Uzávierka Strečno. Uzávierka Strečno.

Uzávierka Strečno.

Uzávierka Strečno.

Nejnovější témata top témata moje oblíbené témata nejvíc komentované témata
Forum Commander52 bodů

Peter Pleško

Peter Pleško

před 2 roky

Diaľnicu do Bratislavy nestihnú postaviť v termíne.

Tunel Višňové mal byť prerazený v decembri tohto roku. Stavbári však už požiadali Národnú diaľničnú spoločnosť o posunutie tohto termínu.

8. okt 2017 o 9:04 BRANISLAV KOSCELNÍK, ROMAN BREZNIAK
MARTIN. Je veľmi pravdepodobné, že rozostavaný úsek diaľnice D1 z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu s tunelom Višňové bude meškať. Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Jána Ďurišina stavbári nestíhajú načas preraziť tunel Višňové, pričom práce mali ukončiť už v decembri toho roku.
„Žiadajú nás o posunutie termínu. V súčasnosti túto požiadavku skúmame a v stanovenej lehote sa k nej vyjadríme,“ povedal generálny riaditeľ, ktorý odhaduje meškanie na štyri až štyri a pol mesiaca.

Ako ďalej pripustil, nemusí sa stihnúť ani termín dokončenia celého diaľničného úseku. Ten mal pôvodne začať slúžiť motoristickej verejnosti v decembri 2019.

„Je predpoklad, že sa lehota výstavby predĺži,“ uviedol.

Diaľničiari nie sú veľmi spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby. Zhotoviteľa na to upozorňujú a na zlepšenie súčasného stavu využívajú všetky prostriedky, ktoré im umožňuje zmluva o diele. Nedávno požiadali o predloženie nového, aktuálneho a záväzného harmonogramu.

„Stavebník by ho mal vyhotoviť v priebehu októbra. Keď ho dostaneme, budeme pri zadefinovaní termínov múdrejší,“ podotkol Ján Ďurišin.

Povrchová cesta ako riziko

Už v apríli tohto roka Miroslav Remeta, majiteľ spoločnosti Dúha, ktorá sa v konzorciu s firmou Salini Impregilo podieľa na výstavbe úseku, potvrdil týždenníku Trend, že stavba môže meškať dva roky. Ako najväčšie riziko pre nedodržanie termínu neoznačil tunel, ale nadväzujúcu povrchovú cestu, ktorá nemala stavebné povolenie.

Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala sa začal stavať v júni 2014 a dlhý je 13,5 kilometra. Jeho súčasťou je aj tunel Višňové, ktorý bude po dokončení najdlhším tunelom na Slovensku. Spomínanú časť autostrády stavia združenie firiem Salini Impregilo a Dúha a s cenou 492 miliónov eur s DPH patrí medzi najdrahšie v histórii.

8. okt 2017 o 9:04 BRANISLAV KOSCELNÍK, ROMAN BREZNIAK
zdroj: myturiec.sme.sk/c/20666301/dialnicu-do-ziliny-nest…

Forum Commander52 bodů

Peter Pleško

Peter Pleško

před 2 roky

Strečno nestačí len sanovať. Hrozieb je viac.

Pravda 04.10.2017 20:00

Strečno

Práce, ktoré sa mali pôvodne skončiť už v septembri, sa predĺžia asi o dva týždne. Sanácia Strečna, pre ktorú bolo za posledný rok na jednej z najfrekventovanejších ciest viacero obmedzení, sa blíži ku koncu. Nejde však o komplexné riešenie, ale týka sa len tých najkritickejších skalných blokov.

Nepreskúmaná a bez patričných opatrení zostáva zvyšná časť masívu. Jazda popod bralo tak stále nie je bezpečná. Podľa odborníkov by pomohla ochranná galéria. Už raz ju však zodpovední zamietli ako príliš nákladnú.

Práce, ktoré sa mali pôvodne skončiť už v septembri, sa predĺžia asi o dva týždne. Zmluvu má zhotoviteľ do konca októbra. Stavbári dokončujú stabilizáciu previsu v spodnej časti brala. „Finišujeme s posledným dielom múru, ktorý je v miernom sklone, čiže je trošku problematické ho zadebniť a vybetónovať,“ hovorí Branislav Prelovský zo sanačnej firmy.

