Ako sa bezbolestne pohybovať v meste?

Slovensko nebolo pripravené na tak drastický nárast počtu automobilov, aký zažívame v posledných dekádach. Budujeme obchvaty, široké diaľnice, no akonáhle prídeme do mesta, desiatky a stovky rokov staré úzke ulice jednoducho nenafúkneme. Ako tento problém riešiť a prečo samosprávy zlyhávajú?

Lepšie pochopíme danú problematiku, keď sa pozrieme do USA. Keďže Spojené štáty vznikli oficiálne ani nie pred 300 rokmi, mohli sa pri výstavbe infraštruktúry miest vyvarovať určitým chybám, ktoré trápia starý kontinent. Žiadne úzke uličky a žiadne zložité pôdorysy centier miest v USA nenájdete.


Vľavo New York (Manhattan) so širokými a na seba navzájom kolmými ulicami. Prvé osadenstvo - Holanďania (1615)
Vpravo finančné centrum Londýna s menej logickým tvarom ulíc. Prvé osadenstvo - Rimania (43)

Naše mestá však nezbúrame a nepostavíme nanovo. Je teda nutné porozmýšľať, ako sa v nich aj naďalej pohybovať pohodlne a čo najrýchlejšie. Metropoly západnej Európy začínajú uplatňovať zákazy vstupu áut do centier. Bohatší obyvatelia však nedali za svoje byty v centre ohromné peniaze len preto, aby sa k nim o pár rokov nemohli dostať autom. Máme tri alternatívy, ako sa vyhnúť týmto obmedzeniam.

Mestská hromadná doprava (MHD) je úradmi asi najobľúbenejší spôsob odľahčovania dopravy v meste. Jazdí relatívne načas a jej dostupnosť je dobrá aj na periférii miest. Naďalej ide o najdostupnejšiu formu dopravy v meste a blízkom okolí. Má to jeden háčik. Narástli nám platy, ekonomike sa darí a doma máme často aj dve, tri autá v rodine. Načo by sme mokli na zastávke, keď máme doma pojazdnú obývačku?

Kým mnohí ignorujú MHD kvôli nedostatku flexibility a súkromia, hŕstka z nás sadá na bicykle. Ide o nadšencov, ktorí spojili príjemné s užitočným a zistili, že pre dopravu v centre je bicykel najvhodnejším dopravným prostriedkom. Bicykle sú aj medzi chodcami čoraz viac tolerované a narastá aj tolerancia cyklistov v MHD.  Mestá a vodiči ale príliš tolerantní k cyklistom zatiaľ nie sú. Rozhodne to chce ešte pár rokov čas.

K riešeniu problémov s dopravou v mestách by však paradoxne mohli prispieť aj samotné autá, konkrétne taxislužby a služby zdieľania áut. V poslednej dobe sa objavili názory, že Uber a jemu podobné služby môžu zachrániť mestá od trvalého dopravného kolapsu. Ak si na cestu do práce zavoláte taxík, nepotrebujete vyťahovať svoje auto. Nemusíte hľadať miesto na parkovanie a to isté auto môže v priebehu krátkeho času vziať do práce aj desiatku ďalších ľudí. To je teoreticky o desať áut na cestách menej, len vďaka jednému taxíku.

Aby však bolo všetko v poriadku, spoločnosť musí nájsť odpovede na zásadné otázky: sú služby zdieľania áut (Uber) a taxislužby dostupné širokej verejnosti? sú legislatívne a eticky v poriadku? Ak na ne nájdeme správne odpovede, mohli by sme začať sledovať postupné uvoľňovanie dopravy a hlavne, nechať sa voziť pohodlne autom po meste.

Ak už nie sme schopní vzdať sa pohodlia automobilovej dopravy musíme premýšľať ako sa v mestách pohybovať pohodlne, efektívne a s ohľadom na čistotu ovzdušia. Práve zdieľanie áut by mohlo byť účinným príspevkom k riešeniu čoraz väčších dopravných problémov v našich mestách.

Autor: Viktor Baláž

< BLINNKER magazín [SK]

Registrace uživatele

Přihlásit se