceny elektronických diaľničných známok pre rok 2018:

 - cena ročnej diaľničnej známky pre rok 2018 je stanovaná na sumu 50 eur

 - cena mesačnej (30-dňovej) diaľničnej známky je stanovená na 14 eur

 - cena 10-dňovej diaľničnej známky je stanovená na 10 eur

Pokuta za vstup na spoplatnené úseky bez diaľničnej známky je 150 eur.

Autor: VB

Honda Civic 1,5 TURBO MT - Manifest šoféra

26. 09. 2017

Na automobilových weboch som sa niekoľko krát stretol s názorom, že zábavné autá sú len pre bohatých. Ide o jedno z najnepravdivejších tvrdení dnešnej automobilovej doby. Honda Civic 1.5 VTEC TURBO sme v redakcii BLINNKER už mali. Tento krát však nešlo o rozumný sedan s CVT prevodovkou. Manuál, hatchback a dvojica obrovských výfukov.

V úvode musím spomenúť, že na tento konkrétny Civic som sa tešil najviac. Už pri predošlej skúsenosti s pohodlným sedanom a trojvalcovým hatchbackom bola na novej generácii Civicu evidentná jedna vec. Honda postavila auto tak flexibilné, že dokáže niesť v troch prevedeniach tri rozdielne charaktery.

Pozerajte sa na ňu ešte o kúsok dlhšie a začne vrčať!

O dizajne nového Civicu sa toho popísalo skutočne veľa. Sám som ho označil za kontroverzný a stále si za týmto vyhlásením stojím. Na druhej strane, tento faktor vôbec nepovažujem za negatívny. Je to rola, ktorá Civicu neuveriteľne sedí a nenútene sa odlišuje od konkurencie už viac ako dekádu. Desiata generácia vyzerá vyslovene vytočene. Zamračený predok sťa Type-R, dorovnáva zaujímavý zadok s dvojhlavňovou brokovnicou pod zadným nárazníkom. Pokiaľ by toto auto nemalo jazdiť ako čert, vyznie vtipne.

Balenie par excellence!

Pokiaľ vás neohúril exteriér, Civic má v rukáve ešte minimálne dve esá. Jedným z nich je vynikajúci vnútorný priestor. Zadné sedadlá sú schopné poňať trojicu priemerne vysokých a dvojicu skutočne dlhonohých pasažierov. Meriam niečo málo pod 190 centimetrov a na zadných sedadlách som sa skutočne cítil na viac ako 1000 kilometrov dlhú cestu.
Pokiaľ by vás nezaujal priestor na zadných sedadlách, ráčte prosím otvoriť kufor.

Civic desiatej generácie má maximálny objem batožinového priestoru až 478 litrov. Priemer a latku pre segment udáva samozrejme Volkswagen Golf (380 litrov). Je však evidentné, že sa jeho proporciami inšpiroval celý rad konkurenčných modelov. Približne týmto objemom disponuje kórejská konkurencia i30 a Kia Cee’d, rovnako Ford Focus (len 318 litrov), či Mazda 3 (len 340 litrov). V kufri ale nehľadajte rezervu...len príručku, lepidlo a kompresor.

Manifest šoféra...

Civic desiatej generácie odfajkne s výnimkou pohonu zadných kolies a samosvorného diferenciálu všetky požiadavky nadšeného šoféra. Šoféra, ktorý nevyhral v Lote, či nemá desiatky tisíc na športový stroj svojich snov.

Po prvé

Pozícia za volantom: Je dokonale nastaviteľná a flexibilná. Od „pretekárskeho“ posedu (volant vysoko, sedadlo nízko, vzpriamený posed) až po ležérnu polohu na dlhé diaľničné presuny. Volant je relatívne masívny a priamo pred šoférom je budík otáčkomeru. Na druhej strane, tlačidlá na volante nepôsobia ani na dotyk a ani na prvý pohľad príliš vábivo. Sú však rozmiestnené logicky. Honda vie aj lepšie.

