Dacia Duster 1,5 dCi 4x4: Sám vojak v zablatenom poli

Dacia Duster 1,5 dCi 4x4. "Hrdina z ľudu"...a iné klišé. Každý z nás v ňom vidíme iný ideál, no v tomto modeli sa stretáva záujem skutočne širokej verejnosti. Taktiež už dlhé roky oceňujem, ako sa Dacia pohrala s naším trhom a absolútne kašle na prestíž, zbytočné reči o trendoch a všeobecne sa rozširujúci snobizmus, ktorý nezodpovedá stavu peňaženky. Osobne som mal skúsenosť s Dusterom v rôznych verziách a výbavách. Tento však považujem za švajčiarsky nožík.

Aj keď nie som zrovna zástancom kategórie SUV a viac vám o tom porozprávam už budúci týždeň v sekcii komentárov, Duster spája niekoľko kvalít, ktoré skrývajú jeho nedostatky. Skrývajú a robia ich prakticky nepodstatnými. Samozrejme, má nevýhody a pobavíme sa aj o nich. No, v sumáre si však sami zvážite, či na môj názor dáte, alebo nie. Duster totižto v dohľadnej dobe dostane nástupcu a údajne nepôjde len o „ligotavo“ vágny facelift.

Len hrá formu? Načo je komu takýto kus auta?

Je to veľmi jednoduché, no zároveň sa nám to zamotáva. Všetko to začalo autom menom Chevrolet Suburban. Po ňom sa v USA z XJ-čkového Jeep Cherokee stalo synonymum rodinného auta famílie z predmestia a zaklincoval to Range Rover, ktorý to už od sedemdesiatych rokov hral na luxusnú nôtu. Duster je však niečím, čím by bola Lada Niva, ak by boli Rusi ochotní zľahka pozmeniť jej horársky image a koncept. Smerom viac k rodine a k mestu, samozrejme. To sa ale chvalabohu nestalo.

S Dustermi som mal za posledné roky hromadu skúseností a uvedomil som si pri nich (hlavne v novinárskej brandži) jednu vec. Začnime s tým, že Dacia je hádam poslednou značkou, ktorá nepredáva v prvom rade to, čo na vás svieti a hrá z palubnej dosky. Vy si viete objednať Duster dokonca bez rádia. Kľučky, volant, motor, spätné zrkadlá, sedačky a podvozok. Len za 9 990 €. Žiadne domáce kino, stroj na počasie a masážny salón. Jednoducho, auto a nič viac.

Všetci chceme švajčiarsky nožík. No, aj tie majú rôzne stupne výbavy

V strede palubovej dosky v najvyššej výbave Outdoor svietil multimediálny systém Media Nav Evolution. Pozícia displeja je však až neprakticky nízko a aj keď vieme, že do obrazovky sa počas jazdy dívať nemáme,...viete, tie systémy všetci za jazdy aj tak používame. Ak by som ale mal niečím vyrovnať kritiku posadenia dotykového displeja, nemusím chodiť ďaleko. Systém Media Nav Evolution je famózne jednoduchý a reaguje skutočne pohotovo. Viete prečo sú v bankomatoch tak pomalé a graficky jednoduché softvéry? Pretože sú stabilné a absolútne blbuvzdorné. Toto sú správne postavené priority.

Rútite sa s 1,5 tonovým oceľovým strojom po ceste rýchlosťou 90 km/h, s čím matička príroda v nikoho z našich prípadov ani len nepočítala. S cestou vás spája štvorica pneumatík, ktoré tvoria kontaktnú plochu na asfalte, približne podobnú rozmeru plochy kancelárskeho papiera A4. Vy ale nemáte skutočne nič lepšie na práci, len sa hrabať v zložitých menu a na statický pohľad atraktívnych a „vymakaných“ grafikách infotainmentu. Dacia na túto situáciu myslela a nenechá vás v štichu.

Na domovskej obrazovke máte šesticu dlaždíc. Telefón, navigácia, mapa, nastavenia, hudba a rádio. Nič viac, nič menej. Po stlačení každej jednej z ikon sa zmení pozadie menu (po stlačení ikony telefónu sa zmení sfarbenie do ružova), čím vy periférne vidíte, či ste trafili na správne tlačidlo. Presne toto je ono. Keď už pcháme do áut dotykové obrazovky a vyhlasujeme vojnu fyzickým tlačidlám, aspoň si to zbytočne za volantom nekomplikujme. Myslím si však, že nerátať vyhrievané sedadlá (doplatok 200 €), nie je príliš o výbave čo písať. Osobne mi ale v aute celý týždeň nič nechýbalo a pokiaľ prežijete fakt, že vám Dacia neponúkne automatickú klimatizáciu ale len manuálnu, máte vyhraté...teda, zatiaľ.

