Nové Audi A8: Ingolstadt predstavuje budúcnosť luxusnej triedy

Nové Audi A8 prezentuje budúcnosť luxusnej triedy. Vlajková loď značky je vo svojej štvrtej generácii opäť referenciou pre náskok vďaka technike – novými výrazovými prostriedkami dizajnu, inovatívnou koncepciou dotykového ovládania a dôslednou elektrifikáciou pohonu. Od roku 2018 Audi postupne prinesie pilotované jazdné funkcie ako pilot pre jazdu v dopravnej zápche, parkovací pilot a garážový pilot.

Diskrétny dizajn je A8 vlastný aj naďalej

Celosvetovo je značka Audi známa športovým charakterom, ľahkou konštrukciou a permanentným pohonom všetkých kolies quattro – dizajn nového Audi A8 vyjadruje tieto hodnoty. Vyvážené proporcie rovnomerne zvýrazňujú všetky štyri kolesá. „Svaly“ vytvorené nad lemami blatníkov na bokoch karosérie vizualizujú pohon quattro.

Pri pohľade zboku vzpriamená predná časť v kombinácii so zľahka zošikmenou zadnou časťou vytvárajú napätie. Svoju suverenitu vlajková loď demonštruje vo dne i v noci. Vtedy sa uplatnia markantné predné reflektory HD Matrix LED s prídavnými laserovými diaľkovými svetlami ako aj svetelný pás z LED v kombinácii so zadnými svetlami s technológiou OLED. Pri odomknutí a zamknutí vozidla svetlá jedinečnými svetelnými animáciami privítajú vodiča aj sa ním rozlúčia.

Lóža v prvej triede

Oproti predchádzajúcej generácii sú obidve verzie karosérie dlhšie. Ponuka prvkov vybavenia a materiálov je široko členená a v každom detaile leží na vysokej manufaktúrnej úrovni – od perforácie poťahov sedadiel až po elektricky ovládané kryty mriežok ventilácie.

Najnoblesnejšie miesto v novej vlajkovej lodi Audi je vzadu vpravo – príplatkové ležadlové sedadlo v A8 L s mnohými možnosťami nastavenia a opierkou nôh. Na tomto mieste si môže pasažier svoje chodidlá nechať zohrievať a masírovať na zadnej strane operadla spolujazdca vo viacerých stupňoch. Zážitok dopĺňajú nové komfortné opierky hlavy. Okrem toho môžu cestujúci na zadných sedadlách mnoho funkcií ako ambientné náladové osvetlenie, nové svetlá na čítanie HD Matrix a masážnu funkciu sedadiel ovládať pomocou vlastného odnímateľného ovládacieho panelu Rear Seat Remote, ktorý má s displejom OLED rozmery ako smartfón a je uložený v stredovej lakťovej opierke. Tento systém umožňuje aj viesť súkromné telefonické hovory.

Komunikujte špičkami prstov

Audi predstavuje v prípade novej generácie vlajkovej lode, radikálne novú koncepciu. Jej centrum tvorí dotykový displej s uhlopriečkou 25,7 cm s vyhotovením Black-Panel, ktorý pred štartom takmer neviditeľne splýva s čiernym, vysoko lesklým obkladom prístrojového panelu.

Užívateľské rozhranie sa objaví hneď po otvorení dverí. Na veľkom displeji vodič ovláda dotykmi systém infotainmentu. Na druhom menšom dotykovom displeji má prístup ku klimatizácii a komfortným funkciám, ako aj k zadávaniu textu. Pri tom si môže svoje zápästie pohodlne oprieť o širokú voliacu páku automatickej prevodovky tiptronic. Tak môže pohodlne napríklad zadať cieľ pre navigáciu. Keď vodič na hornom alebo dolnom displeji aktivuje nejakú funkciu, počuje a cíti kliknutie ako potvrdenie. Ovládacie tlačidlá v sklenenom vyhotovení reagujú rovnakým spôsobom. Kombináciou akustickej a haptickej spätnej väzby, ako aj použitím bežných dotykových gest ako napríklad zotretie, sa dá nový systém MMI touch response ovládať zvlášť bezpečne, intuitívne a rýchlo.

Ďalšie nóvum predstavuje výrazne optimalizovaná navigácia. Má funkciu učenia – na základe doteraz jazdených trás. Tým vodičovi ponúka inteligentné návrhy na vyhľadávanie. Okrem toho digitálna mapa obsahuje vysoko detailné trojrozmerné (3D) modely európskych veľkomiest pre realistické zobrazenie.

Ako riadiaca centrála pre všetky tieto funkcie slúži modulárna stavebnica infotainmentu v novom vývojovom stupni MIB 2+. Integruje najaktuálnejší procesor K1 výrobcu NVIDIA, ktorý je kooperačným partnerom Audi. Ďalší čip K1 vytvára grafiky pre digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit, ktorý má rozlíšenie Full HD (1.920 x 720 pixlov).

