Zrejme porastú ceny palív, na vine je hurikán Harvey

Hurikán Harvey, ktorý minulý týždeň ohrozoval obyvateľov amerického Texasu, očakávateľne zamával ropným trhom. Zdražovanie palív však nemá byť na našom území drastické vďaka oslabenému doláru.

Začiatok minulého týždňa sa niesol v poklese cien ropy Brent. Cena severomorskej ropnej zmesi klesla až k cene 50 dolárov za barel, no následky hurikánu Harvey zastavili priaznivý vývoj. Tubulentný týždeň poznačený texaským vyčínaním počasia a ropa Brent uzatvárala týždeň na cenovej úrovni 52,75 dolára za barel. Ide taktiež o drobné navýšenie jej hodnoty oproti výsledkom z konca predošlého obchodného týždňa (52,41 dolára za barel).

Irak, OPEC a odstavený Mexický záliv

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers Jiří Tylečka uvádza niekoľko dôvodov turbulentného správania cien ropy v priebehu posledných dní. Za prvotný pokles cien severomorskej ropy Brent môže zásadným spôsobom vyčínanie hurikánu Harvey, ktorý odstavil až štvrtinu rafinérií v USA. Tie sú vo veľkej väčšine sústredené v okolí Mexického zálivu. Vyradenie veľkej časti rafinérskeho priemyslu poslalo nadol dopyt a taktiež ceny ropy Brent.

Prepad cien severomorskej ropnej zmesy zastavil ropný kartel Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorý znížil objem ťažby ropy o 140 000 barelov denne. Znižovanie ťažby ropy nastalo aj v Iraku a to v rozsahu väčšom, než bolo nutné. Maximálny denný objem ťažby má Irak po dohode nastavený na 4,35 milióna barelov denne. Aktuálne však klesla ťažba tohto blízkovýchodného štátu na úroveň 4,32 milióna barelov denne.

Čo ale bežní motoristi?

Ceny palív na našom území v posledných týždňoch mierne klesli. V predposledný augustový týždeň klesla cena benzínov v priemere o 0,7 centu a cena nafty o 0,2 centu. Ceny palív by však mali podľa analytika X-Trade Brokers aj napriek zvyšovaniu cien ropy klesať, no z dlhodobého hľadiska. Zvyšovanie cien palív má brzdiť aj oslabovanie amerického dolára voči euru. Dolár sa voči spoločnej európskej mene dostal na najnižšiu úroveň za posledných približne 2,5 roka.

Čo je OPEC?

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Vznikla v roku 1960 a má sídlo vo Viedni. Ide o krajiny, ktoré majú produkciu ropy vyššiu, než je úroveň jej domácej spotreby. Medzi členské krajiny patrí Alžírsko, Angola, Ekvádor, Irak, Irán, Katar, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Venezuela.

Zakladajúce štáty OPEC-u vytvorili takzvaný ropný kartel, ktorý určuje objem a spotrebu ropy, práve vďaka ťažobným kvótam. Preto dokázala organizácia OPEC zasiahnuť proti znižovaniu cien ropy Brent obmedzením ťažby.

Autor: VB
Zdroj: X-Trade Brokers, OPEC

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se