Renault Mégane Grandtour GT Energy dCi - ...a môže byť každý deň sobota

Automobilky nám dnes splnia všetko, čo nám len na očiach (...a peňaženkách) vidia. Spomínate si na praclíky v čokoláde Flipz? Presne to mi pripomenul prvý naftový hothach, ktorý prišiel na trh. Kriste, to je kombinácia...

Rovnako tak, ako praclíky v čokoláde, aj naftový "hothach" som potreboval vyskúšať na vlastnej koži. Pretože pokiaľ nadávate na niečo, s čím nemáte osobnú skúsenosť, máte predsudky a váš názor vychádza len z vašej temnej fantázie. Minulý týždeň ma na stole "prekvapili" kľúče od naftového Renault Mégane Grandtour GT. S benzínovým som jazdil a bol skvelý. Čo však tento kúsok?

Úvod už klasicky na hladine...

Na krásnej modrej hladine...

Dizajn modelov Renault mi bol vždy sympatický. Bol chic, nápaditý a to hlavné čo mám na dobrom dizajne rád, bol odvážny. Vždy bol akousi frčkou do nosa zvyšku konzervatívnej Európy pod nadvládou nemeckých značiek. Talisman, Espace, či aj samotný Mégane sú autá, za ktorými sa otočíte. Nový Scénic, ktorý je už roky známy ako veličina medzi malými rodinnými MPV, nedostanete s menšími diskami, ako s 20 palcovými. To je príklad za všetky a rozhodne nie je jediný. Renault má odvahu a v dnešnom svete, v ktorom je skutočne zložité sa odlíšiť, dokáže očariť dizajnom a farebnými kombináciami. Samozrejme, každá minca má dve strany a šokujúce záležitosti mávajú pochopiteľne aj negatívne ohlasy. Neviem si však z môjho okolia spomenúť na jedinú...úprimne. Asi Francúzi skutočne trafili klinec po hlavičke.

Oproti bežnému Méganu spoznáte GT-čko vďaka klasickej trojici znakov. Predná maska má miesto priečnych strieborných línií čiernu plastickú mriežku. Okrem iného sa pod neustále sa zväčšujúcim "diamantom" nachádza malé logo GT. Vzadu sa však nič ultra zásadné neudialo. Jediná koncovka výfuku trčí z mierne agresívnejšieho zadného nárazníka a to, aby ste vedeli s čím máte dočinenia, dotvárajú logá Renault Sport a GT. Vlastne, zabudol som. Príplatkové disky "Magny-Cours" (...najznámejší francúzsky okruh F1, ktorý sa nenachádza v Monaku) máte za 450€. Musíte si síce na ne dávať pozor pri parkovaní, no vyzerajú výborne a Méganu dotvárajú veľmi sympatický vzhľad. Páči sa nám.

Čo sa týka farby, má označenie Modrá Berlin. Povedal som si, že túto informáciu určite oceníte.

Zo slovníka novinára: "Svojský", rozhodne neznamená "zlý".

Nemohlo by ísť o Francúzskeho výrobcu, pokiaľ by nerobil veci...po francúzsky. Čiže, po svojom. Palubová doska je plná príjemných oblých tvarov a na vaše nervy pôsobí skutočne ukľudňujúco. Možno mám ten dojem len sám, no nedalo mi ho nespomenúť. Tlačidlá a to ako na palubovej doske, tak aj na volante sú kvalitné, majú príjemný chod a obklopujú ich dobre spracované materiály. Ergonómia a rozloženie ovládačov pôsobí relatívne jednoducho a minimalisticky. To je dnes už celkom bežná prax a na svedomí to má multimediálny "tablet" na palubovke.

Na tieto systémy sa kladie čoraz väčší dôraz. Niektoré automobilky už dnes dokonca vrážajú viac peňazí práve do multimediálnych systémov, než do samotných motorov. To znie až šokujúco. Na systéme v podstate nie je nič zlé. domovské obrazovky si upravíte podľa seba a obrovské ikony sa dajú používať bez toho, aby vám príliš uchádzala pozornosť mimo cestu. Všetko má svoju logiku, všetko je v podstate fajn a tento systém som si po XY testovaných a odjazdených Renaultoch aj celkom obľúbil. Jednu kritiku však mám a verím tomu, že pri ďalšom facelifte sa na ňu bude myslieť. Kým má každá funkcia svoje miesto a je relatívne dostupná, na vytiahnutie panelu s nastavením vetrania a klimatizácie musíte trafiť spodnú lištu displeja. Kto ste majiteľmi smartfónov, určite viete, že vytiahnuť hornú či dolnú lištu s nastaveniami na prvý krát je hodné menšej rodinnej oslavy.

Na druhej strane však zachránim situáciu a poviem, že Renault vám dá aspoň fyzické ovládače teploty v kabíne. Iné francúzske značky už zabúdajú aj na tento dobrý zvyk. V rovnici všetkých pre a proti však vyhráva dojem, že ide o dobrý systém a postupne som si ho rokmi obľúbil.

