Autá na cestách bez šoférov - fantázia, či blízka budúcnosť?

Sú  vozidlá jazdiace po cestách bez živých vodičov hudbou ďalekej budúcnosti? Dokážu vytlačiť z ciest svoju ručne ovládanú konkurenciu? Máme sa ich báť, alebo by sme sa mali tešiť?

Autonómne systémy v dnešných konceptoch vychádzajú z bezpečnostných systémov, ktoré máme v autách už niekoľko rokov, ako napr. tempomat, automatické brzdenie, systém udržiavania jazdného pruhu, či rozpoznávanie dopravných značiek. Ako bezpečnostných prvkov vo vozoch pribúdalo,  firmy ako Tesla, Google, či Mercedes-Benz si začali klásť otázku: nemohli by sa autá šoférovať samé?

Kým Mercedes-Benz aj napriek mimoriadnym schopnostiam svojich bezpečnostných systémov vo vývoji stále počíta so živým vodičom, príliš nedočkavá Tesla nadšená zo schopností svojho „samojazdiaceho“ Modelu S sa poponáhľala s predajom svojich autonómnych systémov pod označením Autopilot. Smrteľná havária jedného z užívateľov však zasadila plánom spoločnosti ťažký úder. Je pozoruhodné, že americkej Národnej Rade pre bezpečnosť na cestách (National Transportation Safety Board – NTSB) neprekážalo, že systém ešte stále pracuje len vo verzii beta.

Po vyše roku od incidentu však NTSB našla pochybenie na oboch stranách: nebohý majiteľ bol pred aktiváciou systému na riziká písomne upozornený (keďže systém fungoval, právnickú formulku musel na displeji odkliknúť), na strane druhej, Tesla, podľa  NTSB, nemala právo nechať vodiča pustiť volant bez časových obmedzení a kontinuálneho upozorňovania na riziká. Tesla má teda na krku spotrebiteľský a súdny spor, ktorý sa natrvalo zapísal do histórie automobilového priemyslu.

Poďme si však zodpovedať otázky z úvodu:

Sú autonómne vozidlá hudbou ďalekej budúcnosti? Rozhodne áno. Ani mimoriadne rozvinutá infraštruktúra v USA, ani tamojšie liberálne súdy a ani lobbing multimiliardových spoločností nedokážu urýchliť vývoj zatiaľ stále nedokonalých autonómnych systémov, ani proces legalizácie autonómnej dopravy.

Je globálny rozmach autonómnej dopravy možný? Ak nájdeme odpovede na pálčivé otázky tohto odvetvia a spoločnosť sa dohodne na koncepte etického kódexu pre autonómne autá, môžeme očakávať autonómne vozidlá na našich cestách.

Máme sa rozmachu výroby samojazdiacich áut báť, či sa naň tešiť? Chce to hlavne rešpekt a disciplínu. Poloautonómne systémy sú nám k dispozícii už aj dnes a pomáhajú nám v situáciách, keď potrebujeme odbaliť horalku, či fľašu s minerálkou a potrebujeme na pár  sekúnd pustiť volant.

Dať si „šlofíka“ za volantom? To ešte nejaký ten rok potrvá. Právnici Tesly a pozostalí po nebohom šoférovi by vám možno povedali viac.

Autor: Viktor Baláž

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se