BMW 750d: Pan-European express

Je niekoľko spôsobov, ako si dopriať to najlepšie. Vo svete vlajkových lodí sa však pod kapotami stretávame s celkom známymi riešeniami. Veľké auto, veľký motor. To je jasné. Najčastejšie ide o benzínový osemvalec, prípadne, pokiaľ smerujete do stratosféry nemeckej exkluzivity, čakajte pod kapotou dokonca ešte aj dnes, dvanásť valcov. S obrím motorom ale prichádza obria spotreba. BMW ale prišlo s autom, ktoré odfajkne každý jeden aspekt na výbornú. 400 koní, výborná spotreba, luxus, komfort...moment...výborná spotreba?! Ja vravím, áno!

Ako však spojiť vysoký výkon, luxus, famóznu spotrebu a fakt, že toto auto neexistuje len v momente, kedy sme oblečení v pyžame a obraciame sa na druhý bok v pelechu? Je to hlavne vďaka veci, ktorej sa mnohí smiali už pri Bugatti EB110 a už o niečo menej pri Veyrone. Štyri turbodúchadlá na dvanásť a šestnásť valcov, znejú relatívne v poriadku...teda, šialene, ale nie je to nič, čo by znelo nereálne. Išlo o superšporty, ktoré dávali „na držku“ fyzike a mali posúvať hranice toho, o čom sme si mysleli, že je absolútny vrchol a všetko nad tým je len fantazmagória.

Áno, je to už dávno, čo nám nestačili ani dve turbodúchadlá. Bavori však nespia...

...a nespavosť je vo svete technológií absolútnym ternom. BMW už raz so zvláštnym počtom turbodúchadiel prekvapilo a to v prípade modelov M550d xDrive a X5/X6 M50d. Slintali sme nad inžinierskymi ilustráciami a o to nebezpečne viac, keď sme na internete narazili na zábery z kabíny. Samozrejme, hovorím o obrázkoch z nemeckých diaľnic a záberoch na prístrojovú dosku s budíkmi. M550d bolo už s trojicou turbodúchadiel tak bláznivo rýchle, že na obligátny obmedzovač v rýchlosti 250 km/h doslova narazilo. Na stovku sa táto 5-ka dostala v priebehu 4,7 sekundy a to sa písal rok 2013...sakra, ten čas letí.

V skratke, do redakcie nám zavítala najsilnejšia naftová vlajková loď od BMW. Výkon 296 kW/400 koní, audio od Bowers & Wilkins, pohon všetkých štyroch kolies a nekonečná túžba prejsť všetky diaľnice sveta v nehanebne vysokej rýchlosti. Toto všetko sa skrývalo v bielom apartmáne, ktorý lemovalo niekoľko emblémov „M“ a jeho základy zabezpečovala štvorica 20 palcových diskov.

Budí rešpekt, nepúta pozornosť...komunikuje ale rázne

Možno je to farbou...je to určite farbou. BMW radu 7 v tmavých farbách je hlavne v luxusných exteriérových vyhotoveniach absolútnym festivalom chrómu. Hlavne pozdĺžna „hokejka“, chrómové prvky okolo hmloviek a stále sa zväčšujúce „ľadvinky“ s ligotavým obložením. Toto sú s obligátnym lemom rámov okien a zadnou lištou línie svetiel zárukou toho, že v prípade 7er ide o opulentne luxusné auto, no s dávkou striedmosti. Časy mojej najobľúbenejšej generácie E38 sú už nenávratne preč a BMW sa viac než za 90-tymi rokmi, obracia za oblými tvarmi modelov podpísanými dizajnérom Chrisom Bangleom. Nech sa vám to páči alebo nie, Bangle bol predsa len vizionár a ja mám celkom oprávnený pocit, že jeho dizajn vplýva dokonca aj na dnešné Bavoráky. Aj keď, je už roky dávno „z domu“.

