WEST LAKE DRIFT CUP: Na CAR AT-e sme vyspovedali riaditeľa WEST LAKE Tomáša Motičáka

CAR AT TUNING PARTY bola už po štrnásty krát miestom pre tých, ktorým autá nie sú len pohodlnejšou náhradou hromadnej dopravy. Na letisku v Piešťanoch sa stretla hromada ľudí, ktorí do svojich áut vrážajú úchvatne veľa času, peňazí a hlavne duše. Je jedno na akom slovenskom festivale ste boli, CAR AT má svoju vlastnú a špecifickú atmosféru.

Kým hudobník sníva o tom, že si raz zahrá na Pohode, na Duchonke alebo na Grape a ukáže sa pred pár ľuďmi, na CAR AT-e je to inak. Kto prišiel na piešťanské letisko, dostal túto príležitosť hneď v troch smeroch. Jednak sa mohli junáci popasovať pri hip-hop freestyle battle, no zvyšok už o hudbe samozrejme nebol. Na šprintoch sa stretlo doslova čokoľvek s čímkoľvek a vrcholom celej akcie sa stal prvý ročník West Lake Drift Cup. Dym, hluk, šveholenie turba a otrieskané plechy v boji o hlavnú cenu.

Spýtali sme sa teda riaditeľa spoločnosti WEST LAKE performance tyres Tomáša Motičáka, ako prebieha prvý ročník WEST LAKE DRIIFT CUP pod záštitou jeho firmy.

BLINNKER: Tomáš, prosím, predstav nám v prvom rade značku WEST LAKE.

Tomáš: WESTLAKE je značka pneumatík, ktorá sa vyrába vo fabrike ZC rubber v meste Hangzhou v Číne . ZC rubber  patrí do prvej 10tky najväčších fabrík na výrobu pneumatík na svete. Naša firma je  výhradný distribútor semi slikovej pneumatiky Westlake Sport RS v strednej a južnej Európe. Máme v ponuke aj obutie pre osobné autá na každodennú prevádzku a v dohľadnej dobe plánujeme uviesť na trh zimné pneumatiky a taktiež pneumatiky pre úžitkové a nákladné autá.

BLINNKER: V ktorých krajinách máte zastúpenie a z akých národností sa skladá váš tím?

Tomáš: Máme zastúpenie na Slovensku, v Českej Republike, v Poľsku, v Maďarsku, v Taliansku a v Rumunsku.. Momentálne pracujeme aj na  vstupe  na ďalšie trhy Európy . V týchto krajinách  máme svojich zástupcov, ktorí zodpovedajú za predaj v týchto regiónoch. Čo sa týka obsadenia jazdcov v tíme, v každej krajine kde WESTLAKE pôsobí, máme dvoch tímových jazdcov.

Na CAR AT TUNING máme prítomných našich jazdcov z Rumunska, z Maďarska, z Českej republiky a v stane vedľa máme našich chalanov zo Slovenska. Naši talianski jazdci sú momentálne na majstrovstvách Európy na domácej pôde. Nebyť však toho podujatia, mali by sme ich tu s nami. (Preteky v Taliansku nakoniec vyhral jazdec tímu WEST LAKE. Gratulujeme!)

BLINNKER: Ako ste na tom s predajom? V daných krajinách máte kamenné predajne, či pracujete na báze e-shopu?

Tomáš:  Máme svojich predajcov, medzi ktorých patria hlavne jazdci, ktorí majú autá na drift a chodia na preteky.

Jazdci nám pomáhajú budovať trh v daných krajinách, kde predávajú pneumatiky buď priamo na pretekoch, alebo cez e-shop. Kamenné predajne nemáme nikde a väčšinu predaja teda riešime cez e-shop.

BLINNKER: Čím sa líšia tieto pneumatiky na drift od bežného obutia na dennodenné jazdenie?

Tomáš: Naše pneumatiky sú semi-slickové. Už pred pár rokmi sa driftové preteky vyvinuli do tej podoby, že už nejde len o to, aby išlo auto v šmyku, no potrebuje byť aj rýchle. Takáto pneumatika má oveľa lepšiu trakciu ako klasická cestná pneumatika a auto je v šmyku oveľa ovládateľnejšie.

BLINNKER: Na stratu trakcie na semi-slickoch to chce už aj poriadnu porciu výkonu. O akých číslach sa bavíme pri autách, ktoré používajú tieto pneumatiky na driftoch a v čom je toto obutie špecifické?

Tomáš: Väčšinou tieto autá disponujú výkonom okolo tých 350-500 konských síl, čo raz častejšie aj viac. Ten výkon je totiž dosť dôležitý  z dôvodu, aby dokázali autá „roztočiť“ kolesá aj  na priľnavých semi-slickových pneumatikách vo vyšších rýchlostiach. Pneumatika Sport RS je v podstate športová pneumatika ktorá si našla uplatnenie hlavne na drift, no má aj homologizáciu a je tak použiteľná aj na cestnú prevádzku.

BLINNKER: Dá sa obutie Sport RS použiť aj na iné disciplíny ako na drifty?

Tomáš: Pneumatiku Sport RS sme skúšali aj na iných disciplínach ako je drift. Napríklad v slalome máme veľmi dobré výsledky, taktiež  na pretekoch do vrchu a amatérskych rally pretekoch. Veľa predávame aj  bežným zákazníkom do cestnej premávky. Konkrétne tu na WESTLAKE drift cup-e jazdí asi 90% áut na našich pneumatikách.