Grandtour...dlhé a pohodlné cesty sú hračkou

Priestor pre zadných pasažierov by som označil slovkom "akurát". Necítil som sa stiesnene a taktiež som nemal dojem, že si hoviem v obývačke. Jednoducho, priestoru v kabíne je dostatok. Pre referenciu, som vysoký mierne pod 190 centimetrov. Batožinový priestor však pojme 521 litrov objemu a je do veľkej miery variabilný.

Zadné sedadlá však po sklopení mierne vytŕčajú, čiže dokonalú rovinu v kufri nevytvoríte. To je však v danej triede aj tak skôr výnimočnosť, než štandard. Mégane sa teda rozhodne nemá za čo hanbiť.

Diesel pre hothatch?...prečo?

GTD, STD, RS Diesel...preto. Táto trieda zdanlivo nedáva sama o sebe zmysel. S konkurenciou Mégane GT dCi som už skúsenosti mal a úprimne, len jedno jediné z týchto áut malo manuálnu prevodovku. Puristi a nadšení šoféri nad nimi krútia nosom a chlapi pri pive nostalgicky lamentujú nad starými časmi, kedy dvojlitrový benzínový štvorvalec zožral v meste 12 litrov. Dnes sa nechceme pri šoférovaní príliš narobiť a narobiť sa nechceme ani pri zarábaní peňazí na naplnenie nádrže. Taktiež radi vyzeráme dobre bez toho, aby sme vydávali krkolomné výkony. Preto chceme bežné auto s mierne ostrejším bodykitom a ohromný výkon nechceme, lebo máme ešte stále dojem, že s ním prichádza aj vyššia spotreba.

Pod kapotou sa nachádza 1,6 litrový naftový štvorvalec, preplňovaný dvojicou turbodúchadiel. Maximálny výkon 120 kW/165 koní, vrcholí pri 4 000 ot./min. Krútiaci moment je taktiež relatívne triezvy s hodnotou 380 N.m. Rozmýšľal som, že čo je toto za čísla a prečo sa mi na nich niečo nezdá. Až po chvíli som si však uvedomil, kde je pes zakopaný. Tento drobný nafťák dáva viac ako 100 koní na jeden liter objemu. Nejak podvedome som sa ho snažil porovnať s konkurenciou, no tá má v ostrých naftových modeloch väčšinou objemy okolo dvoch litrov. To kompenzuje Renault jedným turbom navyše.

Motor je aj napriek dvojici turbodúchadiel vo švungu približne v stredných otáčkach. Nie, že by mu hore vädol krútiaci moment ako pri obyčajných TDI, no ťahá jednoducho už krásne od spodku až do vysokých otáčok. Už pri 1 750 ot./min. máte k dispozícii 380 N.m. a to pri výjazde zo zákruty rozhodne oceníte. Doma je teda v stredných otáčkach a v znesiteľnej rýchlosti. Nenúti vás k šliapaniu na pedál. To ocení rozhodne širšie publikum, ako jazdu pod plným plynom na limite podvozku.

4Control, EDC a sobota v kopcoch za Nitrou

Nedokázal by som vrátiť kľúče od Méganu GT bez toho, aby som mu nedal pekne za uši v kopcoch. Po celom týždni v meste a na diaľnici mi to už v sobotu nedalo a vyrazil som do tropických podmienok na pár zákrut za Nitrou. Šesťstupňová dvojspojková prevodovka prepnutá do manuálu a prst na tlačidle R.S. Drive. To prepína motor do športového profilu bez návštevy menu. Rovno k veci...čo sa s tým budeme?

Posed za volantom je príjemne nízky v skvelých sedadlách, s vysokým bočným vedením. Dokážete krásne vnímať rýchlosť a keďže 165 koní nie je vôbec šialená cifra, viete si to pekne "smažiť" aj bez toho, aby ste pokukovali každých 20 metrov na head-up displej s tachometrom. Keďže tu spomínam relatívne vlažný výkon, hľadal som teda ďalej a každou zákrutou som prichádzal viac a viac na pointu tohto auta.

Ako bol systém 4CONTROL nápomocný v úzkych uličkách Bratislavy, v pahorkatých a rýchlych zákrutách Ponitria dodával stabilitu a obratnosť. V preklade, v meste máte dojem, akoby ste jazdili s "o číslo" menším Cliom. Na cestách za mestom máte zas pocit, že sedíte vo väčšom manažérskom sedane.

Malé technické okienko

Do rýchlosti 60 km/h sa zadné kolesá otáčajú do uhla až 3,5 stupňa. Do tejto rýchlosti pracuje 4CONTROL na tom, aby virtuálne skrátil rázvor kolies a tam otáča zadné do opačnej strany, vo vzťahu k predným. Napríklad, pri rýchlosti 50 km/h a vytočení predných kolies do uhla 15 stupňov smerom vľavo, sa zadné kolesá natočia o 2,7 stupňa do pravej strany.