Sedmička bola vždy o statuse, vážnosti a o tom, aby sa vám jej vážny pohľad zaryl do spätného zrkadla a diskrétne poznamenal, „...ehm! Mohol by si mi láskavo uvoľniť cestu?“. Pohľad takzvaných „angel eyes“ je stále príťažlivý a mierne zdvíha tep okoloidúcim. Momentálne ale o to viac, ak vám poviem, že sa za nimi skrývajú laserové svetlomety. Samozrejme, nepokrájate nimi pomalšie autá, ako Bond Ladu 1500 v „Living Daylights“. S pomalými autami to dokonca nechtiac súvisí a viac, než by som bol ochotný pripustiť. Ide o to, že laserové svetlá sú v polohe diaľkového svietenia až neuveriteľne jasné a vidíte vďaka nim do absurdnej diaľky počas nočnej jazdy. Narážka na pomalé autá, už vás "vyblikala" nová sedmička s laserovkami? Nechcete to zažiť.

Prečo bohatým klesá tlak?

Je to veľmi jednoduché. K upokojeniu a relaxácii je potrebné ticho a izolácia od okolitého sveta. Keďže sedíte v BMW radu 7, svoje ste si oddreli a aj keby ste mali v živote hromadu šťastia, niečo ste pre svoj úspech spraviť museli. Denne máte na telefóne stovku ľudí, každý od vás niečo chce, v hlave máte neustále pracujúcu kalkulačku a posledné čo potrebujete, je nepohodlná a vyčerpávajúca jazda. Z hľadiska odhlučnenia je BMW radu 7 v inej galaxii oproti nižším modelovým radám. Aerodynamický hluk, či akékoľvek vibrácie vychádzajúce z podvozku sú od kabíny izolované vynikajúco. Nekvalitná cesta?...ticho. Šialená búrka ktorá vás zastihla na diaľnici?...doslova sa smejete živlom a nepriaznivým podmienkam do tváre. Po čase sa však smiať prestanete. Jednoducho ich už zo zvyku nebudete vnímať. Váš mikrosvet sa nedá okolím rozhádzať...

To, čo je ešte aj dnes relatívne často vyčítané nižším modelovým radom BMW, sa vlajkovej lode absolútne netýka. Hovorím o umelej koži a jej spracovaní. Kvalita materiálov v BMW radu 7 je vynikajúca a o koži to platí samozrejme taktiež. Sedadlá pripomínajú skôr ergonomicky vynikajúco zvládnuté kreslá. Pri koži Nappa môžete ľutovať, že spoločnosť nie úplne akceptuje šoférovanie v nahote a pokiaľ by vám nevyhovoval stav kabíny po nastúpení, vyhrievanie a chladenie sedadiel treba zakliknúť vo voliteľnej výbave. Vyhrievanie a chladenie pre všetky štyri sedadlá vás vyjde na 2 139 eur. Pokiaľ sa ale chystáte vaše auto a jeho vedenie zveriť do rúk vodičovi, popri náklade za vášho šoféra je táto čiastka venovaná vášmu komfortu absolútne zanedbateľnou položkou.

Z vlastnej skúsenosti taktiež musím uviesť, že krátke prevedenie radu 7 je pre zadných pasažierov absolútne komfortným miestom na dlhé cesty. Ak máte potrebu disponovať extrémnym prebytkom priestoru, samozrejme existuje aj verzia s predĺženým podvozkom 750Ld. „Longáč“ je tým najdlhším a najpriestrannejším autom, aké kedy BMW postavilo. To by malo byť teda zárukou viac, než len dostatočného priestoru. Pokiaľ sme však na zadné sedadlá veľmi pohodne vpratali nevestu a pasažieri nad 190 centimetrov sa nesťažovali na priestor, akosi z tohto hľadiska taktiež nenachádzame dôvod na kritiku.

Ubúdajú valce, pribúdajú turbá...