Po druhé

Radenie a prevodovka: Šesťstupňová manuálna prevodovka má krátke a presné dráhy. Prevodové pomery nie sú ani príliš krátke a ani príliš dlhé. To znamená, že nejde o ideálny diaľničný koráb a ani o mestskú raketu. Toto riešenie je však vhodné všade. V kopcoch a na horských prechodoch si vystačíte s trojicou, či štvoricou prevodov od 1 do 4 a na diaľnici s trojicou prevodov od 4 do 6. Budete radiť aj vtedy, keď to nebude potrebné. Len tak pre zábavu. Tento faktor však vysvetľuje ďalší bod.

Po tretie

Rozmiestnenie pedálov: Mnoho automobiliek na túto drobnosť zabúda. Manuálne prevodovky sa stávajú vecou minulosti a tým pádom klesá aj pozornosť automobiliek na ich vývoj. Uložiť pedále do pozície, aby ste si vedeli špičkou šliapnuť na brzdu a pätou dorovnať otáčky pri podraďovaní je však v dnešných dňoch výnimočnosťou. Pokiaľ milujete šoférovanie a nie ste len „rovinkár“, tento detail skutočne oceníte.

Po štvrté

Motor s turbom...bez turba: Honda dala dokopy motor, ktorý sa absolútne neprejavuje ako preplňovaný turbodúchadlom. Lineárne stúpajúci krútiaci moment síce pripravuje vodiča o typický kopanec turbomotorov v stredných otáčkach, no o to lepšie ovládateľné je aj samotné auto. Ďalším bonusom je, že pokiaľ výrobca nepoužije dvojicu turbodúchadiel na preplňovanie motora, krútiaci moment začne vo vysokých otáčkach vädnúť. Benzínový štvorvalec 1.5 VTEC TURBO (134 kW/182 koní) ťahá krásne až po obmedzovač. Dôkazom toho je aj krivka krútiaceho momentu, ktorá je natiahnutá od 1 900 ot./min. až po 5 000 ot./min a v tomto spektre ponúka motor príjemných 240 Nm. Jazdili ste so starým atosférickým 1.8 VTEC?...s výnimkou zvuku a širšieho otáčkové spektra je prejav turbomotora podobný práve jeho notoricky známemu predchodcovi.

Cena...vysoká, či výhodná?

Nezvyknem často písať o cene, pretože je skutočne relatívna až do bodu, kým nie je absolútne šialená, či enormne výhodná. Nový Civic v testovanej konfigurácii Sport Plus dostanete od 25 490 €. V nej máte k dispozícii 182 koní, doslova všetku výbavu s dostupnými asistentami, no s výnimkou kože a prémiového sterea. Benchmark z Nemecka je v tomto ohľade omnoho lacnejší. Chýba mu však 30 koní výkonu, hromada výbavy je za príplatok a nedisponuje štyrmi staťami manifestu šoféra. Cenu schvaľujem, no sám som nadšený šofér a pred dobrými jazdnými vlastnosťami som ochotný uprednostniť akékoľvek iné danosti auta.

Resumé

Ísť brutálnym spôsobom dole s cenou a Honda by sa pasovala s tými najlacnejšími na trhu. Tí tu ale sú. Sú tu aj predajné fenomény z Nemecka, ktoré sa zaoberajú skôr spracovaním, elektronickými asistentmi a tým, že dlhé roky investovali ťažké peniaze do naftových motorov, ktoré budú možno už onedlho ohrozeným druhom. Civic išiel cestou vlastnou. Rozumie tomu, že na to, aby sa šofér cítil dobre a mohol sa za volantom zabávať, musí práve šoférovi a jeho práci venovať najviac pozornosti. Správne rozostavené pedále, skvelá prevodovka, motor s lineárnym prejavom...to sú všetko veci, ktoré stoja peniaze a nie malé. Práve týmto sa Civic odlišuje od konkurencie. Ak však chcete sedan na dlhé trasy či trojvalec do mesta, nie je problém. Aj toto dokáže nový Civic a dokonca za výrazne menej peňazí.