Nad rýchlosť 60 km/h sa začnú zadné kolesá otáčať v rovnakom smere, ako predné. Táto technika virtuálne predlžuje rázvor. Preto máte mimo mesta, či na diaľnici pocit, že Mégane akosi stúpajúcou rýchlosťou narastá a má viac stability.

Malá rada: Pokiaľ si chcete systém 4CONTROL vyskúšať na vlastnej koži, zvoľte si na testovaciu jazdu model Talisman. Na skoro 5 metrové auto je vďaka natáčaniu zadných kolies neuveriteľne mrštný v meste, či v utiahnutých zákrutách.

Späť za volant...

Každopádne, v zákrutách sa zabavíte najviac. Príjemne naladený podvozok s kvapkou športového potenciálu a natáčaním zadných kolies, prináša celkom ojedinelé dojmy. Ľudia často zabúdajú na to, že zabaviť sa dá aj 90-tkou na tachometri. Jednoducho len začnete brzdiť do zákruty neskôr, to je všetko. Keď som už spomenul brzdy, ani v 30 stupňových horúčavách a vyše hodinovej jazde v svižnom tempe, nebolo cítiť ich "vädnutie". Čo sa týka prevodovky, je rada pani situácie. Nechoďte však do extrémov pri podtáčaní alebo vytáčaní motora do červených otáčok a pracuje celkom spoľahlivo. Zaujala nás aj spotreba nafty. V meste si vypýtal Mégane GT 5,2 litra/100 km. Na diaľnici sme sa zmestili do 6 litrov na 100 km a medzi mestami sa pokojne pohybujete pod hodnotu 5 litrov/100 km. Najlepšia však bola spotreba finálna.

Po celom týždni v meste a dochádzaní do práce a z práce relatívne mimo frekventovaný čas, po víkende mimo mesta na diaľniciach a medzi mestami, či sobotnom "náklade" v kopcoch svietilo na palubovke rovných 6 litrov. Mégane bol teda za tak málo paliva celkom zábavným a pohodlným spoločníkom celý týždeň.

Resumé

Ako každý mikrosegment, aj športovo ladené kombi a hatchbacky si kúpite od rôznych značiek a v rôznej konfigurácii. Každý z nich je iný a každý má svoje pre a svoje proti. Majú však spoločné črty a šípim spoločnú pointu, pokiaľ som sa k drvivej väčšine z nich dostal v prevedeniach bez manuálnej prevodovky. Pokiaľ si kupujete naftový "ostrý" hatchback, je veľmi pravdepodobné, že si ho nekupujete ako tretie auto do garáže, s tiitulom "víkendová hračka". Budete s ním jazdiť každý deň a dlhšie trasy. Týmto pádom vám plne rozumiem, lebo:

Nerád tankujem a tieto autá majú dobrú spotrebu.

Z fleetových a základných prevedení modelov zívam. Naftové "hothatche" vyzerajú skvele.

Milujem šoférovanie, no ak mám tráviť celé dni v zápchach a na diaľnici, nechcem manuál.

...Myslím, že som to teda pochopil správne.

Verdikt

Renault sa natáčaniu zadnej nápravy venuje už druhú generáciu svojich áut v zásadnejšom rozmere. Mám dojem, že práve tento systém, veľmi odvážny a sympatický dizajn, či príjemná "mäkká" kabína, dokážu Renault a konkrétne Mégane GT Grandtour odlíšiť od konkurencie. Verím, že drobné nedomyslené detaily v infotainmente bude Renault v blízkej dobe prehodnocovať. Prevodovka v princípe funguje dobre a dá sa s ňou vychádzať na veľmi dobrej úrovni. Má svoju vlastnú osobnosť a (Pozor! Hovorím o manuálnom režime.) tá by nemala trčať nad tú šoférovu. Ja som sa s ňou však naučil vychádzať a to sme spolu strávili len týždeň. Chce to len sledovať otáčky a sadnete si. A tá spotreba...no, pokiaľ si teda tých "sobôt" v kopcoch spravíte do týždňa viac, váš rodinný rozpočet určite neutrpí zásadnejšiu ranu.

Autor: Viktor Baláž

Fotografie: Viktor Baláž

Motor a prevodovka
Konfigurácia

Naftový radový štvorvalec, twin-turbo (preplňovaný dvojicou turbodúchadiel

Objem 1 598 cm3
Výkon 120kW/160 koní pri 4 000 ot./min.
Krútiaci moment 380 N.m. od 1 750 ot./min.
Prevodovka Dvojspojková šesťstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 626
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 2 058
Výška (mm) 1 447
Rázvor (mm)   
Hmotnosť pohotovostná (kg) 1 400
Hmotnosť celková (kg) 1 914
Objem batožinového priestoru (l) 520
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 214
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8,9
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 5,2/ 6,0 / 4,8
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 25 190 € (Grandtour GT dCi)
Základná cena testovanej verzie 25 190€ (Grandtour GT dCi)
Cena testovaného vozu 28 300 €

 

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se