Dostávame sa teda k zlatému klincu programu. BMW 730d dostanete s radovým šesťvalcom a technológiou twin-power. Vyššie postavená konfigurácia 740d je dopovaná taktiež dvojstupňovým trubodúchadlom twin-power a odlišuje sa od svojho predchodcu tým, že ten mal pod kapotou trojnásobne preplňovaný šesťvalec. Išlo v princípe o ten istý motor, aký používajú už 4 roky známe „M-kové“ nafťáky M550D a X5/X6 M50d.

Vrcholom ponuky naftových motorov sa ale stal model 750d, ktorý má pod kapotou rovnako trojlitrový radový šesťvalec, ako zvyšné dve verzie. Štvorica turbodúchadiel vyráža výkon na fantastickú hodnotu 294 kW/400 koní, pri 4 400 ot./min. S bláznivým výkonom prichádza v naftovom motore pochopiteľne aj bláznivý krútiaci moment a ten vrcholí na hodnote 760 Nm. Ako ale funguje taký zložitý mechanizmus? Je vôbec cítiť fungovanie štvorice slimákov?...rozhodne je. Zažili ste už štart lietadla? Je to celkom podobný zážitok.

Ospravedlňte technickú vložku...hneď sme späť.

Trojlitrový šesťvalec poháňaný naftou, využíva vstrekovanie common rail, ktorého piezoelektrické trysky dokážu pracovať pri tlaku 2 500 barov. Preplňovanie je samozrejme viacstupňové a je tvorené vysokotlakovou a nízkotlakovou časťou.

Vysokotlakovú časť tvorí pár turbodúchadiel, ktoré disponujú variabilnou geometriou.

Nízkotlaková časť je tvorená dvojicou menších turbodúchadiel, ktoré sú určené k zrýchleniu reakcií motora na plynový pedál.

Postup je teda nasledovný...v bežnej prevádzke funguje dvojica malých turbodúchadiel, ktoré dopĺňa jedno vysokotlakové. Druhý veľký slimák prikladá ruku k dielu až po dosiahnutí 2 500 motorových ot./min. Maximálny krútiaci moment motora je teda 760 N.m. pri 2 000 ot./min. a pri 1 000 ot./min. (len 250 ot./min. od voľnobehu), je po stlačení plynu k dispozícii celých 450 N.m.

Sumasumárum, trijlitrového šesťvalcu pribudlo s ďalším turbodúchadlom o 14 kW/20 konských síl. Znie to možno zbytočne a až vtipne, no vaše prsty od uštipačného komentáru na adresu BMW schladí nasledovná séria čísel:

Pri rýchlosti 110 km/h – 4,8 litra na 100 km
Pri rýchlosti 130 km/h – 5,7 litra na 100 km
Mimo mesto si vypýtal šesťvalec 4,9l/100 km pri priemerných 67 kilometroch za hodinu.
V meste sa spotreba ustálila pri priemerných 32 km/h na hodnote 6,2 litra na 100 km.

Pokiaľ vám teda nie je jasná prítomnosť štvrtého turbodúchadla, myslím, že famózna efektivita tohto motora hovorí za seba tým najlepším spôsobom. Číslami a faktami. Nie marketingovými rečami.

Dopravné lietadlo s génmi akrobata

Samozrejme, ide o obrí nemecký sedan a nebudem vám tu preháňať a šáliť mysle dojmami, že sa správa ako športové auto. Je však neuveriteľné, ako ľahko 750d maskuje svoju hmotnosť. Či je to správaním sa v zákrutách, skvele odhadnutým riadením, či mamuťou silou štvornásobne dopovaného šesťvalca. Váhu zľahka cez 2 tony maskuje vynikajúce kombo, ktoré tvorí nastaviteľný vzduchový podvozok a už asi 50x spomenutý skvelý motor.