O nový priestorový zážitok sa stará aj Bang & Olufsen Advanced Sound System. Poskytuje trojrozmerné priestorové ozvučenie interiéru po prvý raz aj na zadných sedadlách. Hudba sa v kabíne šíri rovnako ako bola nahraná v koncertnej sále. Umožňuje to špeciálny algoritmus, ktorý značka Audi vyvinula v spolupráci s inštitútom Fraunhofer. Aj telefonovanie je v A8 na novej úrovni vďaka rozhraniu Audi phone box s Voice over LTE – rovnako v oblasti ovládania ako aj v oblasti zvuku a kvality spojenia.

 

Krotí zákony fyziky v mene pohodlia

S celým komplexom inovácií podvozok nanovo využíva hranice fyziky. Jednou z nich je dynamické riadenie všetkých kolies, ktoré spája bezprostredné, športové riadenie s neotrasiteľnou stabilitou. Prevodový pomer riadenia predných kolies sa mení podľa rýchlosti jazdy, zadné kolesá sa podľa rýchlostného rozsahu natáčajú o niekoľko stupňov proti smeru alebo v smere natočenia predných kolies. Ešte dynamickejšia a precíznejšia je ovládateľnosť so športovým diferenciálom zadnej nápravy. Rozdeľuje krútiaci moment aktívne na zadné kolesá, čím dopĺňa systém permanentného pohonu všetkých kolies, ktorý je v novom Audi A8 súčasťou sériového vybavenia.

Druhá nová technológia – aktívny podvozok Audi AI – predstavuje plne aktívny systém pruženia. Podľa želania vodiča a jazdnej situácie dokáže každé koleso prostredníctvom elektrických aktuátorov samostatne zdvihnúť hore alebo stlačiť nadol. Vďaka tejto flexibilite má jazdná charakteristika široký diapazón – od mäkkého komfortu klasickej luxusnej limuzíny až po dynamiku športového automobilu. V kombinácii so systémom pre sense 360° sa automobil bleskurýchle zdvihne keď hrozí náraz zboku, čím sa znižujú následky kolízie pre posádku. Potrebnú energiu pre tento inovatívny podvozok dodáva elektrická sústava s napätím 48 V. Audi ju pri všetkých verziách A8 využíva ako hlavnú elektrickú sústavu. V spolupráci so zdokonaleným pneumatickým pružením táto inovatívna koncepcia podvozka zabezpečuje úplne nový zážitok z jazdy.

Exkluzivita a výkon okorenené budúcnosťou

Nové Audi A8 štartuje s dvoma výrazne vylepšenými turbomotormi V6, jedným 3.0 TDI a jedným 3.0 TFSI. Naftový motor má výkon 210 kW (286 k), benzínový 250 kW (340 k). Dva osemvalce – 4.0 TDI s výkonom 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI s výkonom 338 kW (460 k) – budú nasledovať trocha neskôr. Exkluzívnou špičkovú motorizáciu predstavuje benzínový motor W12 s objemom 6,0 litra. (Vozidlá sa ešte nepredávajú. Nemajú ešte typové schválenie k prevádzke a preto nepodliehajú smernici 1999/94/ES. )

Všetkých päť motorov má štartovací generátor RSG, pripojený k motoru drážkovaným remeňom, ktorý je srdcom elektrickej siete s napätím 48 V. Táto technológia mild-hybrid (MHEV, mild hybrid electric vehicle) umožňuje krátkodobú jazdu s vypnutým spaľovacím motorom a komfortný opätovný štart. Okrem toho má rozšírenú funkciu štart-stop a vysoký rekuperačný výkon až do 12 kW. Celkovo tieto konštrukčné opatrenia ďalej znižujú spotrebu beztak efektívnych agregátov – až o 0,7 litra na 100 kilometrov v reálnej premávke.

Neskôr príde Audi A8 L e-tron quattro (Vozidlo sa ešte nepredáva. Nemá ešte typové schválenie k prevádzke a preto nepodlieha smernici 1999/94/ES. ) s výkonným pohonom plug-in hybrid. Benzínový šesťvalec 3.0 TFSI a výkonný elektromotor poskytujú spolu systémový výkon 330 kW (449 k) a systémový maximálny krútiaci moment 700 Nm. Lítiovo-iónová trakčná akumulátorová batéria pri úplnom nabití z vonkajšieho zdroja umožňuje dojazd 50 kilometrov s elektrickým pohonom. Na želanie sa dá nabíjať bezkontaktne pomocou systému Audi Wireless Charging: platňa na podlahe v domácej garáži prenáša elektrickú energiu s výkonom 3,6 kW induktívne na prijímaciu cievku v automobile.

Nové Audi A8 a A8 L sa budú vyrábať v závode Neckarsulm a na nemeckom trhu sa začnú predávať koncom roka 2017. Základná cena A8 je 90.600 eur, A8 L štartuje od 94.100 euro.

 

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se