O stratenom dlháňovi

Duster do veľkej miery ťaží zo svojich rozmerov maximum pre interiér. Spomínam si na moje prvé nasadnutie do Dusteru, kedy som zostal až milo prekvapený, ako sa aj relatívne vysoký človek dokáže stratiť v interiéri auta. Proporčne a ergonomicky nejde zrovna o úspešné riešenie, no ani pri mojej výške mierne pod 190 cm, nebol dôvod na sťažnosti. Pasažieri na zadných sedadlách majú aj v prípade vyšších „konštrukcií“ dostatok priestoru aj na dlhšie presuny. Kabína je vysoké, priestranná a v podstate sa ani nie je čomu čudovať. Duster to nehrá na dizajn päťdverového „kupé-SUV-shooting brake“. Úprimný prístup.

Keď sa už bavíme o interiéri, s človekom meniacim nový telefón už po polroku používania sa asi neporozumieme. Duster využíva minimálne dve generácie starú platformu, materiály a diely z vozov Renault. V dobe pred desiatimi rokmi sa značky nenaháňali za draho pôsobiacimi materiálmi a prémiovým dojmom. Interiér modelov Dacia pôsobí po čerstvom vysadnutí z auta inej značky ako cesta späť v čase. Budete si ale škriabať nechtami a klopkať po plastoch celú dobu, čo budete vaše auto používať? Ja si to nemyslím. Tvrdé plasty však majú jednu nevýhodu.

Jazdite opatrne a jazdite všade

Ešte si dovolím pár viet k tvrdým plastom, pretože materiály v kabíne celkom súvisia s jazdným dojmom. Jeremy Clarkson v jednej z epizód Top Gearu spomenul, že najväčším pokrokom v automobilovom priemysle si neprešlo znižovanie spotreby, ani aerodynamika, ani komfort vychádzajúci zo správania podvozka. Je to spracovanie materiálov a odhlučnenie kabíny. Tam je v prípade Dusteru cítiť „dobu“ z ktorej pochádza.

Opäť však úprimne poviem, že pokiaľ Duster nebudete využívať primárne na diaľnici, aerodynamický hluk a celkovo slabšie odhlučnenie kabíny nie je vôbec zlé. Koniec koncov, je to auto so „štvorkolkou“, 210 milimetrami svetlej výšky a s prevodovkou, ktorej prvý stupeň nahrádza akúsi redukciu. Skutočne je doma v blate, špine a v kopcoch s prívesným vozíkom plným dreva alebo náradia. Na diaľnici sa zbytočne trápi. V priebehu testovacieho víkendu, ktorý sa odohrával začiatkom mája, sme dokonca našli v okolí maďarského mestečka Dobogókő hromadu snehu. Nechceli sme veriť vlastným očiam, no Duster si poradil s bahnom a mokrým snehom bez akýchkoľvek problémov. Po takomto výkone mu určite ospravedlníte aj trošku hlučnejšiu jazdu na diaľnici.

Nevýhodou SUV je fakt, že na ceste sú vďaka svojmu terénnemu talentu nemotorné. V meste má síce absolútne brilantný polomer otáčania (ktorý sa hodí aj v teréne), no na kľukatých horských cestách...nebudem ani pokračovať. Nikto od Dusteru ani len nečaká, že bude nalepený na ceste ako Formula. Máte auto, ktoré odvezie do školy deti (...s vašim uspokojeným vedomím, že sedia niekoľko centimetrov nad okolitou premávkou) a zároveň s vami prebrodí jarné mláky a sneh. Nesmieme od neho čakať zázraky. V cenníku ich už ponúka viac než dosť.

Naftu, rozhodne naftu

Atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 SCe má síce o 4 kilowatty vyšší výkon než 1,5 dCi, chýba mu krútiaci moment. Taktiež, motor 1,2 TCe je ako najsilnejší v ponuke celkom lákadlom. Je síce zábavný a jeho kultúra chodu je oproti naftovému motoru logicky oveľa príjemnejšia, chýbajú mu na najsilnejší diesel drahocenné newtonmetre. Konkrétne sa v útrobách 1,5 dCi skrýva 80 kW/109 koní a až 260 Nm, ktoré sú k dispozícii od 1 750 ot./min. Je to teda ideálna motorizácia pre auto, s ktorým môžete ísť zablúdiť do lesa, v službách telekomunikačnej firmy vyliezť na kopec opraviť BTS vysielač, či skočiť do hypermarketu na nákup.

