Čo priniesol autosalón vo Frankfurte bežným smrteľníkom? (2.deň)

IAA Frankfurt 2017 má byť prelomovým autosalónom. Doposiaľ tak nepôsobí, aj keď pri množstve revolučných konceptov by sme mu tento titul mohli pokojne ponechať. Keďže sa väčšina očakávaných premiér odohrala už v priebehu posledných dvoch dní, začnime priebežne sumarizovať. Hlavne preto, aby sme v tom po oficiálnom konci nemali zbytočne zmätok. V tomto prípade sa však zamerajme na autá pre "bežných smrteľníkov" a ich budúcnosť.

Renault/Dacia: Nástupca kráľa dostupnej rýchlosti a SUV pre každého

Dacia Duster 2018

Duster má na našom trhu celkom slušné zastúpenie a renomé. Jedno z najdostupnejších SUV na našom trhu dostáva nástupcu pre rok 2018 a Rumuni na prvý pohľad celkom bodujú. Pribudli prvky výbavy ako automatická klimatizácia, či náhrada za robotickú prevodovku Junior-R, automatický systém EDC. Nový interiér, zaujímavý exteriér...Duster by mal pri rozumnej cenovej politike Dacie pokračovať vo valcovaní konkurencie.

Renault Mégane R.S.

Predošlá generácia Mégane R.S. mnohými novinármi a fanúšikmi označovaná za najlepší hothatch súčasnosti. Brilantný podvozok, vyváženie a aj pri očividnom výkonovom deficite si MR.S. držal titul enormne zábavného auta. Jeho nástupca však celý koncept ostrého Méganu posúva do aktuálnej doby. Motor z ostrého Alpine A110 s objemom 1,8 litra produkuje 205 kW/278 koní a v očakávanej verzii Cup až 221 kW/300 koní. Nebudú chýbať brzdy Brembo a šesťstupňový dvojspojkový systém bude ponúkaný popri šesťstupňovej manuálnej prevodovke.

Subaru: Stratená ikona sa vracia...v triezvej podobe

Subaru Impreza

Impreza sa vracia do Európy a presne v tej podobe, v akej ju len nedávno opustila. Príde s pohonom všetkých kolies a samozrejme s motorom konfigurácie boxer. V ponuke má byť dvojica benzínových motorov bez turba(!) a to 1,6 litrový a 2,0 litrový štvorvalec. Výkon slabšej jednotky má byť len 84 kW/115 koní a výkon hutnejšieho dvojlitra 115 kW/156 koní. Športový potenciál nepotvrdzuje ani prevodovka CVT, ktorá by mala byť povinnosťou. Nebude chýbať bezpečnostný systém EyeSight, podpora Apple CarPlay, či široké pole senzorov.

Opel: Francúzsko-Nemecký pokus a ostrý sedan

Opel Grandland X

Nemecká značka, ktorá po nedávnej akvizícii spadla pod krídla francúzskeho koncernu PSA, predstavila svoje kompaktné SUV. Stojí na platforme Peugeotu 3008, ktorý sa u nás teší nebývalej obľube a nie len vďaka dizajnu. Rozmery môžeme s malými odchýlkami prirovnať k jeho francúzskemu súrodencovi, no pri motorizáciách zostáva menší otáznik. Buď použije Opel v Grandlande X svoje naftové CDTI a BiTurbo motory, alebo si požičia jednotky od súrodenca s označením HDi a THP. Informácie by mali byť zverejnené v dohľadnej dobe.

Insignia GSi

AMG, M Sport, GTI, či RS sú ikonické názvy. Jeden z ikonických pojmov sa ale vracia na výslnie a je ním označenie ostrých modelov Opel, GSi. Krásne Insignie GSi majú nahradiť ostré modely OPC, ktoré sa v Insigii vyznačovali šesťvalcovými preplňovanými motormi. Novinku poháňajú síce slabšie dvojlitre, no dynamickými parametrami nie sú ďaleko od predchodkyne. Opel ponúkne v ostrých modeloch ako benzínové, tak aj naftové motory. Dvojlitrový turbo štvorvalec s výkonom 191 kW/260 koní a naftový štvorvalec 2,0 CDTi BiTurbo s výkonom 153 kW/209 koní a spotrebou mierne nad 7 litrov.

Volkswagen: Veľká rodina GTI a malé SUV

Up! GTI a Polo GTI

Tento drobec má byť návratom k starým dobrým časom označenia GTI. Marketingové oddelenie prepralo prvú generáciu Golfu GTI zo všetkých strán a ako po stránke výkonu, tak po stránke váhy má pripomínať zážitok z jazdy "zo 70-tych". Up! bude poháňať litrový trojvalec 1.0 TSI s výkonom 85 kW/115 koní, šesťstupňový manuál a jeho interiér ovládnu kárované športové sedadlá s historickým odkazom.

Polo GTI ako čert pre B-čkový segment, rozvíri hladiny medzi ostrými Fiestami, Cliami a 208-čkami. Polo síce nevynikne výkonom, no na dnešné pomery celkom objemným motorom. Polo GTI prichádza s 2,0 litrovým benzínovým štvorvalcom a výkonom 144 kW/197 koní.

T-Roc

Jedno z mnohých nových SUV. T-Roc má cieliť na menej majetných záujemcov o Audi Q2. Samozrejme, ako to už VW Group s obľubou robí, k dispozícii bude v rôznych kombináciách známych motorov s pohonmi predných či všetkých štyroch kolies a automatickou, či manuálnou prevodovkou. Očakávajte všetky známe motorizácie od trojvalcového 1,0 TSI, cez 1,5 EVO (s vrcholným 200 koňovým prevedením), či naftové motory 1,6 TDI a 2,0 TDI.

Škoda: Trendy, Trendy, Trendy

Škoda Karoq

Ako k jedinému z vyššie spomenutých nových modelov je k dispozícii už aj predbežný cenník. Cena Karoqu bude začínať na hodnote okolo 19 500 € za aktuálne najnižšiu výbavu Ambition, ktorú budúci rok doplní nižšia výbava Active. Hodnota tejto výbavy so základnou motorizáciou by sa mala ustáliť na čiastke zľahka pod 18 000 €. Bohatú paletu motorov doplní príplatková výbava známa z aktuálnych modelov Škoda.

Hyundai: Ostrý hatchback a konkurent Octavie

i30 fastback

Najväčším prekvapením sa stal paradoxne veľmi ambiciózny model i30 Fastback (FB). Údajne sa chce na európskom trhu pobiť o zákazníkov a majiteľov Škody Octavie. Niekoľko novinárov však už stihlo v i30FB sedieť a tvrdia, že v interiéri je Octavia jednoducho väčšia. Úspech mu predpovedajú, no rozhodne nebude kradnúť zákazníkov Škode tak zásadne, ako si to Kórejci predstavujú.

i30N

Ostrých hatchbackov nie je nikdy dosť a po niekoľkých rokoch značky Hyundai strávených v seriáli WRC, sme sa konečne dočkali. Nová i30N sa postaví Golfu GTI, či slabšej Octavii RS (tej hlavne v celkových predajoch). Výkon dvojlitrového benzínového motora T-GDI naladili Kórejci na 202 kW/274 koní.

Autor: Viktor Baláž
Zdroj: Renault, Dacia, Škoda, Volkswagen, Hyundai, Opel

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se