Autor: Viktor Baláž

Motor a prevodovka
Konfigurácia

Benzínový radový štvorvalec, turbo

Objem 1498 cm3
Výkon 134kW/182 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 240 N.m. medzi 1 900 a 5 000 ot./min.
Prevodovka Manuálna šesťstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 518
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 1 799
Výška (mm) 1 428
Rázvor (mm)   2 697
Hmotnosť pohotovostná (kg) 1 378
Hmotnosť celková (kg) 1 760
Objem batožinového priestoru (l) 478
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 220
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8,2
Spotreba počas testu (1 200 km, diaľnica, horské prechody, mesto - spolu) 6,6
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 23 490 € (1,5 VTEC TURBO - Sport)
Základná cena testovanej verzie 25 490 € (1.5 TURBO - Sport Plus)
Cena testovaného vozu 20 490 € (1.0 TURBO - Sport Plus)

Najzaujímavejšie články týždňa zo slovenských automobilových médií (25.9.2017)

25. 09. 2017

Ďalší týždeň je za nami a slovenský automobilový web šliapal opäť na plné obrátky. Volkswagen chystá na nitriansky autosalón niekoľko premiér, Autofans otestovali prvú generáciu Mercedes-Benz SL s výnimočným motorom a Autogrip už asi 40-ty Ford Mustang. Prečítajte si britský rebríček spoľahlivosti značiek a ako sa stať negatívnou hviezdou internetu vďaka arogantnému manévru. Prečítajte si výber najzaujímavejších článkov týždňa.

Autofans.sk: Mercedes-Benz 190 SL: Víkendový klasik

Mercedes-Benz SL je ikona. Áno, je to otrepaný výraz, no žiadnemu autu titul "roadster" nepatrí viac, ako SL-ku. Trieda stuttgartskej automobilky, ktorá je staršia ako vrcholná S-Klasse, zavítala do redakcie Autofans. Dojmy z jazdy na 190SL prináša Martin Ruisl.

Podkapotou.sk: Volkswagen pripravil do Nitry tri zaujímavé premiéry

Tečú vám sliny pri pohľade na všetky tie nádhery z Frankfurtu? Síce sa renomovaný nemecký autosalón strieda s tým parížskym, my máme na Slovensku autosalóny rovno dva. Volkswagen prichádza s prvou pozvánkou na autosalón v Nitre  má nachystaných zopár áut, ktoré vás budú rozhodne zaujímať.

Auto.HNonline.sk: Drahšie nemusí znamenať vždy lepšie. Toto sú najkvalitnejšie značky áut

Kvalita nie je vždy o cene. Dokazujú to napríklad zvolávacie akcie veľkých automobiliek, či škandalózna kvalita vozov Mercedes-Benz z konca 90-tych rokov. Pozrite si rebríček kvality áut jednotlivých značiek od renomovanej agentúry J.D.Power.

Autoviny.sk: Komplikácia videí od slovenskej polície: niektoré priam šokujú

Rusko, Amerika a India. Tieto 3 krajiny dodávajú svetu najväčší podiel šialených videí zo svojich ciest. U nás však tiež nie je núdza o bláznivé kúsky na cestách a hromada z nich bola zachytená na video. Redakcia slovenského magazínu Auto, Motor & Šport pripravila kompiláciu toho najlepšieho z našich slovenských paluboviek.

Autogrip.sk: Test Ford Mustang EcoBoost: Pravý Európan

Ako si Európa domestikovala divokého Mustanga? Nuž, o svojom. So štvorvalcom pod kapotou. Mustang EcoBoost však zdieľa motor s jedovatým Focusom RS. Ešte stále vám vadí downsizing?...teda, minimálne ten zvuk, hm.

Autor: VB

Autá na cestách bez šoférov - fantázia, či blízka budúcnosť?

20. 09. 2017

Sú  vozidlá jazdiace po cestách bez živých vodičov hudbou ďalekej budúcnosti? Dokážu vytlačiť z ciest svoju ručne ovládanú konkurenciu? Máme sa ich báť, alebo by sme sa mali tešiť?

Autonómne systémy v dnešných konceptoch vychádzajú z bezpečnostných systémov, ktoré máme v autách už niekoľko rokov, ako napr. tempomat, automatické brzdenie, systém udržiavania jazdného pruhu, či rozpoznávanie dopravných značiek. Ako bezpečnostných prvkov vo vozoch pribúdalo,  firmy ako Tesla, Google, či Mercedes-Benz si začali klásť otázku: nemohli by sa autá šoférovať samé?

