Suzuki Ignis 1,2 4WD GLX: Pre ľudí, proti všetkým konvenciám

Rozumné a šetrné riešenia potrebujeme ako soľ. Ani za svet si nevieme odvyknúť od luxusu a prebytku. Chceme pohodlné a všestranné riešenia. Chceme rýchle SUV čo tancujú zákrutami ako baletky a ideálne na každú hlavu v rodine aspoň jedno. Sme proste šialení...no a potom tu je Suzuki Ignis. Záchranca nášho lenivého, tvrdohlavého a bláznivého druhu.

Suzuki ide ako tichý parný valec. Vitara svojím príchodom rozmlátila stereotypy v predajných rebríčkoch, kedy niekoľko mesiacov v rade ukázala chrbát zástupcom „Koncernu“. Baleno schová vnútorným priestorom do vrecka celý svoj segment a celkovo vozy Suzuki vynikajú jednoduchosťou, po ktorej sa nám tak neuveriteľne cnie. K tomuto všetkého však oplývajú aj niečím omnoho zaujímavejším. Hovorím tomu „dostupný šmrnc“.

Dizajn a lá Geocashing

Geocashing: Prevažne exteriérová aktivita, pri ktorej hráči hľadajú artefakty podľa navigačných pokynov.

Dizajnéri si vzali inšpiráciu z niekoľkých starších modelov značky. Čierny prvok pod bočnou hranou pobral Ignis z prvej generácie drobného terénneho modelu Vitara. Detaily prednej masky zas pochádzajú z historického modelu Cervo zo 70-tych rokov a obrátené logo Adidas pochádza z malého Fronte Coupé od Giugiara. Na koniec, línia A-stĺpika so strechou je inšpirovaná novodobým modelom Swift. Nuž, v krátkosti subjektívne...

Všetko je úplne v poriadku. Páčia sa mi použité materiály exteriéru, veselá paleta farieb, či skutočne netradičný dizajn. Vopchanie kolies do rohov karosérie však spôsobilo, že má auto akýsi zvláštny zadok. Práve tento faktor vplýva okrem iného aj na pozíciu a dizajn zadných svetiel. Facelift tak skoro neočakávam, no na zadnicu si bude treba na cestách rozhodne zvykať trochu dlhšie.

Priestorová mágia

Nejde o žiadny šokujúci fenomén, no vždy keď človek nasadne do skvele vyriešeného malého auta, zostane milo prekvapený. Suzuki doluje interiérový priestor z proporcií auta skutočne s hodinárskou precíznosťou. Síce je Ignis v dvoch z vyšších výbav predávaný ako 4-miestne auto, toto riešenie dáva pri takto úzkom aute celkom zmysel. Batožinový priestor ponúka skromných 204 litrov vo verzii s pohonom 4WD, no ak vám stačí Ignis ako „predokolka“, objem kufra narastie na celých 260 litrov.

Tam ešte zábava nekončí. Objem batožinového priestoru dokáže narásť o celých 16,5 centimetra do hĺbky, posunutím zadných sedadiel smerom do kabíny. Samozrejme, v tom prípade sa na zadné sedadlá posadí maximálne malé dieťa. Pokiaľ si však vystačíte s pôvodnými 204/260 litrami, na zadné sedadlá posadíte aj vysokého dospelého jedinca. Ten dokonca vďaka hranatej siluete strechy nebude trpieť na nedostatok miesta pre svoju hlavu.

„Vieš čo myslím. Čooooooo?“

Interiér a song od Made 2 Mate idú dokopy absolútne úžasné. Je to funky nálada, funky tvary a taktiež priestor pre hľadanie a nachádzanie drobných (milých) detailov. Rozloženie ovládacích prvkov je na hony vzdialené od klasických vzorcov nemeckých značiek.

Aj napriek tomu dáva logika rozloženia prvkov po krátkom čase zmysel. Ovládanie ventilácie je typicky umiestnené na stredovej konzole. Pod ňou tróni štvorica tlačidiel elektronických jazdných asistentov. Jediným konštatovaním z mojej strany na prevedenie interiéru sú použité materiály. Niektoré plasty v oblasti stredovej konzoly nepôsobia takpovediac, že by sa chystali vydržať večnosť. Sú ale na miestach, s ktorými neprídete príliš často do kontaktu. Na druhej strane, pozrite sa ešte raz a pozorne na cenovku a ostatné pozitíva.

V najvyššej výbave dostanete Ignis s asistentom zjazdu z kopca, terénnym módom, či systémami zabraňujúcimi kolíziu a výjazd z jazdného pruhu. Tieto funkcie majú svoje ovládače na tam málo exponovanom mieste, že pokiaľ nie ste horár s častými cestami do mesta, týchto tlačidiel sa dotknete len zopár krát do roka.

