Toyota CH-R Hybrid: Lekcia v odlišnosti a Verneovka na kolesách

Má to byť test na Toyotu CH-R Hybrid a taktiež bude. Nedá mi ale nedotknúť sa zopár podnetov, ktoré mi toto auto už od nášho prvého stretnutia vtĺklo do hlavy. Pretože sa v dohľadnej dobe crossoverov nezbavíme a už ani nie je jedinej značky ktorá by do otrepanej trojice písmeniek "SUV" nenaliala milióny eur, je nutné sa zamyslieť, ako ich spraviť zaujímavými. Automobilky totižto tvrdia, že crossovery stavajú pre mladých a aktívnych ľudí.

Som mladý a relatívne aktívny, aj keď na pohyb a relax so sebou nevláčim stroje, výbavu a bicykel v cene auta. Takto si ma však nepredstavujú marketingové oddelenia značiek. Crossovery ma nikdy nezaujali a práveže mám skôr ten pocit, že sú ideálne pre starších ľudí. Až do tohto momentu. Keďže zbožňujem odvahu na poli konštrukcie a dizajnu a keďže ma v predošlej redakcii obe jeho verzie pri testovaní minuli, nebolo inej možnosti, ako sa mu pozrieť na zúbok.

A pokiaľ by vám napadlo sa spýtať: "Viktor, ale už pekných pár rokov existuje Nissan Juke. To je zaujímavý crossover, nie?", budete mať pravdu. Juke sa mi ale nikdy nepáčil po jedinej stránke, aj keď skladám Nissanu klobúk za odvahu a taktiež celkom dobré predaje.

Rok 3000 pre masy

Kľúčové slová: #Futuristický, #futuristická, #futuristické

Viem, nie sme na Instagrame, ale už aj na sociálnej sieti Blinnker môžete používať hashtagy na vyhľadávanie. Pri pohľade na Toyotu CH-R mi však iné slová nenapadajú. Je to chladná sprcha v horúcom dni nudných koncernových tvarov. Je to festival detailov, či BMW X6 bez komplexov menejcennosti a so zdravším apetítom, ktoré vás neprestane prekvapovať ani po niekoľkých týždňoch vlastníctva. Začnime predkom a to rovno obrovskými svetlometmi, či oblou mriežkou chladiča na spodku masky. Svetlo sa mi pri fotení pohralo s líniami auta absolútne fantasticky. Všimnite si teda líniu prechádzajúcu od konca predného svetlometu cez profil auta. Prechádza prakticky celým obvodom auta a nestráca sa vďaka prednej maske.

Ďalším detailom je kľučka zadných dverí, ktorá nie je žiadnou revolúciou (ehm...Alfa 156). Pozrite sa však na CH-R z juhovýchodnej strany a všimnete si, že by kvôli línii okna jednoducho na inom mieste byť kľučka nemohla. Jednoducho by to "nepasovalo". Prvý koncept CH-R bol totižto kupé. Miesto toho, aby Toyota pomenila línie, či vyrobila nepraktický "trojdverák", radšej do úžasného dizajnu vopchala dušu praktického auta. Ešte k samotnej kľučke, aj keď je z plastu, jej spracovanie a chod sú veľmi príjemné a kvalitné. 

Čo ale zaujalo mňa na prvý pohľad, boli dve veci. Prvou z nich je miniatúrne zadné okno a nejsť o tak skvele zvládnutý dizajn, tak krídlo nad zadným oknom môžeme pokojne nazvať vulgárnym. K oknu sa dostaneme v nasledovných odstavcoch, no zadný "spojler" je do veľkej miery dizajnová záležitosť. Je však súčasťou aerodynamickej siluety auta a dopomáha tak k lepšiemu obtekaniu vzduchu v oblasti strechy. Len si ho jednoducho odmyslite a zistíte, že by bol bez neho medzi strechou a zadným oknom celkom výrazný skok.

Zadok auta na pohľad skutočne zbožňujem. Je tak japonský, že to už hádam viac ani nejde. Plus, keď sa zadívate na tvar piatych dverí, všimnete si šesťuholníkovú "masku". Tento tvar funguje už niekoľko rokov na predkoch Fordov. Len na CH-R si jednoducho našiel rozdielne miesto. Poďme už však dnu.

Jednoizbák z planéty Coruscant

Chcel som sa vyhnúť analógiám zo Star Treku a Hviezdnych vojen, no márne. Vždy keď si predstavím vzdialenú budúcnosť, napadne mi planéta Coruscant, ktorá je po celom svojom povrchu pokrytá obrím mestom. Keď som si sadol do CH-R, skutočne som mal dojem, že som sa posunul minimálne o pár rokov dopredu. Materiály sú kvalitné a príjemné, no dostala ma ich nápaditosť, dizajn a celková logika interiéru. Čiže, prvá a najdôležitejšia otázka. Zostanete po nasadnutí a prezretí si exteriéru sklamaní z dizajnu interiéru? Nie.

