Pokuty, vodičáky a skryté čaro benevolencie

Facebooku Polície Slovenskej republiky musím zložiť poklonu. Prišli s "Ábelovkou" (...seriál poučných videí, kde viceprezident Polície objasňuje zákony v praxi) a komunikujú legislatívne otázky na sociálnych sieťach. Poslednou témou boli pokuty za rýchlosť a osobne si myslím, že táto diskusia by mala pokračovať. Napokon, sám mám aj jeden návrh.

Porušíte predpisy, rátajte so sankciou. S rýchlostnými limitmi žijeme už 38 rokov. Životné tempo sa zrýchlilo a schopnosti automobilov sa zlepšili. Povolené rýchlosti však nenarástli. Musíme jazdiť rovnako rýchlo, ako pred skoro 40 rokmi. Prečo?

Pretože sme za volantom stále menej sústredení (mobily, dotykové obrazovky,...) a tiež pretože nové autá sú síce technicky dokonalejšie, no nie každé auto na ceste je v dobrom technickom stave. Okrem toho máme rozdielny vek, lepšie i horšie dni a nie každý z nás je dobrým a skúseným šoférom.

Viceprezident Polícajného zboru SR Ľubomír Ábel len pred pár dňami oznámil, že pri prekročení rýchlostného limitu neprídete o vodičský preukaz ak k rýchlej jazde nepridáte aj ďalší závažný dopravný priestupok (napríklad alkohol). Čiže ak máte pri sebe dosť peňazí na zaplatenie pokuty, prípadne ju zaplatíte do 15 dní, vyhnete sa správnemu konaniu i odobratiu vodičského preukazu a môžete pokojne brázdiť diaľnice hoci dvestovkou.

Prejdite sa v rýchlosti 200 km/h centrom mesta a máte poriadny problém. V tomto prípade už do veľkej miery ohrozujete svoje okolie a polícia už za takýchto okolností vodičské preukazy odoberá. Kým na diaľnici je do určitej miery priestor na rýchlejšiu jazdu (a hlavne v neskorých hodinách), v meste a v obývaných oblastiach je už takáto jazda ohromným hazardom so životmi druhých. Prečo by sme sa ale nemali báť ísť rýchlejšie, no samozrejme nie extrémne?


Je úzkostlivé stráženie rýchlomeru počas jazdy bezpečné? Myslím si, že nie. Ak sledujeme tachometer, nesledujeme dopravnú situáciu a okolie a zvyšujeme tým riziko neskorej, či nesprávnej reakcie na neočakávanú zmenu na ceste pred nami. Riešenie? Napríklad, v UAE je maximálna povolená rýchlosť na diaľnici 120 km/h. Na cestách v Emirátoch platí verejné tajomstvo, že ak vám radar na diaľnici nameria 20 km/h nad limit, nepríde vám domov fotka. Ak už idete rýchlejšie ako 140 km/h, rozhodne si to všimnete aj bez tachometra. Ak vám nestačí benevolentná rezerva, pokuty začínajú na čiastke 120 €.

Je možné rovnaký princíp aplikovať aj u nás? Samozrejme, policajti vás nezastavia, ak jazdíte šesť km/h nad limit, len aby vás pokarhali, ani nemôžu zastaviť každého vodiča, ktorý ide na výpadovke o destať km/h rýchlejšie. Jednoducho by to nestíhali.

Nestálo by však za úvahu prijať rovnaký princíp ako na Západe s toleranciou alkoholu: „Pokojne si daj jedno pivo a šoféruj, keď však niečo vyvedieš, zrátame ti to trojnásobne.“ – analogicky: „Pokojne jazdi o 20 km/h rýchlejšie, keď niečo vyvedieš, zrátame ti to aj s úrokmi“. Možno by sme mohli jazdiť plynulejšie, či bezpečnejšie predbiehať. Bez úzkostlivého sledovania tachometru, bez stresu.

Pretože na cestách nezabíja len vysoká rýchlosť, ale aj nesústredení šoféri, zlý stav vozoviek a zlý technický stav našich áut.


Autor: Viktor Baláž

Typy redakcie

Ako môžete prísť o vodičský preukaz za rýchlosť nezaplatením pokuty:
http://www.minv.sk/?blokove-konanie

História rýchlostných limitov na území Slovenskej republiky (Tomáš Andrejčák - auto.Pravda.sk):
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/388581-pred-40-rokmi-sme-mali-rychlostny-raj-jazdilo-sa-bez-maximalky/

 

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se