Suzuki Swift 1,2 DUALJET + SHVS - Úprimne dobrý nápad

Tak, ako pred desiatimi rokmi prišlo do módy montovanie naftových motorov do malých áut, rovnako postupne je tento trend odsúvaný do úzadia. S malým autom jazdíte po meste. Kľučkujete v premávke a snažíte sa stihnúť zelenú na semaforoch. Postupne sa posúvate v zápchach, či to najdôležitejšie zo všetkého...parkujete. Evidentne si v Suzuki spravili asi podobne jednoduchý zoznam. No a my sme zisťovali, či vychytali chyby malých áut posledných rokov. Nový Swift má totižto pod kapotou jeden celkom dobrý nápad.

Začnime povrchne.

S výnimkou malého SUV Vitara, je to s modelmi Suzuki po stránke dizajnu celkom na debatu. Ako čokoľvek iné vo svete, aj kritika dizajnu Suzuki je prezentovaná pozitívne, či negatívne. Nechcú sa vám páčiť za každú cenu. To si celkom vážim. To buduje charakter. Keďže má ale nový Swift skutočne sympatického predchodcu, latka zostáva relatívne vysoko.

Zo všetkých modelov s výnimkou Vitary, je Swift asi najmenej šokujúci. Má ladné krivky, zaujímavý C-stĺpik a v ňom schovanú kľučku. Tento trend sa do modelov evidentne vracia a popravde mi ani trošku nevadí. Predku dominuje oblá šesťuholníková maska, do ktorej je celkom decentne zapracovaný snímač odstupu a protikolízneho systému. Vzadu v podstate prekvapí len hmlovka uložená pod tabuľkou poznávacej značky a proporčne celkom rozmerné zadné svetlá. Predošlá generácia Swiftu bola ponúkaná s možnosťou zafarbenia strechy na bielo. Túto vizuálnu fintu prinieslo v 70-tych rokoch samozrejme britské MINI, no malým autám celkovo táto úprava veľmi príjemne sedí. Táto kombinácia je vo Swifte k dispozícii len pri čiernej a pri modrej metalíze. Ako vravím, chcelo by to len bielu strechu a bol by som s novým Swiftom úplne spokojný.

2+2+265 = ?

V týchto drobcoch nerád vozím päticu ľudí. Celkovo to v drvivej väčšine prípadov nie je príjemné vozenie. V prípade Swiftu som však porušil svoje zásady a napchal do mestského auta päticu ľudí. Na krátkej trase sa v plnom aute sedí aj piatim pasažierom pohodlne. Objem batožinového priestoru 265 litrov však nepatrí v rámci konkurencie k najväčším. Rozhodne ale nelamentujte nad 10-15 litrami, ktoré by ste u konkurencie dostali v kufri navyše. U konkurencie na zadných sedadlách rozhodne nenaplníte zadnú lavicu tak pohodlne, ako v Swifte. To, že ťaží maximum zo svojich rozmerov pre interiér, teda rozhodne v kufri nezbadáte, no v kabíne rozhodne.

Kabína je teda prekvapivo "vzdušná". Dlhá strecha a kolmejšie klopené predné sklo vám dá minimálne spoza volantu jeden zaujímavý dojem. Máte pocit, že sedíte v trošku väčšom aute, akým Swift v skutočnosti je. Mám bezmála 190 centimetrov a nad hlavu by som si aj v celkom vysokej polohe sedadla v poriadku vopchal jeden a pol päste. Žiadna klaustrofóbia sa teda v kabíne nekoná. Čo sa však v kabíne rozhodne koná je dojem, že obrazovky na palubových doskách pohltili obrovské množstvo tlačidiel.

...a jablko

Dnes je už celkom štandardom, že on-board informačné systémy prenášajú mobily z našich vreciek na palubovku. Samozrejme, nie len na palubovku, ale aj do celej kabíny. Súkromne používam iPhone a informačný systém podporuje Apple CarPlay. Displej s dotykovými tlačidlami okolo rámu nie sú najlepším riešením no dnes sa už skoro všetci zbavujú fyzických tlačidiel.

Tu by som rozhodne malú rebéliu od Suzuki prijal. Dotykovú obrazovku SLDA-audiosystém, Bluetooth a digitálne rádio máte k dispozícii vo výbave GL+ a pokiaľ by ste chceli navigáciu, musíte sa buchnúť po vrecku. Tá je k dispozícii len vo výbave GLX. Navigáciu som testoval v uliciach Bratislavy a veru som sa ani jediný krát nestratil...verte mi, na trhu sú rôzne systémy. Do Rače som už raz išiel z Dúbravky vyše hodinu mimo špičky. Len, aby som nechal navigáciu potrápiť sa.

Dobrý nápad?

Malé auto v meste má mať benzínový motor a ideálne atmosférický. V horúcom letnom počasí nechať vypínať a zapínať motor s turbom? To je týranie! A hlavne, ak s ním vletíte z diaľnice rovno do upchatého obchvatu. Náš Swift mal 1,2 litrový benzínový štvorvalec s výkonom 66 kW/90 koní. Absolútna klasika. Na hmotnosť 960 kilogramov v plnej výbave nebol hladký štvorvalec sám. Logo SHVS na zadných dverách naznačuje, že pod kapotou pomáha spaľovaciemu motoru Mild Hybrid systém.

V preklade to znamená nasledovné: V oblasti bloku motora drieme takzvaný "integrovaný štartér-generátor" (ISG), ktorý napája Li-ion batéria uložená niekde pod sedadlom vodiča. Motor a ani batéria nie sú dostatočne silné na to, aby pohli autom same o sebe. Respektíve, nie sú na to určené. ISG a Li-ion batérie pomáhajú v štyroch prípadoch.