Kým Mercedes-Benz aj napriek mimoriadnym schopnostiam svojich bezpečnostných systémov vo vývoji stále počíta so živým vodičom, príliš nedočkavá Tesla nadšená zo schopností svojho „samojazdiaceho“ Modelu S sa poponáhľala s predajom svojich autonómnych systémov pod označením Autopilot. Smrteľná havária jedného z užívateľov však zasadila plánom spoločnosti ťažký úder. Je pozoruhodné, že americkej Národnej Rade pre bezpečnosť na cestách (National Transportation Safety Board – NTSB) neprekážalo, že systém ešte stále pracuje len vo verzii beta.

Po vyše roku od incidentu však NTSB našla pochybenie na oboch stranách: nebohý majiteľ bol pred aktiváciou systému na riziká písomne upozornený (keďže systém fungoval, právnickú formulku musel na displeji odkliknúť), na strane druhej, Tesla, podľa  NTSB, nemala právo nechať vodiča pustiť volant bez časových obmedzení a kontinuálneho upozorňovania na riziká. Tesla má teda na krku spotrebiteľský a súdny spor, ktorý sa natrvalo zapísal do histórie automobilového priemyslu.

Poďme si však zodpovedať otázky z úvodu:

Sú autonómne vozidlá hudbou ďalekej budúcnosti? Rozhodne áno. Ani mimoriadne rozvinutá infraštruktúra v USA, ani tamojšie liberálne súdy a ani lobbing multimiliardových spoločností nedokážu urýchliť vývoj zatiaľ stále nedokonalých autonómnych systémov, ani proces legalizácie autonómnej dopravy.

Je globálny rozmach autonómnej dopravy možný? Ak nájdeme odpovede na pálčivé otázky tohto odvetvia a spoločnosť sa dohodne na koncepte etického kódexu pre autonómne autá, môžeme očakávať autonómne vozidlá na našich cestách.

Máme sa rozmachu výroby samojazdiacich áut báť, či sa naň tešiť? Chce to hlavne rešpekt a disciplínu. Poloautonómne systémy sú nám k dispozícii už aj dnes a pomáhajú nám v situáciách, keď potrebujeme odbaliť horalku, či fľašu s minerálkou a potrebujeme na pár  sekúnd pustiť volant.

Dať si „šlofíka“ za volantom? To ešte nejaký ten rok potrvá. Právnici Tesly a pozostalí po nebohom šoférovi by vám možno povedali viac.

Autor: Viktor Baláž

Belgická polícia loví nespratných šoférov na nové pasce

19. 09. 2017

Prekáža vám, že sa naše dopravné hliadky maskujú pri meraní rýchlosti? Rozhodne teda nechoďte do Belgicka. Tam je totižto maskovaný lov na cestných pirátov absolútne bežným a legitímnym folklórom.

Už niekoľko rokov majú dopravné hliadky Polície Slovenskej republiky prikázané, aby merali rýchlosť na viditeľných miestach. Nehovoriac o tom, že taktiež už niekoľko rokov zverejňuje ministerstvo vnútra SR aktuálne motorizované hliadky pre daný týždeň. Autá polície sú nám notoricky známe a taktiež úseky, kde zvykne naša polícia merať. Balada, že?

To si však nemôžu povedať Belgičania. Dopravná polícia hlavného stanu Európskej únie totiž loví vodičov ako zver. Triky, chytáky, pasce...fantázii sa medze nekladú. Kým slovenský vodič vie, na akých úsekoch a okolo akých typov áut nemá porušovať rýchlosť, Belgičanov chytajú radary z nádob na komunálny odpad. Miestna televízia o spomínaných praktikách natočila reportáž. Čiže nie, nerobíme si z vás žarty.

Pozrite si krátku reportáž:

%video(y,uBw7-6WkuDE)%

Autor: VB

 

 

Týchto 9 naftových motorov znie famózne!

15. 09. 2017

Na naftových motoroch je vzrušujúce máločo. Dve veci, ktoré stoja za zmienku sú však nízka spotreba a úžasný ťah v stredných otáčkach, no nie ich zvukový prejav a faktor zábavy. V súvislosti so správami o budúcich obmedzeniach vstupu naftových áut do miest, sme sa rozhodli naftovým autám napraviť renomé.

