Honda Civic 1,5 TURBO MT - Manifest šoféra

Na automobilových weboch som sa niekoľko krát stretol s názorom, že zábavné autá sú len pre bohatých. Ide o jedno z najnepravdivejších tvrdení dnešnej automobilovej doby. Honda Civic 1.5 VTEC TURBO sme v redakcii BLINNKER už mali. Tento krát však nešlo o rozumný sedan s CVT prevodovkou. Manuál, hatchback a dvojica obrovských výfukov.

V úvode musím spomenúť, že na tento konkrétny Civic som sa tešil najviac. Už pri predošlej skúsenosti s pohodlným sedanom a trojvalcovým hatchbackom bola na novej generácii Civicu evidentná jedna vec. Honda postavila auto tak flexibilné, že dokáže niesť v troch prevedeniach tri rozdielne charaktery.

Pozerajte sa na ňu ešte o kúsok dlhšie a začne vrčať!

O dizajne nového Civicu sa toho popísalo skutočne veľa. Sám som ho označil za kontroverzný a stále si za týmto vyhlásením stojím. Na druhej strane, tento faktor vôbec nepovažujem za negatívny. Je to rola, ktorá Civicu neuveriteľne sedí a nenútene sa odlišuje od konkurencie už viac ako dekádu. Desiata generácia vyzerá vyslovene vytočene. Zamračený predok sťa Type-R, dorovnáva zaujímavý zadok s dvojhlavňovou brokovnicou pod zadným nárazníkom. Pokiaľ by toto auto nemalo jazdiť ako čert, vyznie vtipne.

Balenie par excellence!

Pokiaľ vás neohúril exteriér, Civic má v rukáve ešte minimálne dve esá. Jedným z nich je vynikajúci vnútorný priestor. Zadné sedadlá sú schopné poňať trojicu priemerne vysokých a dvojicu skutočne dlhonohých pasažierov. Meriam niečo málo pod 190 centimetrov a na zadných sedadlách som sa skutočne cítil na viac ako 1000 kilometrov dlhú cestu.
Pokiaľ by vás nezaujal priestor na zadných sedadlách, ráčte prosím otvoriť kufor.

Civic desiatej generácie má maximálny objem batožinového priestoru až 478 litrov. Priemer a latku pre segment udáva samozrejme Volkswagen Golf (380 litrov). Je však evidentné, že sa jeho proporciami inšpiroval celý rad konkurenčných modelov. Približne týmto objemom disponuje kórejská konkurencia i30 a Kia Cee’d, rovnako Ford Focus (len 318 litrov), či Mazda 3 (len 340 litrov). V kufri ale nehľadajte rezervu...len príručku, lepidlo a kompresor.

Manifest šoféra...

Civic desiatej generácie odfajkne s výnimkou pohonu zadných kolies a samosvorného diferenciálu všetky požiadavky nadšeného šoféra. Šoféra, ktorý nevyhral v Lote, či nemá desiatky tisíc na športový stroj svojich snov.

Po prvé

Pozícia za volantom: Je dokonale nastaviteľná a flexibilná. Od „pretekárskeho“ posedu (volant vysoko, sedadlo nízko, vzpriamený posed) až po ležérnu polohu na dlhé diaľničné presuny. Volant je relatívne masívny a priamo pred šoférom je budík otáčkomeru. Na druhej strane, tlačidlá na volante nepôsobia ani na dotyk a ani na prvý pohľad príliš vábivo. Sú však rozmiestnené logicky. Honda vie aj lepšie.

Po druhé

Radenie a prevodovka: Šesťstupňová manuálna prevodovka má krátke a presné dráhy. Prevodové pomery nie sú ani príliš krátke a ani príliš dlhé. To znamená, že nejde o ideálny diaľničný koráb a ani o mestskú raketu. Toto riešenie je však vhodné všade. V kopcoch a na horských prechodoch si vystačíte s trojicou, či štvoricou prevodov od 1 do 4 a na diaľnici s trojicou prevodov od 4 do 6. Budete radiť aj vtedy, keď to nebude potrebné. Len tak pre zábavu. Tento faktor však vysvetľuje ďalší bod.