BLINNKER: Ako prebiehal vývoj pneumatiky? Je váš „inhouse“, či prebiehal mimo firmu?

Tomáš: Vývoj robila fabrika a prebiehal v Číne. Pneumatiku testovali aj na driftérských autách keďže potrebovali aj takéto obutie zaradiť do svojho portfólia. Momentálne sú na svete približne 3-4 firmy, ktoré ponúkajú takéto obutie, častokrát používane pre taktiež drift.

BLINNKER: Koľko jazdcov sa vám prihlásilo do WEST LAKE drift cup?

Tomáš: Prihlásilo sa nám celkom dosť jazdcov. Konkrétne registrujeme 96 áut, prihlásených do súťaže. Pokiaľ dobre viem, toľko áut v kategórii drift ešte na CAR AT-e prihlásených nebolo. Súťaž je rozdelená do troch kategórií na PRO, Semi-PRO a street.

BLINNKER: Ako sa líšia tieto kategórie?

Tomáš: V kategórii street pretekajú amatéri, ktorí majú pripravenú vlastnú trať. Je to oveľa bezpečnejšia a pomalšia trať. Kategória PRO a Semi-PRO má pripravenú zvlášť trať s betónovými  panelmi.. Jazdci z kategórie PRO majú v tesnej blízkosti panelov takzvané cliping zóny kde sa pretekár musí v šmyku dostať na minimálnu vzdialenosť aby získal potrebné body na dobré umiestnenie v kvalifikácií. Samozrejme bolo aj  pár búračiek ale chvalabohu nič vážne nikomu nestalo. Na tejto trati sa už jazdí o dosť rýchlejšie ako na street trati a musíme dbať na bezpečnosť ako pretekárov, tak aj divákov.

BLINNKER: Aká je približne nájazdová rýchlosť do tej prvej zákruty? To môže byť okolo 120 km/h, nie?

Tomáš: To samozrejme záleží od jazdca a okrem iného od auta. No, keď sme trať stavali a testovali, do tej prvej zákruty sme vošli aj na štvorke. To je približne 110-120 km/h nájazdová rýchlosť do tej prvej zákruty.

BLINNKER: Chalanom ste pripravili aj ceny, pokiaľ viem. Čo získa víťaz a ďalší v poradí? Aké bolo štartovné?

Tomáš: Keďže sme preteky robili prvý krát, štartovné sme dali úplne zadarmo. Automaticky s prihlásením na drifty dostávali jazdci aj vstupenku na festival pre seba a dvoch ľudí zadarmo. Chceli sme dosiahnuť čo najlepšiu účasť. Ceny sme pripravili a rozdali v hodnote 5 000 €. Konkrétne sme rozdali ceny v kategórii PRO v hodnote 1 500€, 1000€ a 500€ (1.,2.,3. miesto). V kategórii Semi-PRO v hodnote 800€, 500€, 300€ a v kategórii street v hodnote 250€, 100€ a 50€.

BLINNKER: Na CAR AT-e ste v organizačnom tíme prvý krát. Koľko rokov už chodíte na festival?

Tomáš: K driftu sme sa dostali v roku 2013 a vtedy sme aj začali navštevovať tento festival. Cez to jazdenie sme sa po čase dostali k pneumatikám  značky Westlake. Vyskúšali sme viacero značiek a  obutie WESTLAKE nám vyhovovalo najviac. Po čase nám bolo ponúknuté zastupovať značku na Slovensku a v Českej republike a postupne sa pridávali ďalšie krajiny.

BLINNKER: Tomáš, keď sme si už potykali, na čom momentálne jazdíš?

Tomáš: Jazdím momentálne na pretekárskom špeciály Toyota GT86 na ktorej som v tomto roku absolvoval 3 podujatia. Pred tým som pár pretekov odjazdil Nissane 200SX S13 ktorý je momentálne rozostavaný.

BLINNKER: O akom výkone sa v prípade GT86 bavíme?

Tomáš: To auto síce nikdy nebolo na brzde, ale tak okolo 650-700 koní je pod kapotou určite. Je to čistokrvný pretekár od motora, prevodovky, cez pohon...so sériovým autom to má spoločné akurát tak asi len svetlá

BLINNKER: ...a na čom jazdíš súkromne, keď máš 700 koňový „služobák“.

Tomáš: Tak, hneď vedľa tej Toyoty parkuje Kia Cee’d na ktorej chodím každý deň do práce a doma mám ešte Subaru Imprezu STI, čo je moje súkromné auto.

BLINNKER: Tomáš, ďakujeme a držíme palce v dalšej práci

Tomáš: Ďakujem a podobne prajem, všetko dobré.

Konečné výsledky WEST LAKE DRIFT CUP:

Kategória PRO

1. Miesto - András Molnár
2. Miesto - Marek Wartalowicz
3. Miesto - Martin Banovič

Kategória Semi-PRO

1. Miesto - Jan Konečný
2. Miesto - Vítězslav Vavrečka
3. Miesto - Filip Vimpel

Kategória Street

1. Miesto - Jakub Rybár
2. Miesto - Lukáš Hamrák
3. Miesto - Miroslav Kačmarik

 

 

 

 

 

 

 

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se