Čo by ste si mohli dopriať za pokutu z nezaplateného PZP a ako si ho zriadiť čo najjednoduchšie?

Vyjsť na cestu bez zriadeného PZP je absolútna strata času. Pokiaľ vás zastaví hliadka a policajtovi podáte neplatnú zelenú kartu (alebo v horšom prípade žiadnu), máte poriadny problém. Samozrejme, pokiaľ vám trčia z vačkov tisíce eur, neľakajte sa. Takýto ľudia sú na cestách skôr výnimky a nezaplatené PZP býva často práve otázkou financií. Koľko peňazí by vám teda mohlo z účtu vytiahnuť vaše nepoistené auto? Je to majland...

Pokuta...a poriadne šialená. Šetrite si nervy.

Nemám rád preháňanie a plašenie. Stres treba celé dni posielať dokelu, až kým nezmizne nadobro. Existuje však spôsob ako sa zvýšenému tlaku a triaške pri policajnej kontrole vyhnúť. Je to prevencia v podobe vybavených dokumentov a vašich povinností ešte pred tým, než vyrazíte na cesty. Pokiaľ máte deravú hlavu ako ja, aj na to máme riešenie, žiadny strach.

Teda, späť k pokute a katastrofickým scenárom. Pokiaľ vás zastaví hliadka a vy nemáte zaplatené PZP, polícia vám môže v plnom práve napariť pokutu do výšky 3319,40 €. Priatelia...To je cena jedného ojazdeného auta. Napríklad, tohto VW Golf (https://www.blinnker.com/car/6672) aj s registračným poplatkom a ďalšími skoro 300 eurami na naftu. Taktiež môžete za tieto peniaze vziať celú famíliu minimálne na jednu luxusnú dovolenku do Karibiku, alebo ak nemáte radi cestovanie, za tieto peniaze máte na záhrade fantastický bazén. To vás LEN zastavila hliadka. Takže, zaplatiť 90 eur ročne za PZP sa zdá byť zrazu maličkosť. To ste ale nespôsobili žiadnu škodu.

Čo ak spôsobím škodu bez zaplateného PZP?

Pokiaľ by ste ale nemali uzavreté poistenie a spôsobíte škodu, prípadne niekoho dostanete do nemocnice, topíte sa v astronomických sumách. Čo sú to astronomické sumy? Predstavte si, že zaviníte nehodu a pri nej rozflákate luxusné SUV miestneho podnikateľa, ktoré stálo odparkované na kraji cesty. Že tieto autá stoja často aj viac ako 100 000 eur, si vravieť nemusíme. Pokiaľ sa však pán sediaci v aute vďaka vašej nehode dostane do nemocnice, pri cene auta to nezostane. Takáto suma sa dokáže s človekom tiahnuť po celý život.

Prečo mať uzatvorené PZP a čo je PZP?

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Je to jednoduché. Pokiaľ niekomu ako vyššie uvádzame spôsobíte škodu, ste pred tým chránení vďaka PZP. Pokiaľ niekomu „štrajchnete“ Bentley v garážach Auparku, nechytajte paniku. Keď máte zaplatené PZP, vymeníte si kontakty (necháte za stieračom na seba číslo) a desaťtisícovú prácu v lakovni luxusného pražského autorizáku zatiahne vaša poisťovňa. Pokiaľ by ste teda po takejto nepríjemnosti z miesta utiekli, máte na krku poriadny problém a ten už hraničí so zákonom.

Nechce sa mi čítať. Nedalo by sa to jednoduchšie?

Samozrejme, že sa to dá! Nebudete k tomu potrebovať nič viac, len vašu ŠPZ. Údaje o vašom aute si zadáte do vášho profilu v aplikácii BLINNKER. Vyplníte základné osobné údaje (dátum narodenia, rok nadobudnutia vodičského preukazu...) a necháte si načítať ponuky. Aplikácia vám včas pripomenie koniec vašej poisťovacej lehoty. Kto si to má držať v hlave?

Aké poistenie si vybrať?

Tie najzákladnejšie ponuky obsahujú často len asistenčné služby na telefóne v cene poistného, prípadne poistenie batožiny. Často však doslova za drobné navyše dostanete služby, ktoré v prípade nepríjemností skutočne oceníte. Často za niečo vyše 10 eur dostanete naviac pripoistenie pre plnenie v prípade úrazu vodiča a členov posádky vášho auta, či pripoistenie pre poskytnutie plnenia v prípade poškodenia auta stretom so zverou.

Čo ak chcem to najlepšie?

V tomto prípade zaplatíte za poistenie aj dvojnásobok základnej sumy. V tomto poistení je však často zahrnutý odťah z miesta nehody v rámci celého Slovenska, pripoistenie vlastnej totálnej škody, či dokonca úhrada pneumatiky v prípade defektu, alebo poškodenia. V prípade týchto produktov sa ceny pohybujú nad hranicou 300 € ročne. Tieto produkty taktiež obsahujú vyššie krytie pre prípad spôsobenia škody na zdraví (5 miliónov eur je zákonné minimum pre poisťovne) a pre prípady poškodenia majetku (v tomto prípade je minimálne krytie nastavené zákonom na 1 milión eur). Pre vás to však neznamená žiadne nekresťanské výdavky navyše. Zvýšené krytie sa na vašej poistke odzrkadlí v desiatkach eur ročne.

Ešte raz. Prečo teda PZP cez BLINNKER?

Je to jednoduché. Vaše auto máte uložené v profile, v akejsi virtuálnej „peňaženke“. Tým pádom máte k nemu všetky údaje pokope a aplikácia vás pohodlne prevedie, upozorní, či nasmeruje k tej najlepšej ponuke pre vaše auto. Váš profil v aplikácii BLINNKER prináša len samé výhody. BLINNKER samozrejme spolupracuje so všetkými poskytovateľmi PZP na našom trhu. Dopravné informácie, bazár, autá vašich priateľov, najlepší prehľad noviniek a výhodné ponuky len pre vás. To všetko nájdete v slovenskej aplikácii BLINNKER. A tá najdôležitejšia vec nakoniec. Je úplne zadarmo pre Android a iOS.

Zaregistrujte sa na sociálnej sieti BLINNKER a spravte zo svojho motoristického sveta "gombičku". Všetko pohromade, v jednej aplikácii.

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se