Po tretie

Rozmiestnenie pedálov: Mnoho automobiliek na túto drobnosť zabúda. Manuálne prevodovky sa stávajú vecou minulosti a tým pádom klesá aj pozornosť automobiliek na ich vývoj. Uložiť pedále do pozície, aby ste si vedeli špičkou šliapnuť na brzdu a pätou dorovnať otáčky pri podraďovaní je však v dnešných dňoch výnimočnosťou. Pokiaľ milujete šoférovanie a nie ste len „rovinkár“, tento detail skutočne oceníte.

Po štvrté

Motor s turbom...bez turba: Honda dala dokopy motor, ktorý sa absolútne neprejavuje ako preplňovaný turbodúchadlom. Lineárne stúpajúci krútiaci moment síce pripravuje vodiča o typický kopanec turbomotorov v stredných otáčkach, no o to lepšie ovládateľné je aj samotné auto. Ďalším bonusom je, že pokiaľ výrobca nepoužije dvojicu turbodúchadiel na preplňovanie motora, krútiaci moment začne vo vysokých otáčkach vädnúť. Benzínový štvorvalec 1.5 VTEC TURBO (134 kW/182 koní) ťahá krásne až po obmedzovač. Dôkazom toho je aj krivka krútiaceho momentu, ktorá je natiahnutá od 1 900 ot./min. až po 5 000 ot./min a v tomto spektre ponúka motor príjemných 240 Nm. Jazdili ste so starým atosférickým 1.8 VTEC?...s výnimkou zvuku a širšieho otáčkové spektra je prejav turbomotora podobný práve jeho notoricky známemu predchodcovi.

Cena...vysoká, či výhodná?

Nezvyknem často písať o cene, pretože je skutočne relatívna až do bodu, kým nie je absolútne šialená, či enormne výhodná. Nový Civic v testovanej konfigurácii Sport Plus dostanete od 25 490 €. V nej máte k dispozícii 182 koní, doslova všetku výbavu s dostupnými asistentami, no s výnimkou kože a prémiového sterea. Benchmark z Nemecka je v tomto ohľade omnoho lacnejší. Chýba mu však 30 koní výkonu, hromada výbavy je za príplatok a nedisponuje štyrmi staťami manifestu šoféra. Cenu schvaľujem, no sám som nadšený šofér a pred dobrými jazdnými vlastnosťami som ochotný uprednostniť akékoľvek iné danosti auta.

Resumé

Ísť brutálnym spôsobom dole s cenou a Honda by sa pasovala s tými najlacnejšími na trhu. Tí tu ale sú. Sú tu aj predajné fenomény z Nemecka, ktoré sa zaoberajú skôr spracovaním, elektronickými asistentmi a tým, že dlhé roky investovali ťažké peniaze do naftových motorov, ktoré budú možno už onedlho ohrozeným druhom. Civic išiel cestou vlastnou. Rozumie tomu, že na to, aby sa šofér cítil dobre a mohol sa za volantom zabávať, musí práve šoférovi a jeho práci venovať najviac pozornosti. Správne rozostavené pedále, skvelá prevodovka, motor s lineárnym prejavom...to sú všetko veci, ktoré stoja peniaze a nie malé. Práve týmto sa Civic odlišuje od konkurencie. Ak však chcete sedan na dlhé trasy či trojvalec do mesta, nie je problém. Aj toto dokáže nový Civic a dokonca za výrazne menej peňazí.

Autor: Viktor Baláž

Motor a prevodovka
Konfigurácia

Benzínový radový štvorvalec, turbo

Objem 1498 cm3
Výkon 134kW/182 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 240 N.m. medzi 1 900 a 5 000 ot./min.
Prevodovka Manuálna šesťstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 518
Šírka so spätnými zrkadlami (mm) 1 799
Výška (mm) 1 428
Rázvor (mm)   2 697
Hmotnosť pohotovostná (kg) 1 378
Hmotnosť celková (kg) 1 760
Objem batožinového priestoru (l) 478
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 220
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8,2
Spotreba počas testu (1 200 km, diaľnica, horské prechody, mesto - spolu) 6,6
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 23 490 € (1,5 VTEC TURBO - Sport)
Základná cena testovanej verzie 25 490 € (1.5 TURBO - Sport Plus)
Cena testovaného vozu 20 490 € (1.0 TURBO - Sport Plus)

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se