Honda Civic 1,5 TURBO CVT - Úplná zmena identity

Honda Civic. Skutočne kultová záležitosť, tento model. Lacné, spoľahlivé a zábavné vozenie, ktoré dostalo do pohybu masy nadšencov a rodín. Vysokootáčkový štvorvalec VTEC, jednoduché tvary, nepriestrelná spoľah...(„zaškrípanie platne“)...a tu sa zastavíme. Honda Civic totižto prichádza vo svojej desiatej(!) generácii a tá je na pomery značky doslova revolučná. Skoro sme ju nespoznali. Skoro som pri preberaní kľúčov zamieril k nesprávnemu autu. Je to vôbec ona?

Chlapi, túto otázku ste si určite naposledy položili, keď ste stretli na ulici spolužiačku zo základnej školy. Slečnu ste nevideli 15 a možno aj 20 rokov. Na rozdiel od spolužiačky vídate Hondu Civic na cestách, no, minimálne každý druhý deň. Presne pred dvanástimi rokmi prišla medzi nás ôsma generácia kultového hatchbacku, z ktorého nám popadali sánky. Akvárium miesto prednej a zadnej masky, kľučky dverí akoby vytiahnuté z dverí retro chladničky a to ešte nespomínam interiér.

Honda však svoju futuristickú ruletu nehrala len na jednu farbu. V Európe sa predával bláznivý hatchback, ktorým sa Honda zbavovala image auta pre dôchodcov, no vo zvyšku sveta bol na trhu sedan, ktorý zapadol v dave ako slovenský turista v Chorvátsku. Žiadny bláznivý interiér, žiadne akváriá a žiadne krídlo uprostred zadného okna. Proste bežný sedan, no s malým klenotom pod kapotou.

Je to ona, nie je to ona? Ahoj!...

Decentné množstvo chrómu a zaujímavá farba. Zaplavený fotkami už aktuálne odprezentovanej verzie Type-R, pozerám na prednú masku a niečo mi nesedí. Na Type-R a v podstate všetkých päťdverových Civicoch je maska čierna, agresívna a vyzerá skutočne odhodlane hryznúť vám do nosa, ak sa na ňu budete ešte chvíľu škaredo pozerať. Sedan je však elegantný, s minimálnymi obmenami. Čierne lišty nahradili chrómové, na prednej maske sa udialo to isté a VOILA! Civic zrazu vyzerá ako diskrétny a elegantný liftback s veľmi sympatickou siluetou a štipkou šarmu.

V Európe sa predával hatchback a kombi, ktoré boli v deviatej generácii odvážne a poriadne korenisté. Keď sa už teda s desiatou generáciou dostal sedan aj k nám, Honda ho minimálnymi zmenami oproti hatchbacku posunula do role konkurenta zavedených fleetových obľúbencov.

Zmenila si sa a to nie len navonok.

To je jasné. S odvážnym a excentrickým exteriérom odišiel aj odvážny a excentrický interiér. Civic predošlej generácie som testoval na jeseň minulého roku a pri nasadnutí do aktuálnej generácie ma napadol malý kultúrny šok. Dizajnéri dostali „po prstoch“ a do kabíny Hondy Civic navrhli prostredie, ktoré sa do istej miery podobá na to, ktoré nájdete v Honde Jazz. Omnoho viac triezve, dospelejšie a naplnené menším kusom fantázie. Pokým interiér v „deviatke“ bol bláznivo členitý, plný displejov a celkovo ste sa v ňom proste cítili ako v kokpite lietadla (v prevedení európskeho hatchbacku), s týmto dojmom sa po novom rozlúčte.

Pozor, nepoužijem slovko „prémiový“. To interiér rozhodne nie je. Jeho nátura a nádych však skutočne prekvapí. Ide o konzervatívnejší priestor, no na druhej strane elegantný a funkčný. V bledej koži robil skutočne vynikajúci dojem a vôbec by som sa ho nebál zrovnať so Škodou Octavia vo výbave Laurin&Klement. Nová Honda Civic je nižšia, širšia a dlhšia, než jej predchodkyňa. To znamená tri veci.

Nižšie sedenie vám zaručí „pretekársky“ posed, ktorý posilňuje vaše sebavedomie za volantom. Širšia karoséria a postoj auta, dodávajú novej generácii vyššiu stabilitu. No a že bola „deviatka“ stabilná na ceste, to môžem potvrdiť. Posledný parameter dodáva pohodlie a priestor zadným pasažierom, popri príjemnejšej jazde na dlhšom rázvore kolies. Späť však k samotnému interiéru.