Koža s fialovým odtieňom pokrýva vrch palubovej dosky, čo je samo o sebe v tejto cenovej kategórii celkom prekvapenie. Interiérom sa tiahne fialový pás, ktorý je vyhotovený z príjemnej povrchovej úpravy. Z čoho však nie som nadšený, sú tmavé lesklé plasty v interiéri. Na fotkách vyzerajú skvele a taktiež na predajniach, kde sú autá v stopercentnom stave. Sme však ľudia a naše prsty sa potia, chytajú celý deň rôzne nezmysly a tak potom vyzerajú aj "piano black" plasty v interiéri. Chcelo by to už tento trend odstaviť, podľa môjho názoru.

Je to drobnosť, no Toyota má za tento počin u mňa maximálnu pochvalu. Keď už teda zrušila na svojich multimediálnych systémoch fyzické tlačidlá, spravila na oplátku jeden správny krok. Obrazovka systému je vytiahnutá na samotný horizont. Tým pádom nemusíte uhýbať pohľadom k "zemi" pri manipulácii so systémom, či pri sledovaní navigácie. Ďalšia výhoda tohto systému spočíva v tom, že si môžete položiť dlaň na vrchnú hranu monitora a tým pádom je vaša ruka imúnna voči odskokom spôsobeným nerovnosťami cesty. Skutočne skvelé riešenie!

Priestoru je v CH-R prekvapivo dosť. Moja výška (do 190cm) sa za šoférove sedadlo poskladala s asi štvorcentimetrovou rezervou na kolená. Čo môže byť však celkom problémom, sú malé zadné okná. Mne osobne malé okná nevadia a priestor mi pripadá zo zadnej lavice útulnejší. Ja ale netrpím priestorovými úzkosťami a zopár testovacích subjektov sa sťažovalo na zvláštne malé okná...ponorka, lietadlo. Jednoducho, necítili sa aj napriek pohodlnej jazde ako v aute. To však mohol mať na svedomí aj samotný pohon...

Neviem na čo lietali lode v Star Wars, no CH-R sčasti na elektrinu

Toyotu CH-R si môžete kúpiť aj bez alternatívneho pohonu a to s "oturbeným" 1,2 litrovým štvorvalcom. Pridáte však 1 800 eur navyše a dostanete pohon prakticky totožný s Toyotou Prius. Testoval som práve hybridnú verziu a je len jediný spôsob, ako dokáže automobilka odôvodniť kúpu hybridu. Tou je samozrejme úspora paliva a ňu som bol skutočne zvedavý. Keďže som už skúsenosti s hybridmi od Toyoty/Lexusu mal, čakal som dobrý výsledok. Jazdné vlastnosti a správanie systému mi však taktiež nedalo nepodotknúť.

CH-R má na crossover skutočne zvládnutý podvozok. Jedným z dôvodov dobrých jazdných vlastností je aj ten, že sú kolesá vysunuté relatívne výrazne do rohov karosérie. Poviem to takto...šoféroval som nízke hatchbacky, ktoré sa na ceste správali horšie, ako vysoký crossover CH-R. Jazda je rozumne pohodlná, no pre dobré vlastnosti museli tlmiče evidentne trošku stuhnúť. Dôvodom pre dobré jazdné vlastnosti je aj konštrukcia zavesenia kolies. Vpredu operuje relatívne bežná konfigurácia typu MacPherson, no so stabilizátormi. Vzadu však nájdete viacprvkovú konštrukciu "Multilink". Práve konfigurácia zadnej nápravy nasvedčuje tomu, že Toyota na svojom futuristickom tromfe jednoducho nešetrila.

Ako to už dnes samozrejme býva, celý týždeň som jazdil na aute do ľahkého terénu (poľnú cestu), bez pohonu predných kolies. Systém pohonu všetkých kolies je k dispozícii len v prípade kombinácie prevodovky Multidrive S a preplňovaného 1,2 litrového štvorvalca. Známy pohon hybridu kombinuje 1,8 litrový atmosférický štvorvalec pracujúci v Atkinsonovom cykle (len 72 kW/98 koní) s elektrickým pohonom (53 kW/72 koní). Dohromady máte k dispozícii relatívne vlažných 90 kW/122 koní. Čo však tá spotreba?

Srdcom kozmonaut, telom mestský talent

Nie je to plug-in hybrid, začnime s tým. Batérie dobíja za jazdy a pokiaľ by ste sa spustili z Pezinskej Baby, už niekde pred polovicou by ste získali z rekuperácie plnú batériu. Každé jedno brzdenie, spomaľovanie, či zaradenie radiaceho voliča do "B" (Break-Brzda), dobíja batérie. Elektrický pohon je čisto k dispozícii približne do hodnoty 60 km/h a po tom, či chcete alebo nie, pridáva sa spaľovací motor spod kapoty. Ten je však veľmi diskrétny a štartuje sa pomocou elektrického pohonu.