Ultrakompaktné-Ultraojedinelé...SUV?

Aby bolo auto všestranné, musí obetovať svoju…všestrannosť. Možno to nedáva na prvý pohľad zmysel, no v Suzuki sa museli skutočne hlboko zamyslieť nad zoznamom priorít bežného šoféra a majiteľa auta. Jazdné vlastnosti a charakteristiky sa vám budú najlepšie čítať v bodoch.

Kolesá do rohu!

Ignis ťaží hlavne v rámci interiéru zo svojho rozloženia kolies. Sú vopchaté do rohov karosérie, čo na jednej strane nahráva vnútornému priestoru. Na strane druhej, toto rozloženie drží hmotnosť vozidla koncentrovanú v priečnej osi karosérie. Kde má kolesá motokára? Presne tam, kde Ignis. Ako sa vám ovláda motokára? Celkom slušne, nie?

Galusky a mrštnosť

Úzke 16 palcové pneumatiky s rozmermi 175/60 dokážu divy. „Vracák“ na konci bratislavskej Panenskej ulice, je niečím, čo dokáže vystrašiť nejedného vodiča. Pri teste som bol zvedavý, či dá Ignis úzku 180 stupňovú zákrutu bez cúvania. Kým auto predo mnou (Mercedes-Benz triedy A predošlej generácie) zvládlo oblúk na 3 krát, Ignisu pri šikovnom nábehu stačil plynulý manéver. To oceníte pri parkovaní, v úzkych uličkách, či v prepchatých parkoviskách obchodných domov.

Nevídané pohodlie

Môžem povedať, že v pohodlnejšom malom aute som nesedel. Práve použitie mäkkých pružín, ktoré dovoľuje mušia hmotnosť 905 kilogramov v plnej výbave, stoja za pohodlným zážitkom. To si však berie jednu daň.

Plťka

Ignis sa rád nakláňa v zákrutách. Pseudošportový potenciál dnešných áut však inžinieri vymenili za pohodlnú jazdu. Celkom logicky.

Motor zo starej školy

Pod kapotou šepká malý, benzínový atmosférický štvorvalec s výkonom 66 kW/90 koní a krútiacim momentom 120 Nm. Suzuki ho vyrába už dlhé roky a mal by potvrdiť filozofiu „Čo najmenej dielov, čo najmenej návštev servisu“. V meste sa spotreba pohybovala okolo hodnoty 4,8 litra, mimo mesta klesala na hranicu 4,2 litra a na diaľnici skutočne mierne cez 5 litrov na 100 km.

Resumé

Malé, obratné, jednoduché, nápadité a do rozumnej miery všestranné. Suzuki sa nenechá unášať prúdom, no istým spôsobom ten prúd tvorí. Všetko, čo vás môže vytáčať na malých autách, Ignis v plnej miere rešpektuje a snaží sa renomé "A" a B-segmentu drasticky vylepšiť. Nie len to, on tie segmenty prekračuje, spája a robí si s nimi čo sa mu len zachce. Robí to však veľmi dobre. No a nedostatky? Tie sú skvele vyvážené pozitívnymi správami.

Tvrdé plasty? - Pozrite sa na cenu.

Mierne nakláňanie počas jazdy? - Vďaka mäkkému podvozku máte pohodlnejšiu jazdu.

Diskutabilný dizajn zadku? - Kolesá sú v zadných rohoch karosérie a preto máte v kabíne viac miesta.

...na test som si ho pýtal zo zvedavosti a splnil očakávania na 100%. Nesklamal ma.

Autor: Viktor Baláž

Motor a prevodovka
Konfigurácia

Benzínový radový štvorvalec bez turba

Objem 1 242 cm3
Výkon 66kW/90 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 120 N.m. od 4 400 ot./min.
Prevodovka 5-stupňová manuálna
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 3 700
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 1 690
Výška (mm) 1 595
Rázvor (mm)  2 435
Hmotnosť pohotovostná (kg) 870/905 (plná výbava)
Hmotnosť celková (kg) 1 330
Objem batožinového priestoru (l) 204/260 (4WD - testované, 2WD))
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 165
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 11,9
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 4,8/ 5,2 / 4,2
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 9 040 € (1,2 DUALJET 2WD, výbava GL)
Základná cena testovanej verzie 14 590 € (1,2 DUALJET 4WD, výbava GLX)
Cena testovaného vozu 14 590 €

Fotografie: Viktor Baláž

 

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se