Ako som už spomenul vyššie, ide o veľmi príjemný priestor odetý do bledej kože. Za svoju maličkosť sa človek do 190 centimetrov posadí s rezervou viac ako 5 centimetrov a strešné okno je len čerešničkou na torte vzdušného a svetlého interiéru. Čo sa týka ergonómie, som ochotný zahájiť prílev kritiky. Honda v tom nie je sama, no pre automobilky je oveľa jednoduchšie vyrobiť panel plný dotykových tlačidiel okolo obrazovky multimediálneho systému a už ich len naprogramovať, zabaliť, nacapiť cenovku a predať. Žiadne zbytočné formy na tlačidlá. Viete koľko je to peňazí navyše? Nečudujem sa im.

Viem, že sme sa dlho nevideli a som rád, že sme sa stretli. No, toto mi skutočne nedá

Automobilkám sa nečudujem z hľadiska businessu. Fenomén ignorovania multimediálnych tlačidiel napadol kompletne celý automobilový priemysel a na naše palubovky začali pristávať tablety. To isté spravila aj Honda. Vyhlásila na hardvérové tlačidlá embargo po vzore globálneho trendu (...ale no tak) a na palubovku umiestnila tablet. Ten však nespustíte bez toho, aby ste odklikli upozornenie, že by ste nemali s týmto systémom pracovať počas šoférovania. Nie je to zrovna jednoduchý a extrémne intuitívny systém. Čiže som ho počas jazdy ani zbytočne nedráždil. Dve veci a to skutočne podstatné, musím jednoducho vytiahnuť do nebies. Prvou je, že som spároval telefón po dlhej dobe v priebehu jednociferného počtu sekúnd. Druhou je, že som už dávno nepočul reproduktory priamo vo výbave a bez slávneho mena na krytke membrány, hrať tak skvele. Nie je to žiadne hi-fi, no vyvážené sú skutočne príjemne.

Ten tvoj pohľad na svet sa mi vždy páčil. Čas a okolnosti nás poriadne menia, že?

Nuž, je to tak. Nezmyselný tlak na automobilky vyústil v čiastočný zánik jednej z najznámejších motoristických entít. Atmosférické motory VTEC museli svojou dlhotrvácnosťou a spoľahlivosťou ušetriť také šialené množstvá svetových zásob ropy, že dnešné „ECO“ opatrenia pri tom vyznejú ako vtip. Nikdy nešlo o úsporné motory, no mali ste istotu, že budú fungovať ako hodinky, znieť (na štvorvalec) famózne a výdavky na servis zrovnajú drobné, pomíňané za ročnú permanentku do fitka.

 Hondu Civic si už teda (minimálne) v Európe nekúpite s inými motormi ako „tlačenými“ turbom. Zatiaľ sú k dispozícii jednolitrový trojvalec, dvojlitrový štvorvalec v Type-R a 1,5 litrový štvorvalec, ktorý si našiel cestu aj pod kapotu našej testovačky. Motoru s výkonom celkom príjemných 134 kW/182 koní sekundovala variabilná prevodovka CVT. Tá si so starými agregátmi VTEC rozumela famózne a to isté som čakal aj v prípade nového 1,5 TURBO. Kým v prípade „atmosfér“ reagovala prevodovka a motor na plynový pedál s vynikajúcou presnosťou, v prípade preplňovaného motoru bolo treba pedál stlačiť ráznejšie.

Motor aj s prevodovým systémom však zanechávajú dojem lineárneho prejavu. V preklade povedané, nemáte dojem, že od 1700 otáčok príde nekultivovaný kopanec v podobe 220 Nm. Ten je turbo motorom celkom vlastný a je práveže výnimočné nájsť agregát, ktorý pôsobí takto vyrovnaným dojmom. Skutočne sa neviem dočkať manuálnej verzie. Z nej pre vás pripravujeme videorecenziu.

Jazda životom ti ide „od ruky“? Ale to ti bolo vždy vlastné.

Dámy a páni, podvozok. Je to veľmi dobrý konsenzus medzi dynamikou a pohodlím. Jazdí doslova s radosťou a patrí medzi niekoľko málo áut na trhu, ktoré boli s citom vyladené podvozkovými majstrami, zároveň s citom pre peňaženku bežného človeka. V tejto verzii som sa však zameral na diaľničné presuny, kde bola Honda Civic skutočne príjemnou spoločnosťou a vzdialenosť cez 200 kilometrov prejdete bez akéhokoľvek vyčerpania.