Zmizne zúženie pruhov aj „tridsiatka“

Tento týždeň by už vodiči, ktorí jazdia popod Strečno, mali konečne vidieť, ako pracovníci napínajú lanové kotvy. „Tým sa blížime k ukončeniu stavby. Ešte by sme mali robiť nejaké zjednocovacie nátery a v podstate vyčistiť stavenisko,“ dopĺňa s tým, že obmedzenia na úseku pod hradom, kde sa jazdí v zúžených pruhoch a 30-kilometrovou rýchlosťou, budú minulosťou.

Sanácia sa týka len časti skalného brala. Zostáva ešte asi 40 percent z celkovej plochy masívu, ktorá nie je vôbec preskúmaná. Vecí, ktoré by boli potrebné urobiť, aby bol prejazd týmto frekventovaným miestom bezpečný, je ešte veľa. Čoraz viac sa preto začína skloňovať prestrešenie cesty ochrannou galériou.

O tom, že by v Strečne bolo vhodné čím skôr vybudovať železobetónovú galériu, sa opäť začalo hovoriť v lete počas mimoriadnej udalosti. Z masívu sa vtedy uvoľnil 100-tonový skalný blok a problematický úsek bolo treba na dva týždne úplne uzavrieť.

Výdavky na vyriešenie tohto neočakávaného stavu boli vyčíslené na vyše 328-tisíc eur. Po jeho skončení posielal krízový štáb na Úrad vlády hodnotiacu správu, v ktorej okrem iného vyslovil plnú podporu vybudovaniu galérie. Toto riešenie komisia asi navrhne aj po vyvrcholení sanačných prác.

Strečno riešila aj vláda

„Budeme sa snažiť, aby závery a výstupy z našich zasadnutí smerovali jednoznačne k tomu, že galéria je, pokiaľ sa rozprávame o bezpečnosti, tým najvhodnejším riešením. Možností je tam však, samozrejme, aj viac,“ naznačuje prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík.

Práce na brale sa začali vlani v novembri. Situáciou v Strečne sa zaoberala aj vláda, pretože v roku 2014 bol na monitorovanom hradnom masíve zaznamenaný väčší posun trhliny. Komplexná sanácia navrhnutá nebola, pristúpilo sa len k riešeniu najkritickejších skalných blokov, na čo bol vyčlenený milión eur. Výstavba ochranného železobetónového prekrytia vozovky v dĺžke 180 metrov by výdavky zvýšila približne o 6,7 milióna eur.

Projekt sanácie kritických bodov v Strečne zastrešoval rezort životného prostredia, ktorý si počká na záverečnú analýzu stavu. „Napovie nám veľa o ďalšej situácii i o konkrétnych krokoch, ktoré treba vykonať. Jednou z alternatív, ako zabezpečiť frekventovanú cestu, je výstavba železobetónovej galérie,“ tvrdí envirohovorca Tomáš Ferenčák.
zdroj: spravy.pravda.sk/domace/clanok/443850-strecno-nest…

Forum Commander52 bodů

Peter Pleško

Peter Pleško

před 2 roky

Zjazd z dialnice Dubná skala

Zvýšte opatrnosť pri Dubnej skale, kde sa napája zjazd z dialnice v smere na ZA. Konečne tam začali z úpravou pripájacieho pruhu.

Forum Commander52 bodů

Peter Pleško

Peter Pleško

před 2 roky

Doporučená príprava na prejazd popod Strečno

Doporučená príprava na prejazd popod Strečno

Forum Commander52 bodů

Peter Pleško

Peter Pleško

před 2 roky

Zajtra otvárajú - na ako dlho?

Podľa nových info otvárajú zajtra o 12tej cestu medzi MT a ZA. Bude tam obmedzená rýchlosť na 30km/h. Dávam typ, že do troch týždňov bude zase nejaká uzávierka. Ešte sa tam nevyčerpalo dosť štátnych peňazí a určite by sa dalo.

Registrace uživatele

Přihlásit se