Ako som už spomínal na našom Facebooku, spotreba ma prekvapila. Na diaľnici som nameral v priemere okolo 6 litrov na 100 kilometrov. Skutočne sa ospravedlňujem za približné hodnoty, no naše diaľnice sú postupne pripravované na zimu a narážal som na obchádzky, či spomalenia. Medzi mestami nemáte problém jazdiť zľahka cez 4 litre na 100 kilometrov a prichádza čerešnička na torte. Mesto.

Schválne som CH-R zobral na klasický okruh po Bratislave a keďže je jedna z ulíc na mojej testovacej trase rozkopaná, bolo to omnoho zaujímavejšie. V priemernej rýchlosti 12 km/h, kedy by bol spaľovací motor a jeho spojka utrápená od neustáleho rozbiehania, si vypýtala Toyota CH-R len 3,2 litra na 100 km. Toto auto doslova miluje pomalú mestskú premávku. Ekvivalentné benzínové auto by si vypýtalo ďaleko viac, než dvojnásobok.

Resumé

Crossovery sú tu s nami a tak ľahko sa ich nezbavíme. Stále budem donekonečna opakovať trojicu talentov, ktoré majú oproti bežným hatchbackom.

1. Pohodlnejšie s nimi vyleziete v meste na obrubník

2. Pokiaľ máte pokročilý vek, ľahšie sa vám do nich nasadá

3. Pokiaľ máte chatku s neupravenou príjazdovou cestou, máte o niekoľko milimetrov viac priestoru, než si oškrite podvozok

Objektívne povedané, nevýhod je minimálne toľko, koľko exituje výhod.

1. Sú vysoké a pri vyšších rýchlostiach (na diaľnici) majú horšiu spotrebu vďaka aerodynamickému odporu

2. Majú vysoké ťažisko a tým pádom nemajú (vo všeobecnosti) tak dobré jazdné vlastnosti, ako klasické hatchbacky

3. Pokiaľ majú pohon 4x4, odrátajte si kvôli zadnému diferenciálu niekoľko desiatok litrov priestoru v batožinovom priestore

A čo tie hybridy?

Sú medzi nami. Nezbavíme sa ich a tie veci jednoducho fungujú. Toyota taktiež ponúka 5 ročnú záruku na batérie a odporúča Servisný systém Toyota Hybrid, vďaka ktorému si viete záruku na elektrický pohon natiahnuť až na 10 rokov od prvej registrácie. Miesto šaškovania s emisiami naftových motorov mi jednoducho hybridy prídu oveľa sympatickejšie.

Verdikt

Prepáčte mi to, no nechal som sa o tejto problematike pár krát počuť na verejnosti. Takto mal vyzerať a fungovať Nissan Juke, aj keď je CH-R zástupcom vyššie postaveného segmentu. Skôr narážam na to, že obe autá vznikli s cieľom ohúriť a byť odlišné. Toyota postavila veľmi zaujímavo vyzerajúce auto, ktoré jazdí na crossover veľmi dobre. V Toyote sa museli pozrieť na tú haldu krabíc, ktorá sa terigá každý deň po uliciach mesta. K tomu všetkému, za volantom týchto krabíc sedia ľudia, ktorých je už veľmi ťažké šokovať. Osobne som s CH-R spokojný a pokiaľ vás zaujala, absolútne sa vám nečudujem. Pokiaľ si chcete kúpiť crossover, aspoň nebuďte suchári. Choďte si ju vyskúšať a presvedčiť sa, že si nevymýšľam.

Spaľovací motor a prevodovka
Konfigurácia

Benzínový radový štvorvalec bez turba

- pracuje v Atkinsonovom cykle

Objem 1 798 cm3
Výkon 72 kW/98 koní pri 5 200 ot./min.
Krútiaci moment 142 N.m. od 3 600 ot./min.
Prevodovka Variabilný prevod (CVT)
Elektromotor
Maximálny výkon elektromotora 53 kW/72 koní
Maximálny krútiaci moment elektromotora 163 Nm
CELKOVÝ VÝKON HYBRIDNÉHO SYSTÉMU 90 kW/122 koní pri 5 200 ot./min.
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 360
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 1 795
Výška (mm) 1 555
Rázvor (mm)  2 640
Hmotnosť pohotovostná (kg) 1 535
Hmotnosť celková (kg) 1 860
Objem batožinového priestoru (l) 372 (Paket Premium, JBL Subwoofer)
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 170
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 11,0
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 3,2/ 6 / 4
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 24 490 € (Active - Hybrid)
Základná cena testovanej verzie 24 490€ (Active - Elegance)
Cena testovaného vozu

26 090 € (Dynamic - Hybrid)

Akciová cena: 25 590 €

Autor: Viktor Baláž

Fotografie: Viktor Baláž

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se