Scestovaná, elegantná a inteligentná...

Malým bonusom na záver bol adaptívny tempomat s asistentom udržiavania vzdialenosti. Idete po diaľnici z Bratislavy a pri Blatnom (nič nezvyčajné – leto 2017) vás zastihne zápcha. Išli ste stabilných 110 km/h a Civic si adaptívnym tempomatom spomalil až do úplného zastavenia. Samozrejme, nesmie chýbať asistent udržiavania jazdného pruhu.

Zastavil som v zápche a spomenul som si, aká zábava bola ísť v zápche s Mercedesom triedy E, v ktorom nerobíte doslova nič. Poviem to takto, dokáže to už aj Honda Civic. Dokonca, pokiaľ sme sa pohli na dlhší čas, systém ma upozornil na opätovné chytenie volantu až po 15 sekundách. Oproti 30 sekundám v Mercedes-Benz sa to môže zdať ako krátka doba, no je to skutočne adekvátna doba k otvoreniu minerálky, či rozbaleniu tyčinky. Chválim.

...skutočne sme sa dlho nevideli. Aj nabudúce? Kedykoľvek budeš mať čas.

Nebojím sa nových vecí a už vôbec som sa nebál novej generácie Hondy Civic. Tešil som sa na ňu a nebol som sklamaný. Je iná a doba ju značne vyformovala. Stále však zostáva svojská, aj keď už nemá tak výrazný charakter, ako predošlé generácie. Aj tak si myslím, že Honda si mohla dať s príchodom desiatej generácie trošku načas. Pokiaľ však automobilku tlačili predaje a „Brusel“, v tom prípade tomu rozumiem.

Civic je aktuálne omnoho všestrannejšie auto pre širšie publikum, akým bolo v prípade predošlých generácií. Ľuďom však prestáva na duši auta a osobitosti záležať a čím viac ľudí stretávam, kúpu nového auta riešia podobným spôsobom, ako kúpu ktoréhokoľvek iného spotrebiča. V takomto svete je osobitosť, aj keď len v malom množstve, skutočne cenená komodita.

Verdikt

Niekde ďaleko v úvode spomínam čosi s „fleetovými“ obľúbencami. Áno, to je teritórium Astry, Octavie, Golfov a Kie Cee’d. Sem Honda Civic akosi nikdy nepatrila. Osobne, v tomto prevedení mi osobne príde Civic ako príjemné a reprezentatívne auto, hlavne na profesionálne účely. Rodiny sedany kupujú už len skutočne sporadicky a myslím, že aj keď momentálne v ponuke nemá žiadny naftový motor, s CVT prevodovkou a benzínovým štvorvalcom pod kapotou nemusí ísť o zlý výber. Len doplním spotrebu, aby som nehovoril len tak do vetra. Mimo mesta pri priemernej rýchlosti 71 km/h si 1,5 TURBO vypýtal 5,1 litra a pri 110 km/h bola spotreba veľmi podobná, teda 5,2 litra na 100 km. Diaľničná rýchlosť 130 km/h si vyžiadala 6,6 litra na 100 km a pri 120 km/h bola spotreba nižšia v priemere o jeden liter. V krátkosti, v bratislavskej premávke si motor v kombinácii s prevodovkou vypýtal v priemere 7,2 litra na 100 km.

Motor a prevodovka
Konfigurácia Radový štvorvalec preplňovaný jedným turbodúchadlom - variabilné časovanie ventilov VTEC
Objem 1 498 cm3
Výkon 134 kW/182 koní pri 6 000 ot./min.
Krútiaci moment 220 N.m. od 1 700 - 5 500 ot./min.
Prevodovka Prevodovka s variabilným prevodom CVT
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 518
Šírka (mm) 1 799
Výška (mm) 1 428
Rázvor (mm) 2 697
Hmotnosť prevádzková (kg) 1 405
Hmotnosť celková (kg) 1 785
Objem batožinového priestoru / so sklopenými sedadlami (l) 478 / 828
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 200
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8,2
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 7,2/ 6,6 / 5,1
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 21 390 €
Základná cena testovanej verzie 27 790 € (Výbava Executive)
Cena testovaného vozu 28 549 €

Autor: Viktor Baláž

Fotografie: Viktor Baláž

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se