Emisné škandály a postupné démonizovanie naftových motorov narastá na obrátkach. Západná Európa postupne vytláča diesle z centier miest a kroky k poklesu jej popularity zasahujú aj správanie automobiliek. Naftové motory síce nie sú najzábavnejšie, či najlepšie znejúce stroje, no výnimky sa nájdu. Vypočujte si 9 naftových motorov, ktoré rozhodne neznejú ako traktory.

%video(y,KqGKXO-Y_sk)%

 

Nech si myslíte o naftových autách čokoľvek, tieto prevažne nemecké zdroje znejú skvele. Treba však oceniť aj majstrovstvo nastavenia výfukov, či prípadný chip tuning. Bude vám ľúto za naftovými motormi v meste?

Autor: VB

Čo priniesol autosalón vo Frankfurte bežným smrteľníkom? (2.deň)

12. 09. 2017

IAA Frankfurt 2017 má byť prelomovým autosalónom. Doposiaľ tak nepôsobí, aj keď pri množstve revolučných konceptov by sme mu tento titul mohli pokojne ponechať. Keďže sa väčšina očakávaných premiér odohrala už v priebehu posledných dvoch dní, začnime priebežne sumarizovať. Hlavne preto, aby sme v tom po oficiálnom konci nemali zbytočne zmätok. V tomto prípade sa však zamerajme na autá pre "bežných smrteľníkov" a ich budúcnosť.

Renault/Dacia: Nástupca kráľa dostupnej rýchlosti a SUV pre každého

Dacia Duster 2018

Duster má na našom trhu celkom slušné zastúpenie a renomé. Jedno z najdostupnejších SUV na našom trhu dostáva nástupcu pre rok 2018 a Rumuni na prvý pohľad celkom bodujú. Pribudli prvky výbavy ako automatická klimatizácia, či náhrada za robotickú prevodovku Junior-R, automatický systém EDC. Nový interiér, zaujímavý exteriér...Duster by mal pri rozumnej cenovej politike Dacie pokračovať vo valcovaní konkurencie.

Renault Mégane R.S.

Predošlá generácia Mégane R.S. mnohými novinármi a fanúšikmi označovaná za najlepší hothatch súčasnosti. Brilantný podvozok, vyváženie a aj pri očividnom výkonovom deficite si MR.S. držal titul enormne zábavného auta. Jeho nástupca však celý koncept ostrého Méganu posúva do aktuálnej doby. Motor z ostrého Alpine A110 s objemom 1,8 litra produkuje 205 kW/278 koní a v očakávanej verzii Cup až 221 kW/300 koní. Nebudú chýbať brzdy Brembo a šesťstupňový dvojspojkový systém bude ponúkaný popri šesťstupňovej manuálnej prevodovke.

Subaru: Stratená ikona sa vracia...v triezvej podobe

Subaru Impreza

Impreza sa vracia do Európy a presne v tej podobe, v akej ju len nedávno opustila. Príde s pohonom všetkých kolies a samozrejme s motorom konfigurácie boxer. V ponuke má byť dvojica benzínových motorov bez turba(!) a to 1,6 litrový a 2,0 litrový štvorvalec. Výkon slabšej jednotky má byť len 84 kW/115 koní a výkon hutnejšieho dvojlitra 115 kW/156 koní. Športový potenciál nepotvrdzuje ani prevodovka CVT, ktorá by mala byť povinnosťou. Nebude chýbať bezpečnostný systém EyeSight, podpora Apple CarPlay, či široké pole senzorov.

Opel: Francúzsko-Nemecký pokus a ostrý sedan

Opel Grandland X

Nemecká značka, ktorá po nedávnej akvizícii spadla pod krídla francúzskeho koncernu PSA, predstavila svoje kompaktné SUV. Stojí na platforme Peugeotu 3008, ktorý sa u nás teší nebývalej obľube a nie len vďaka dizajnu. Rozmery môžeme s malými odchýlkami prirovnať k jeho francúzskemu súrodencovi, no pri motorizáciách zostáva menší otáznik. Buď použije Opel v Grandlande X svoje naftové CDTI a BiTurbo motory, alebo si požičia jednotky od súrodenca s označením HDi a THP. Informácie by mali byť zverejnené v dohľadnej dobe.