Samozrejme, výška a kratšie prevody si vypýtajú svoju daň v podobe zvýšenej spotreby. V meste sa mi bežne stávalo, že si Duster v hustejšej premávke „usrkol“ aj viac ako 7 litrov. Po ceste z Bratislavy do Nových Zámkov pri priemernej rýchlosti 70 km/h si 1,5 dCi vypýtal 5 litrov na 100 km. Z Bratislavy do Senca pri 110 km/h bola spotreba prakticky identická s tou medzi mestskou a pri 130 sa šplhala očakávateľne nad 7 litrov.

Resumé

SUV v mestách (a aj za ich hranicami) sa premnožili ako kobylky. Sú všade a nechystajú sa v dohľadnej dobe odísť (práve naopak). Z terénneho auta sme spravili objekt, ktorý sa predáva vďaka trom faktorom. Môžete s ním vyliezť na obrubník, máte lepší výhľad na cestu a starším ľuďom sa do neho lepšie nastupuje. Okrem posledného bodu však osobne v kupovaní SUV do mesta nevidím význam. Je to psychológia a to čo máme v hlave, nás často ovplyvňuje viac, než fyzický kontakt s okolím. Duster je schopné auto a dostupné širokej verejnosti.

V testovanej konfigurácii sa síce pohybujete na čiastke okolo 17 000 €, no pokiaľ nepotrebujete naftový motor a absolútne žiadnu výbavu, stlačíte cenu na 13 190 €. 13 000 eur za auto s pohonom 4x4 a veľmi prijateľnými servisnými a prevádzkovými nákladmi. Absolútne sa nečudujem, že ich denne stretám na cestách desiatky. Je to proste švajčiarsky nožík. Buď si ho kúpite len s nožíkom a skrutkovačom, alebo si rovno objednáte plnú výbavu s lupou, USB kľúčom a guľôčkovým perom.

Verdikt

Proti Dusteru je skutočne ťažké postaviť seberovného súpera. Vďaka nízkej cene, pohonu štyroch kolies a evidentnej mase auta za vaše peniaze, ide skutočne o unikát na trhu. Medzi novými autami sme však prišli len s jedinými nepriamymi rivalmi a tými sú S-Cross a Vitara od Suzuki. Tiež ide o famózne jednoduché autá. Rozdielom je však to, že Vitara je od Dusteru evidentne menšia a S-Cross začína s cenou tam, kde sa Duster končí.

Ak si však zadovážite SUV, prosím, pre lepší pocit, choďte ho pár krát do roka okúpať v blate. Vaše decká určite nebudú namietať, ak ich jedného dňa príde vyzdvihnúť do školy auto zablatené až po strechu.

Tabuľka s údajmi

 Dacia Duster 1,5 dCi Outdoor

Motor a prevodovka
Konfigurácia Radový štvorvalec preplňovaný jedným turbodúchadlom
Objem 1 461 cm3
Výkon 80 kW/109 koní pri 4 000 ot./min.
Krútiaci moment 260 N.m. od 1 750 ot./min.
Prevodovka Manuálna šesťstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 4 315
Šírka (mm) 1 821
Výška (mm) 1 695
Rázvor (mm) 2 674
Hmotnosť prevádzková (kg) 1 395
Hmotnosť celková (kg) 1 875
Objem batožinového priestoru / so sklopenými sedadlami (l) 408/1 570
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 168
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 12,4
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 7 / 7,2 / 5
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 13 790 € (Arctica - pohon 4x2)
Základná cena testovanej verzie 16 990 € (Outdoor - pohon 4x4)
Cena testovaného vozu 16 990 € (Outdoor - pohon 4x4 - bez príplatkovej výbavy)

Autor: Viktor Baláž

Auto zapožičal: Renault Slovensko

Fotografie: Autor s pomocou redakcie Autogrip.sk

Poďakovanie: Pri vytváraní fotogalérie sme spolupracovali s redakciou portálu Autogrip.sk. Ich test Dacie Duster 1,5 dCi si môžete prečítať na ich stránkach, spolu s ostatnými testovanými verziami. Prehľad testov Dacie Duster redakcie Autogrip.sk

Prečítajte si ďalšie názory na Daciu Duster 1,5dCi 4x4. Tieto redakcie testovali identický model:

Autogrip.sk: http://autogrip.sk/test-dacia-duster-15-dci-4x4-noemova-archa/

Autofans.sk: http://autofans.sk/dacia-duster-vybehnime-na-polia

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se