Sú dotykové displeje v autách nebezpečné?

Ešte 20 rokov dozadu išlo o absolútne nepredstaviteľné sci-fi. Dotykové displeje sa stali súčasťou našich každodenných životov a dostali sa taktiež do našich áut. Prinášajú však jeden problém, no aj nádej na jeho vyriešenie.

Spomínate si na klasické telefóny s číselnou klávesnicou? Dokázali ste s nimi napísať SMS správu so zavretými očami. Presným opakom sú dotykové displeje. Keďže sa na hladkej ploche obrazovky nemajú vaše prsty podľa čoho orientovať, potrebujete na ich navigáciu použiť zrak. Skúste vyrobiť slepecký chodník či knihu, ktoré budú mať hladký povrch a hneď zistíte, čo je to za hlúposť.

Displej je len obyčajným médiom, no ani dobre navrhnutý systém neskryje jeho neduhy. Posledná iterácia systému od Seatu si vyžiadala 30 členný tím pracovníkov a 1,5 roka času na vývoj a ladenie. Stále má však systém po niekoľkých stránkach ďaleko od dokonalosti. Pri každom jednom použití sa musíte naň pozrieť a keď tak spravíte, prechádzate desiatky metrov prakticky poslepiačky a s veľkým rizikom havárie na každom rohu.

Automobilky sa totiž zbavujú fyzických tlačidiel okolo displeja a to z dvoch dôvodov. Zbytočne zvyšujú náklady a po ich umiestnení zostávajú zafixované na jednom mieste s jedinou funkciou. Dotykový displej je bez nich dokonale flexibilný. Tlačidlá si „nakreslíte“ aké len chcete, umiestnite ich v každej aplikácii na iné miesto, či ich nadobro zrušíte.
Množstvo funkcií už viete samozrejme ovládať aj z multifunkčného volantu. Pokiaľ však začnú miznúť z palubných dosiek ovládače klimatizácie ako z modelov Peugeot a Citroën, máme tu problém (fotografia nižšie).

Riešenie existuje samozrejme už dnes. Sú ním otočné ovládače pre systémy od BMW, Audi, či Mercedes-Benz. Najlepšie riešenie však pochádza z Japonska. Systém Mazda Connect používa otočné tlačidlo podobné tým, ktoré nájdeme v nemeckých prémiovkách. Počas jazdy však blokuje svoj dotykový displej. Keď s autom stojíte, môžete zadávať pohodlne telefónne čísla, či adresy do navigácie cez obrazovku. Akonáhle sa pohnete, systém odstaví dotykovú funkciu displeja a vám zostáva k dispozícii otočný ovládač.

Pokiaľ nemáme upustiť od ošiaľu z dotykových displejov, máme tri možnosti. Prvou je absolútne brilantné a všestranné hlasové ovládanie, ktoré sa už dnes stáva skutočnosťou. Druhou možnosťou je zachovanie fyzických tlačidiel aspoň v lacnejších modeloch. Nakoniec treťou je, milé automobilky, aby ste si zobrali príklad z Mazdy. Pretože japonskí inžinieri si opäť poradili s nezmyselným trendom, ktorému dodali kvapku "rácia".

Nemáme disciplínu a zmysel pre bezpečnosť. V tomto prípade by nás mali chrániť aspoň samotné automobilky. Paradoxne, chrániť pred nami samotnými.

Autor: Viktor Baláž
Fotografie: Technobuffalo, Mazda, Peugeot

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se