Insignia GSi

AMG, M Sport, GTI, či RS sú ikonické názvy. Jeden z ikonických pojmov sa ale vracia na výslnie a je ním označenie ostrých modelov Opel, GSi. Krásne Insignie GSi majú nahradiť ostré modely OPC, ktoré sa v Insigii vyznačovali šesťvalcovými preplňovanými motormi. Novinku poháňajú síce slabšie dvojlitre, no dynamickými parametrami nie sú ďaleko od predchodkyne. Opel ponúkne v ostrých modeloch ako benzínové, tak aj naftové motory. Dvojlitrový turbo štvorvalec s výkonom 191 kW/260 koní a naftový štvorvalec 2,0 CDTi BiTurbo s výkonom 153 kW/209 koní a spotrebou mierne nad 7 litrov.

Volkswagen: Veľká rodina GTI a malé SUV

Up! GTI a Polo GTI

Tento drobec má byť návratom k starým dobrým časom označenia GTI. Marketingové oddelenie prepralo prvú generáciu Golfu GTI zo všetkých strán a ako po stránke výkonu, tak po stránke váhy má pripomínať zážitok z jazdy "zo 70-tych". Up! bude poháňať litrový trojvalec 1.0 TSI s výkonom 85 kW/115 koní, šesťstupňový manuál a jeho interiér ovládnu kárované športové sedadlá s historickým odkazom.

Polo GTI ako čert pre B-čkový segment, rozvíri hladiny medzi ostrými Fiestami, Cliami a 208-čkami. Polo síce nevynikne výkonom, no na dnešné pomery celkom objemným motorom. Polo GTI prichádza s 2,0 litrovým benzínovým štvorvalcom a výkonom 144 kW/197 koní.

T-Roc

Jedno z mnohých nových SUV. T-Roc má cieliť na menej majetných záujemcov o Audi Q2. Samozrejme, ako to už VW Group s obľubou robí, k dispozícii bude v rôznych kombináciách známych motorov s pohonmi predných či všetkých štyroch kolies a automatickou, či manuálnou prevodovkou. Očakávajte všetky známe motorizácie od trojvalcového 1,0 TSI, cez 1,5 EVO (s vrcholným 200 koňovým prevedením), či naftové motory 1,6 TDI a 2,0 TDI.

Škoda: Trendy, Trendy, Trendy

Škoda Karoq

Ako k jedinému z vyššie spomenutých nových modelov je k dispozícii už aj predbežný cenník. Cena Karoqu bude začínať na hodnote okolo 19 500 € za aktuálne najnižšiu výbavu Ambition, ktorú budúci rok doplní nižšia výbava Active. Hodnota tejto výbavy so základnou motorizáciou by sa mala ustáliť na čiastke zľahka pod 18 000 €. Bohatú paletu motorov doplní príplatková výbava známa z aktuálnych modelov Škoda.

Hyundai: Ostrý hatchback a konkurent Octavie

i30 fastback

Najväčším prekvapením sa stal paradoxne veľmi ambiciózny model i30 Fastback (FB). Údajne sa chce na európskom trhu pobiť o zákazníkov a majiteľov Škody Octavie. Niekoľko novinárov však už stihlo v i30FB sedieť a tvrdia, že v interiéri je Octavia jednoducho väčšia. Úspech mu predpovedajú, no rozhodne nebude kradnúť zákazníkov Škode tak zásadne, ako si to Kórejci predstavujú.

i30N

Ostrých hatchbackov nie je nikdy dosť a po niekoľkých rokoch značky Hyundai strávených v seriáli WRC, sme sa konečne dočkali. Nová i30N sa postaví Golfu GTI, či slabšej Octavii RS (tej hlavne v celkových predajoch). Výkon dvojlitrového benzínového motora T-GDI naladili Kórejci na 202 kW/274 koní.

Autor: Viktor Baláž
Zdroj: Renault, Dacia, Škoda, Volkswagen, Hyundai, Opel

Registrace uživatele

Přihlásit se