Pri pomalých presunoch v mestách na ceste s ľubovoľnou kvalitou je podvozok vynikajúci. Pri prechode cez spomaľovače sa nerozkýve po svojej dĺžke a vy vychádzate v suverénne komfortnej polohe bez zbytočného plávania. To isté platí pre správanie sa v zákrutách. Žiadne nakláňanie, žiadna morská nemoc. Jednoducho, auto vám absolútne nedáva najavo, že by vážilo s pasažiermi a batožinou toľko, čo dve trojvalcové Fordy Fiesta. Absolútne brilantný kolektív komponentov a funkcií uzatvára pohon všetkých štyroch kolies xDrive. Za normálnych podmienok je systém nastavený tak, aby rozdeľoval výkon medzi nápravy v pomere 40:60. Vďaka medzinápravovej spojke dokáže dodať zadnej náprave až 80% krútiaceho momentu. To dodáva autu pri dynamickej jazde výrazný pocit ľahkosti a (viem, že ide o limuzínu, no neodpustím si to...) aj ľahký športový charakter.

Resumé

O 750d by sa dalo napísať ďaleko viac a dobré dojmy z tohto vozu len sršia. Je ťažké či už na prevedení, materiáloch, alebo motorizácii nájsť chyby. Rozhodne si nevyberajte interiér v tmavej farbe. Pokojne sa „odviažte“ a choďte do hnedej, či bledších farieb. Nápaditý dizajn interiéru vynikne o to viac a materiály na palubovej doske dostanú príjemný farebný kontrast. B57 (...znie to síce ako známy drink, no apetít rozhodne nemá) je jedným z najúžasnejších motorov dnešných dní. Či budeme svedkami toho, že počet valcov dorovná počet turbodúchadiel, je otázne. Jedno je však jasné. BMW odôvodnilo existenciu tohto motora absolútne bez akýchkoľvek pochýb.

Verdikt 

750i je síce výkonnejšia alternatíva a benzínový pohon bol vždy fundamentálnou dominantou luxusných sedanov. Pri číslach, ktoré sme namerali a dojmoch, ktoré sme zažili za volantom 750d, je ale ťažké odôvodniť kúpu benzínového osemvalca. Samozrejme, benzínový V8 od BMW má charakter a šarm elegána. No, jeho spotreba príliš šarmantná v porovnaní s 750d určite nie je. Zoberme si to len tak. Pokiaľ máte peniaze na BMW radu 7, účty za palivo vás trápiť nemusia. Zrýchliť z 0 na 100 km/h v priebehu 4,6 sekundy v aute, ktoré atakuje hodnotu dojazd na hodnote 1 000 kilometrov, je však minimálne na zamyslenie...a skutočne impozantné. Skladám klobúk.

Motor a prevodovka
Konfigurácia Radový šesťvalec preplňovaný štvormi turbodúchadlami
Objem 2 993 cm3
Výkon 294 kW/400 koní pri 4 400 ot./min.
Krútiaci moment 760 N.m. od 2 000 - 3 000 ot./min.
Prevodovka Automatická osemstupňová
Rozmery a hmotnosť
Dĺžka (mm) 5 098
Šírka (mm) 1 902
Výška (mm) 1 467
Rázvor (mm) 3 070
Hmotnosť prevádzková (kg) 2 015
Hmotnosť celková (kg) 2 630
Objem batožinového priestoru / so sklopenými sedadlami (l) 515
Dynamika
Maximálna rýchlosť (km/h) 250 (elektronicky obmedzené)
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 4,6
Spotreba počas testu (mesto, diaľnica, mimo mesto) 6,2/ 5,3 / 4,9
Cena
Základná cena testovanej motorizácie 113 300 € (750d xDrive Limousine)
Základná cena testovanej verzie 113 807 € (+ športová prevodovka)
Cena testovaného vozu -

Autor: Viktor Baláž

Fotografie: Daniel Krnáč

Poďakovanie: Ďakujeme rodine za ochotu a priateľské prijatie na pozemku kaštieľa v Bánove

< Testy [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se