1. Automatické vypnutie motora

Systém Stop-Štart vypne motor a napájanie systémov v kabíne zabezpečuje ako klasická autobatéria, tak aj Li-ion článok

2. Naštartovanie 

ISG, ako už naznačuje samotný názov, pracuje ako štartér. Zvuk klasického štartéra určite všetci poznáme. ISG však nakopne motor pri zošliapnutí spojky na križovatke v absolútnej tichosti. ("Vzummm!")

3. Rozjazd a zrýchľovanie

Práve túto nemilú činnosť si vzali v Suzuki na paškál. Motor má najvyššiu spotrebu v dvoch prípadoch. Keď ide na plný plyn a keď sa krokom vlečiete v zápche. ISG dopomáha malému benzínovému motoru pri zrýchľovaní a hlavne pri rozjazde. Preto mal Swift na mestskom okruhu tak famóznu spotrebu.

4. Spomaľovanie

Samozrejme, rekuperácia. ISG dobíja ako Li-ion batériu, tak aj klasickú autobatériu pod kapotou. Rekuperácia však prebieha len so zaradeným rýchlostným stupňom (neberie energiu z brzdenia). Taktiež sa musí motor točiť približne na 1 200 ot./min. V opačnom prípade sa rekuperácia vypína a motor si klasicky "cucá" palivo na svoj ďalší chod.

Jednu vec ktorú sa mi ale nepodarilo ani za svet vyskúšať, a tou bol pohon všetkých kolies AllGrip. Vonku bolo pekne, sucho, polia boli nanajvýš zaprášené a ja nie a nie dobrovoľne zapadnúť. Swift nie je jediným testovaným Suzuki v nasledovných dňoch a pri teste drobného "SUV" Ignis sa pozrieme viac na zúbok štvorkolke. Ide však o systém s viskóznou spojkou, ktorá v prípade straty trakcie posiela krútiaci moment na zadné kolesá. Systém to nie je v ničom prevratný, no prosím, ukážte mi TERAZ priameho konkurenta Swifta. Štvorkolka v tak drobnom aute? Dnes už ťažko...a predsa.

Štvorkolka, hybrid...a takýto drobec

Čakali ste a dočkali ste sa. Aká je teda spotreba v prípade takejto neobvyklej konfigurácie? Začnime z menej prekvapivého konca a to faktom, že na diaľnici sa pohybujete v intervale medzi 5,2-5,5 litra na 100 kilometrov. Dostať sa nad túto hodnotu by chcelo poriadne ťažkú nohu a veľmi nepriaznivé počasie. Reálne, práve toto by mala byť tá najvyššia cifra, ktorú zbadáte na palubnom počítači.

Poďme však do mesta a za jeho hranice. Do prirodzeného prostredia malého benzínového Suzuki. Mestský okruh (Eurovea-Mlynské Nivy-Šancová-SAV-Štefánikova-Hodžovo námestie-Zochova-pod most SNP-nábrežie) zvládol Swift približne o 19:00 v teple a suchu za 4,2 litra na 100 km. V stojatej premávke dopravnej špičky sa pomaly blížite k diaľničnej spotrebe, no stále je náročné túto hranicu dosiahnuť. Čo sa týka jazdy za hranicami mesta, pri priemernej rýchlosti 68 km/h spotreboval Swift 3,8 litra na 100 km.

Resumé

Suzuki razí filozofiu úprimnosti. Ako značka sa absolútne na nič nehrá a z historického hľadiska robí výborne práve to, čo jej vždy išlo. Malé autá do mesta má hromada značiek a je ťažké sa na tomto trhu presadiť. Treba byť niečím jedinečný a samozrejme niečím vyčnievať z davu. Ukážte mi, koľko malých hybridných štvorkoliek je u nás na trhu? Veľa ich skutočne nie je. Prirátajte si k tomu ľahkosť a jednoduchosť, akou tieto autá pôsobia aj napriek takto zložitej konfigurácii a už nie ste šedivou myškou. Ešte mierne doladiť krivky a neisť slepo po trendoch neovládateľných infotainmentov a svet malých áut je tvoj, Suzuki San.

Verdikt

Oproti Swiftu stojí jedno z najlepšie predávaných áut v regióne bývalého Československa. Nebudem ho menovať, určite viete, o ktorom hovorím. Toto auto, táto zlatá voľba segmentu prichádza o štvorvalcové motory a taktiež ho už nekúpite s atmosférickým motorom. Nie už to ako extrémne úsporný hybrid s pohonom všetkých kolies. Mierne menší kufor by som rozdýchal bez problémov a za celý týždeň sa mi pár krát rozpípal senzor kolízie z odparkovaných áut. To je asi tak všetko, čo stojí za kritizovanie. Pri kúpe auta do mesta by som ho určite zvážil a nešiel slepo do showroomu po najpredávanejšie nemecké deriváty.

Motor a prevodovka
Konfigurácia Benzínový radový štvorvalec, plus elektromotor ISG
Objem 1 242cm3
Výkon 66kW/90 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 120 N.m. od 4 400 ot./min.
Prevodovka Manuálna päťstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 3 840
Šírka (mm) 1 735
Výška (mm) 1 520
Rázvor (mm) 2 450
Hmotnosť pohotovostná (kg) 960
Hmotnosť celková (kg) 1 405
Objem batožinového priestoru / so sklopenými sedadlami (l) 265/579
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 170 
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 12,6
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 4,2/ 5,5 / 3,8
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 9 690 € (1,2 DUALJET 2WD)
Základná cena testovanej verzie 14 590 € (1,2 DUALJET + SHVS)
Cena testovaného vozu 14 590 €

Autor: Viktor Baláž

Fotografie: Viktor Baláž

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se